Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Rod Tyrellů
Tyrellové jsou poměrně mladým rodem Západozemí, kteří pevně stáli za vládnoucím rodem Targaryenů. Jejich sídlem je Vysoká zahrada, odkud stráží Jih, brání Mokřady a spravují Rovinu.
Tyrellové, zlaté růže Roviny, rozsáhlý, bohatý rod disponující jednou z největších armád s podporou mnoha vazalů včetně flotily rodu Redwynů, lordů Štítových ostrovů, a momentálně i královskou flotilou, patří k mladším z velkých rodů Západozemí. Jako jedni z mála totiž nedatují svůj vznik v době Prvních lidí a své současné postavení si dokonce vysloužili v ještě nedávnějších událostech.
Sídlí ve Vysoké zahradě, nádherném zámku uprostřed Roviny, nejúrodnější oblasti Západozemí a srdci rytířství. Jejich znakem je zlatá růže na zeleném poli a motto zní „Rosteme do síly“. A jak pravdivé je, dokazuje nejen jejich strmý vzestup k moci, ale i vzhled, neboť většina z nich je alespoň v mládí velmi pohledná. Typický Tyrell má vlnité hnědé vlasy a hnědé nebo zlaté oči a většina z nich usiluje o titul rytíře, cvičí se ve zbrani a vědomostech a od prvních dětských krůčků se učí žít na skutečném jižanském dvoře plném intrik.
I přes relativně krátké působení v nejvyšších kruzích si také vysloužili už spoustu titulů. Jsou nazýváni nejen lordy Vysoké zahrady, ale i lenními pány Roviny, strážci Jihu, nejvyššími vojenskými veliteli Roviny, obránci Mokřad, a v době před dobytím Targaryeny byli Nejvyššími správci Vysoké zahrady.
Tyrellové po invazi Andalů
Před příchodem Andalů do Západozemí se rod Tyrellů v historii neobjevoval, a proto ani nikdy nevlastnil titul krále. Sloužili pouze jako správci Vysoké zahrady a do královské rodiny se mohli dostat pouze sňatkem, stejně jako další rody Roviny, a jen za vlády Garlanda VI. Gardenera se jim poštěstilo převzít moc v Rovině jako regenti.
Jejich původ se totiž odvozuje až od doby spojení králů Roviny s Andaly a od Alestera Tyrella, andalského rytíře a dobrodruha, jenž se měl stát šampionem krále Gwayna V. Gardenera. Jeho vnuk Gareth, který nikdy nebyl dostatečně zručný na rytířství, se pak rozhodl sloužit jako královský správce, a když i jeho syn Leo dokázal zastat správcovskou úlohu dostatečně dobře, stal se z úřadu dědičný titul.
Přesto, díky chytrým zásahům a sňatkům, ale mohou tvrdit, že jsou potomky Gartha Gardenera, údajného prvního krále Roviny a syna stejně tak legendárního Gartha Zelenorukého, což měl být jeden z prvních lidí, kteří do Západozemí přišli. Měl mít moc přinášet velkou úrodu všude, kam vkročil. Díky němu tak jsou prý pole, zahrady a ženy v Rovině tolik plodné.
Když totiž vypukla občanská válka mezi rody Manderlyů a Peaků o to, která z dcer starého krále provdaných za ně dva se stane královnou, Osmud Tyrell rebely porazil, získal zpět ruiny Vysoké zahrady a na trůn místo jedné z žen dosadil králova bratrance. Ten byl následně tímto úsilím a úsilím jeho potomků o obnovu království natolik potěšen, že oženil Osmundova syna Roberta se svou nejmladší dcerou, a tak se v následujících generacích Tyrellů začala objevovat krev Prvních lidí a starých hrdinů.
Tyrellové v éře Targaryenů
Stejně jako samostatné království Roviny a vláda Gardenerů, i původní postavení Tyrellů skončilo poté, co byli král Mern IX. a jeho potomci poraženi Aegonem Dobyvatelem v bitvě na Ohnivém poli během dobývání Západozemí. Ihned po svém vítězství se totiž Aegon vydal do Vysoké Zahrady, kde mu Harlen Tyrell vyšel vstříc a zámek odevzdal, a Aegon mu udělil titul lorda, strážce Jihu, lenního pána Roviny a nejvyššího vojenského velitele Roviny a Tyrellové se stali věrnými vazaly Targaryenů.
