Hra o trůny (Game of Thrones)
95/100 - 2 315×

Hra o trůny(Game of Thrones)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
VOD
Max | O2 TV
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Synové harpyje

Synové harpyje

Jedním z největších nepřátel Daenerys Targaryen, když se snažila zastavit otrokářství v Zálivu otrokářů, byla teroristická skupina Synů harpyje neštítící se žádné brutality. Kde se ale vzali, jak fungovali a jaké mezi nimi byly rozdíly v seriálu a v knižní předloze?

9 0
2.6.2023

Synové harpyje je pojem pro dvě skupiny. Obecně si tak často říkali ghiskarští šlechtici odvozující svůj původ od Starého impéria Ghisu s harpyjí ve znaku. Potom se význam zúžil, když se tak nazvala odbojová skupina šlechticů z Meereenu, která odporuje vládě královny Daenerys Targaryen a chce znovu nastolit otrokářský systém. Tato v podstatě teroristická skupina se objevila v knižní předloze i v seriálu, ale jsou mezi nimi a jejich postupem jisté rozdíly.

V obou případech se Synové harpyje zorganizovali poté, co Daenerys dobyla v Zálivu otrokářů město Meereen jako součást svého tažení za osvobozením otroků a rozhodla se v něm zůstat a vládnout. Zakázala tam otrokářství, hlavní a téměř jediný bod tamější ekonomiky, takže v podstatě rozvrátila společenskou i ekonomickou strukturu v oblasti. Někteří šlechtici a z počátku všichni níže postavení a samozřejmě bývalí otroci toto vítali. Mnozí šlechtici tratili a chtěli vrátit vše zpátky. Proto se objevili Synové harpyje a začali svou stínovou válku.

Jsou to zkrátka útočníci působící za nocí, aby snáze chránili svou identitu, v seriálu používají zlaté masky s rohy stylizované jako harpyje, aby mohli útočit i ve dne. Přepadávají osamocené oběti nebo malé skupinky v ulicích, vloupávají se do domů. Z počátku zabíjeli jen osvobozené otroky a Holotemenné, meereenské šlechtice, kteří přijali vládu Daenerys a na znak odložení starých ghiskarských pořádků si oholili své tradiční extravagantní vlasy, později začali útočit i na Neposkvrněné, tedy primární vojenskou sílu Daenerys. Aby bylo zjevné, že oběti jsou jejich dílem, nechávají u nich značku harpyje nakreslenou krví, v seriálu právě onu masku.

V knižní verzi nicméně nelze vlastně vůbec říct, kdo by mohl být jejich členy. Pochopitelně ti, kdo nejvíce těžili ze starého režimu, hlavně staré otrokářské rodiny. Jenže se nepodařilo potvrdit žádnou z nich. Mezi podezřelými je třeba rod Pahlů kvůli ztrátě mnoha synů během dobývání Meereenu, ale bez důkazů. Dlouho ani nedokázali žádného Syna harpyje chytit, až později se podařilo zajmout rovnou tucty, akorát jen nejnižší útočníky a ti stejně neudali víc než pár bezvýznamných jmen.

K tomu Daenerys dlouho pochybovala, že mají vůdce. Jen její poradce, Holotemenný Skahaz mo Kandaq, si je jistý existencí vůdce Harpyje a i její ostatní rádci si to začínají myslet. Ale jeho dopadení nejsou v knize o nic blíž, než kdyby vůbec neexistoval.

Vůbec Daenerysina válka se Syny harpyje zatím nesměřuje k žádným výsledkům i bez ohledu na další nepřátele hromadící se za branami Meereenu. Když začala být situace v ulicích města kvůli Synům nesnesitelná, vypsala odměnu sto až tisíc meereenských honorů. Úspěch to nepřineslo, naopak brzy nato Synové zabili šest jejích Neposkvrněných, včetně Mossadora, bratra její rádkyně a písařky Missandei, a tři osvobozené během jediné noci. Což vedlo k založení nové městské hlídky složené z Meereeňanů odhodlaných bránit nové pořádky, Mosazných zvířat. Ani ti nepřinesli mír.