Mnoho klidu to ale jejich rodu nepřineslo. Předně jejich nárok na vládu často zpochybňuje rod Florentů pocházející z přímého potomka Gardenerských a ne pouze z vyvdané dcery, a jako noví vládci a obránci Roviny museli často válčit s ještě nezávislými Dorny. A ti s nimi vůbec nezacházeli v rukavičkách.
Například při jednom z pokusů o dobytí Dorne určil trůn lorda Lyonela Tyrella jako guvernéra nového území. Lyonel však po porážce dornské armády putoval od jedné pevnosti ke druhé a všechny našel zdánlivě opuštěné, takže jen těžko hledal někoho, kdo by poklekl před korunou a přísahal věrnost Dorne, a vybudoval si proto zvyk v pevnostech přespávat v komnatách lordů. A také miloval ženy, což se o něm vědělo, a když se jednu noc rozhodl zatáhnout za zvonek u postele jako signál pro to, aby se dostavily, shodil na sebe z baldachýnu připravenou stovku škorpionů, což ho stálo život a zničilo nabytou nadvládu železného trůnu nad posledním samostatným královstvím.
A když vypukla občanská válka známá jako Tanec draků, při níž si na železný trůn dělali nárok rovnou dva Targaryeni, každý podporovaný různými částmi říše, hrozilo dokonce, že budou označeni za zrádce. Během válečného zmatku se totiž vazalové Tyrellů rozdělili, Rovina tak bojovala na obou stranách a někteří šlechtici toho využili, aby tvrdili, že Tyrellové zradili trůn, a mohli získat Vysokou zahradu pro sebe.
Tyrellové v Robertově rebelii
Přesto ale rod Tyrellů stále zůstával věrným královským Targaryenům, a to až do hořkého konce. I když Robert Baratheon a Ned Stark rozpoutali rebelii a na svou stranu získali značnou část říše, Tyrellové a Rovina pořád stáli za králem Aerysem a lord Mace Tyrell dokonce zvítězil nad Robertovými muži v bitvě u Jasanobrodu, což byla jediná porážka, kterou Robert za celou válku utrpěl. Ačkoli hlavní zásluhy, i když si je Mace rád připisuje, drží jeho vojevůdce Randyll Tarly.
Povzbuzený tímto vítězstvím se poté Mace místo pronásledování poražených vydal na pochod do Bouřlivých zemí, kde celý rok obléhal Bouřlivý konec s Robertovými bratry uvnitř. Téměř je vyhladověl k smrti, ale nakonec rod Targaryenů padl, Ned Stark obléhání ukončil, a když Tyrellové pochopili, že není jiná možnost, než pokleknout před novým králem Robertem, ten jim odpustil a přijal je jako své vazaly.
Tyrellové dnes
Z toho důvodu, že původně šlo o velké podporovatele Targaryenů, si také Viserys Targaryen myslel, že by mohli být jednou z jeho hlavních opor, až se vrátí do Západozemí. Jenže návrat se mu nikdy nepodařil a v současnosti, kdy se zatím poslední generace vyšplhala výš, než se jí kdy mohlo zdát – Loras Tyrell se stal rytířem Královské gardy (v seriálu jím ale jako jediný syn a dědic být nemůže), Margaery královnou a Mace správcem lodí, přestože na začátku války pěti králů dali přednost Renlymu Baratheonovi, je velmi nejisté, že by návrat Targaryenů doopravdy uvítali.
Jsou velmi hladoví po moci, bravurně ovládají hru o trůny, v současnosti především prostřednictvím inteligentní Olenny Tyrell, matky Mace (přesvědčené, že její syn je idiot, což dává často hlasitě najevo), a jejich bohatství, síla sta tisíce mužů a dostatek zdrojů z nich dělá obávané nepřátele a vítané spojence pro jakýkoli další rod.
Možná, hlavně v knize, s výjimkou Martellů, kteří se přes staletí trvající nenávist a vzájemné války s Tyrelly dosud nepřenesli, naopak jejich vztah ještě zhoršila turnajová nehoda, při níž v klání proti Oberynovi Martellovi spadl na nejstaršího Willase Tyrella kůň a doživotně mu pohmoždil nohu. Oba sice zůstali v kontaktu a neměli mezi sebou žádnou zlou krev, Oberyn dokonce přispěl k tomu, že je z Willase bravurní sokolník, ale jejich rody své spory jen prohloubily a Tyrellové svou pozornost upnuli na jejich nejmocnějšího rivala, Lannistery.
Současní členové rodu Tyrellů (k začátku seriálu):
- lady Olenna Tyrell, původně z rodu Redwynů, přezdívaná Královna trnů, manželka zesnulého Luthora Tyrella
- lord Mace Tyrell, syn Olenny a Luthora, lord Vysoké zahrady, lenní pán Roviny, nejvyšší vojenský velitel Roviny, obránce Mokřad, strážce Jihu, člen Malé rady jako správce lodí
- lady Alerie Hightower, Maceova manželka
- Willas Tyrell, v knize nejstarší syn Mace a Alerie, dědic Vysoké zahrady
- lord Garlan Tyrell, v knize druhý nejstarší syn Mace a Alerie, přezdívaný Garlan Galantní
- lady Leonette Fossoway, v knize Garlanova manželka
- ser Loras Tyrell, v knize třetí syn Mace a Alerie, přezdívaný Rytíř květin, člen Královské gardy, v seriálu jediný syn a dědic Vysoké zahrady
- královna Margaery Tyrell, dcera Mace a Alerie, dvojnásobná vdova a královna Sedmi království
Foto: HBO
Konec Game of Thrones
Prequel
Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Faye Marsay
30.12.1986 | 30.12.2024 -
Freddie Stroma
8.1.1987 | 8.1.2025 -
Eros Vlahos
13.1.1995 | 13.1.2025 -
Mark Addy
14.1.1964 | 14.1.2025 -
Michelle Fairley
17.1.1964 | 17.1.2025
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /38
na toho Gabriána jsem uplně zapomněl ,,ale Whilase si pamatuju škoda ,že je oba vypustili ,,a všeobecně ,že většina rodů je tak hloupa osekána nebo tam vůbec není
jinak moc hezký článek akorát otázka na autora kde jsi vzal ,že Tyrellové mají 100 000 mužů ? v seriálu mají 15 ,, a v knížce myslím 40 ,,,Renly měl 100 pač měl 60 z bouřlivích zemí a 40 od Tyrelů ,,
#3 petrr92 #4 Azog2182 #5 Ann Taylor#2 luciusvorenus: Bouřné krajiny tolik můžu prostě nemají renly měl většinu vojska právě z vysoké zahrady. Ta si díky svému bohatsví může dovolit i najmout armádu žoldáků.
#6 luciusvorenus#2 luciusvorenus: Tyrelove maji 100 000 vojaku ale polovina sou zoldaci :) a kde si vzal ze v serialu maji 15 ? :D neni tam jedina zminka o tom kolik maji muzu :D
#2 luciusvorenus: Autor neví, protože autor se teď cítí jako 100 000 mrtvých mužů, takže až se nad ním Pán Světla smiluje a on někde ve škarpě sebere Thorose z Myru, možná se bude cítit aspoň jako jedna živá žena, mrkne do zdrojů a řekne ti to. Do té doby, co řekl autor je svaté, protože mu to pošeptala hlava Neda Starka a Ned Stark přece nikdy nelže, tak proč by to dělala jeho hlava :D
Ale myslím, že z GoT wiki, která je primárně o seriálu. Že měli obří bohatství, co jim dovolilo vybudovat obrovskou armádu, dvakrát větší jak jiné rody, aspoň něco takovýho jsem tam vyčetla.