Synové harpyje vypsali vlastní odměnu – bohatství, slávu a stovku panenských otrokyň tomu, kdo zabije Daenerys. A smrt komukoli a jeho rodinám, kdo jí slouží. Proto se Mosazná zvířata schovávají za masky zvířat. Daenerys se pokusila síly vyrovnat vyžádáním rukojmích od meereenských urozených rodin, nicméně tyto děti využila jako své šenky, oblíbila si je a odmítá je popravit, i když se situace jenom horší.

Přešla proto na jinou strategii, diplomacii. Na radu Zelené milosti, nejvyšší kněžky Meereenu, souhlasila, že pokud jeden z nejvlivnějších meereenských šlechticů Hizdahr zo Loraq Syny harpyje přesvědčí, aby na devadesát dní ustali se zabíjením, vezme si ho za manžela a pokusí se více integrovat do ghiskarské kultury. Což zabralo, uběhl skoro měsíc bez zabíjení. Skahaz tak začal mít Hizdahra za Harpyji. Daenerys však nestačily domněnky, a když skutečně nastalo devadesát dní míru, proběhla svatba.

Součástí ujednání o míru byl ještě slib znovu otevřít oblíbenou, výnosnou podívanou, bojové jámy. A tehdy, při velkých úvodních hrách, se veškerá snaha sesypala. Nejprve proběhl pokus o otravu. Daenerys byly naservírované otrávené kobylky, které naštěstí snědl její ochránce Tlustý Belwas a díky své robustní konstituci nezemřel. Potom krev bojovníků, křik a množství lidí v jámě přilákalo draka Drogona. Začal řádit mezi lidmi, mnoho přihlížejících se pokusilo zasáhnout, draka zabít, strhl se chaos, další přišli o život a nakonec Daenerys jako jedinou možnost viděla odletět na Drogonovi.

Meereenu tak mohl vládnout jako král Hizdahr a snad mohl klid pokračovat. Jenže Hizdahr vlastně vůbec nezkoušel pořádek udržet, ani nepůsobil zrovna nevinně. Skahaz zatkl Hizdahrova cukráře, ten se přiznal, že kobylky otrávil, prý proto, že Synové harpyje unesli jeho dceru. A jelikož Daenerys přežila, vrátili mu ji v devíti kusech. To Skahaze nepřesvědčilo, že Harpyje není Hizdahr a otravu neobjednal. S dalšími podezřeními o tom, jak snadno dokázal zbrzdit Syny harpyje, ho nakonec s Barristanem Selmym, už dlouho členem Královniny gardy Daenerys a nyní i jejím pobočníkem, zatkli. V podstatě to byl převrat, když odstranili manžela královny a ustavili vládnoucí radu z jejích rádců. A to byl poslední hřebík do rakve míru.

Synové harpyje se okamžitě znovu vyrojili z úkrytů. První noc zabili tři lidi, druhou devět, třetí dvacet devět, nakonec jednoho i ve dne, přičemž začali nechávat zprávy jako „Draci musí zemřít“ či „Smrt Daenerys“. Podle Zelené milosti to skončí, jakmile Hizdahra propustí.

Je tak jednoznačným kandidátem na Harpyji. Mnozí mají za to, že chtěl Daenerys otrávit a po jejím zmizení a převzetí moci nad městem navrátit staré pořádky. Však jí kobylky neustále podbízel a při jednání se zástupci jiných otrokářských měst nevystupoval zrovna nepoddajně. A zjevně měl nějaký kontakt na vlivné členy Synů harpyje, minimálně povědomí o tom, kdo jsou. Dál patří mezi kandidáty rod Pahlů a jejich možná pomsta. Šlechtici, kteří se tváří jako velká pomoc pro Daenerys, jako Hizdahr nebo i Zelená milost, a tímto přetvařováním si k ní jen hledali cestu.