Olleana to říkala v téhle řadě cersay ,zda nedodali dost ,,,přičemž říkala o obilí masu a pak o 15 000 mužích ,,,,a Lannisterové mají 60 000 a jsou nejbohatší bylo to v první řadě když Tawyen říkal Jeimimu ,že mu dá polovinu svích sil 30 000 mužů tím pádem mají 60 ,,,tenhle počet se schoduje i s knihou ,,
#8 Ann Taylor#3 petrr92: Bouřlivé země mají jednu z největších armád nevím přesně počet ,,Ale během války uchvatitele Stark s 20 ,,Tully -netuším ,ale asi to nebude žádná sláva když vše záleželo na Dvojčatec a to jen jejich vazal ,,a Arryn -s netuším kolika by jen tak nerozdrtil 100 Tyrellů ,,,plus Targarieny ,,, Takže určo mají Bouřlivé země minimálně 50 jinak by to byla hodně rychlá prohra
A to jsem zapoměl dodat ,,Martelly ,ale u těch nevím zda vůbec bojovali …:)
#6 luciusvorenus: Zkusila jsem to rozluštit a povím tajemství, co si můžeš přečíst i v článku nahoře: Oni Tyrelly taky nerozdrtili. Tyrellové porazili Roberta, ten raněný zdrhnul, a oni se místo pronásledování (to převzal Connington) otočili a rozjeli se obléhat Bouřlivý konec, který obléhali, dokud rebelie neskončila. Tyrellové v podstatě neprohráli. Poklekli, když po smrti Rhaegara, Elii, Aegona, Rhaenys a Aeryse přijel Ned.
#9 luciusvorenus#8 Ann Taylor: Ano tak to bylo a sedělo by to pokud by měli pár tisíc vojáků ,,,neumím si představit ,že rozumný člověk rok seděl se 100 tisícovou armádou před hradem zatímco by jeho princ s vojskem padnul ,,a nepřátelé by táhli na Královo přístaviště ,,logicky by nechal na místě jen pár tisíc mužů a třeba s 80 by táhnul ochránit město a krále ,,a i kdyby se k němu informace nedostali včas ,,,tak jeho král by byl v tu chvíli Viserys na Dračím kaměni ,,(stále živ a zdráv ),navíc je těžko uvěřitelné že někdo s takovým vojskem by se vzdal 15 letému Nedovi ,,,nevím teda s jakou silou ho o to žádal ,, a co se týče současnosti pokud by měli takovou sílu ,,proč spolu s lannistery nevyrubali robba uplně v pohodě vždyt měl chudák jenom 20 000 ,,,nebo Balona ten pokud se pamatuji má taky jen pár tisíc vojáků ,,,,a proč by sebou nechali tak zametat v seriálu ,,,,,v knize když byla uvězněna Margery tak MAnce ihned ukončil obléhání bouřlivého konce a táhnul na Královo přístaviště ,,,ale v seriálu tam Tyrellové jenom žvaněj ,,, protože jak říkám sílu 100 000 prostě nemají …:)
#10 Ann Taylor #11 Ann Taylor #12 AviaRa#9 luciusvorenus: On ho nemusel žádat silou. Jemu stačilo ho žádat rozumem – Všichni padli, celé Západozemí přísahalo věrnost Robertovi, můžeš tady sedět dál, nebo vzít rozum do hrsti a dál být lordem Vysoké zahrady. A proč sebou v seriálu nechají zametat? Ty se vážně ptáš, proč je něco v seriálu nelogický?:D
#14 luciusvorenus#9 luciusvorenus: Jo a Nedovi nebylo 15. Bylo mu 19 na začátku rebelie, takže 20, 21 v době, kdy dorazil k Tyrellům, a to s tím, že Mace je starší jen o 7 let. Mimochodem ty čárky jsou nějaká forma svislé morseovky, nebo co? :D
#9 luciusvorenus: Jenže tolik můžu a bohatství měli PŘED válkou… Po ní ztratili dost mužů, navíc Tywin v 4 sérii říká Cersei že jejich doly jsou na mizině.