A zatím existuje i možnost, že by to mohl být někdo z osvobozených. Čím dál více lidem, zvláště se zhoršující se situací ve městě a s přibývajícími nepřáteli, začalo vadit, jak Daenerys nepostupuje dostatečně tvrdě, když nechce bývalé otrokáře úplně eliminovat, jak jim činí ústupky. A těmito útoky by se mohli snažit vyprovokovat ji k tvrdším opatřením.

Problém se nakonec podařilo vyřešit jen v seriálu, kde Harpyjí nebyl nikdo z knižních kandidátů a celá situace proběhla poněkud jinak.

V seriálu se také dlouho nedařilo najít žádného člena Synů harpyje. Viděli jsme jen případ zajatého vraha jednoho z Neposkvrněných, od něhož ale nezískali žádné informace. Syn harpyje nebo ne, Barristan Selmy pak trval na řádném soudu. S tím nesouhlasil Daenerysin rádce Mossador (zde ne bratr Missandei), nevěřil, že si soud zaslouží, a potají ho v cele zabil. Daenerys ho za takovou vraždu popravila a vysloužila si nenávist mnoha osvobozených, kteří nechtěli pro Syny harpyje zrovna spravedlnost.

K tomu následoval velký útok Synů harpyje, jimž se podařilo zabít Barristana a vážně zranit velitele Neposkvrněných, Šedého červa. To Daenerys přimělo začít jednat o míru a zpečetit ho otevřením bojových jam a zásnubami s Hizdahrem, jenž byl v seriálu mezi jejími rádci jako zástupce meereenské šlechty. I zde po zásnubách útoky přestaly, což některé vedlo k domněnce, že Hizdahr je součástí Synů harpyje. Ovšem brzy se ukázal opak.

Během slavnostního otevření her ve městě zorganizovali Synové harpyje hromadný útok přímo v jámě, zabili i Hizdahra a pokusili se zabít Daenerys, její ochránce a rádce. Než přiletěl drak Drogon a Daenerys na něm zmizela. Město potom namísto Barristana vedl Tyrion Lannister (v knize se do Meereenu zatím ještě nedostal) a snažil se se Syny harpyje vypořádat. Došel přitom ke stejnému závěru jako v knize Skahaz, musí existovat vůdce, organizátor, zejména když jednu noc dokázali podpálit všechny lodě v meereenském přístavu.

Ukázalo se navíc, že se Syny harpyje spolupracovali i mnozí obyčejní lidé a Varysovi, který tam byl po vraždě Tywina Lannistera a útěku ze Západozemí dalším z rádců Daenerys (v knize není v Zálivu otrokářů), se podařilo vypátrat jednoho takového, prostitutku Valu (v knize nevystupuje). Přesvědčil ji ke spolupráci a díky ní konečně získal informace o Harpyji.

Harpyjí v seriálu byli vůdci měst Yunkai a Astaporu, kde se po odchodu Daenerys do Meereenu vrátili k otrokářství (v knize je zatím Astapor v naprostém chaosu) a Volantisu, jednoho z největších otrokářských měst. Tyrion s nimi proto začal jednat, aby jednou provždy Syny harpyje zastavil, a došli ke kompromisu. V Zálivu otrokářů nastane sedmileté období, během něhož otrokářství pomalu ustane, než bude definitivně zakázáno, a otrokáři budou odškodněni.

Což nepřineslo spokojenost většině obyvatel a hlavně ani mír. Protože všechna tři města nakonec dohodu porušila a zaútočila na Meereen z moře, zatímco Synové harpyje vtrhli do ulic. Ovšem náhodou v době, kdy se konečně vrátila Daenerys s Drogonem, dothrackým khalasarem, jenž získala na svou stranu, a žoldáky. Mohla tak útok zastavit, Syny harpyje vyvraždit nebo vyhnat a zástupce měst donutit ke spolupráci. Bylo přitom naznačeno, že tímto aktem otrokářství v Zálivu otrokářů zcela zaniklo a Synové harpyje svou činnost zastavili. Respektive poté odplula do Západozemí, takže ani neměli důvod pokračovat, a jestli se někdo úspěšně nebo ne pokusil znovu zotročovat celé vrstvy obyvatel, už seriál neprozkoumal.

Foto: HBO

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů









Reklama