No dobře ukamenovali jste mě už budu ticho …:D ale stejně nemají 100 tisíc mužů max 40 za tím si stojím …:)
#10 Ann Taylor: No na druhou stranu pokračovat v boji by znamenalo možný mocenský postup . Mohl by se spojit s Marttely zahodit nenávist s tím ,že mají společného nepřítele ,který zabil jejich příbuzné a stát se viserysovím regentem a s Dorana udělat pobočníka zapojit železné s tím ,že by si mohli nechat řekotočí za pomoc aspon teda tak bych to udělal já ,ale chápu ,že se rozhodl neriskovat ..:)
#15 Azog2182 #26 Ann Taylor#14 luciusvorenus: Jenze tady neni napsany ze tolik vojaku mneli uz za valky uchvatitele ano maji 100 000 muzu a Ollena rikala Cersei ze Kralovi poskytli 15tisic vojaku ale ne kolik jich maji a Lannisteri uz davno nejsou nejbohatsi :) A v Knize je dokonce napsano ze Renly mnel Podporu 100tisicoveho vojska tyrellu :)
#18 luciusvorenusNo niečo podobné len s inými rodmi mohol zrobiť Rob Stark, a bol by stále kráľom severu nie? Také predpoklady v GoT nefungujú ;)
#17 luciusvorenus#16 Lord Persyon: no Robbovi nezbylo s kým se spojit ,,chtěl s renlym a Balonem ,ale nevišlo to pak už tam nikdo jiný na spojenectví nebyl Arrynové se na něj vybodli ,,,a zbytek byls Lannistery
#19 AviaRa#15 Azog2182: Pokud měl Renly podporu jenom od Tyrellů tak s čím teda zautočil Stanis na královo přístaviště ?? Když mu Davos říkal ,že všichni krom Tyrellů zůstali pořád mu hodně svítili oči jako by odešlo jen pár tisíc neboli jen těch 15 o ,kterých jsem mluvil
#20 Azog2182#17 luciusvorenus: Kdyby se domluvil se Stannisem jak to plánoval Nedík, tak mohl vesele žít,
#18 luciusvorenus: Jak rikam precti si knihu tam to mas :) Taky je pravdepodobny ze Renly nemnel vsechny vojaky jen pri sobe Urcite by mu tyrelove nedali vsechny byli ve valce takze potrebovalo chranit i vlastni zem takze urcite nemnel vsechny vojaky tyrelu :) Opakuju se Tyrelove maji 100 000 muzu a priblizne polovina sou zoldaci :)
Z knihy i ze seriálu mi vždy vyplývalo, že Tyrellové jsou nejbohatší (a po pádu Starků také mají největší armádu) ze všech rodů v Západozemí. Proto měl ze začátku největší šanci na trůn usednout Renly, protože měl na své straně Tyrelly. Dokonce ani spojenectví Stark+Frey+Tully se s nimi nemohli rovnat. Samozřejmě, že logicky by mohli Lannistery porazit a vládnout sami, jenže výsledek takové války by byl nejistý, protože pořád jsou tu Martellové a Greyjoyové (ti tuším v knize už napadli Rovinu), kteří by jim to mohli hodně ztížit.
Co ale Martelly a Tyrelly spojuje je jejich dřívější (a v případě Martellů v knize i současná) věrnost Targaryenům. Pokud by se tyto dva rody spojili s Daenerys (v případě knihy i s Aegonem), tak velmi pravděpodobně rozdrtí zbytek Západozemí.
Naopak jednu z nejmenších armád z velkých rodů mají tuším Arrynové (10.000 mužů, hádám?) Tedy pokud to nebylo 10.000 jen rytířů, to bych se pak musel omluvit…
Ted jsem si uvědomil , že v seriálu a ani v knize žádný Tyrell neumřel , zajímavé :)
#23 AviaRa#22 Stardos: V knize je Loras na Dračím kameni dost blízko smrti :D
Největší armádu mají Tyrellové – cca těch 100 000. Pak před válkou Lannisterové 60 000. U Stannise se psalo něco okolo 30 000. Starkové měli před válkou cca 20 000 + s Tullyema 30 000 + co dodal Frey (cca 10 000). Železné ostrovy by měli mít něco kolem 20 000. Údolí by mělo mít něco mezi 20 000 – 30 000, z toho je dost velká část těžkých rytířů (proto je to asi v tuto dobu nejelitnější armáda Západozemí a Martellové mají mít nejmenší armádu 10 000 – 20 000, převážně kopiníky.
#25 Azog2182#24 Brynden Tully: Kde si nato prisel ? :D Nejmensi Armadu ma Udoli si myslim teda :) Zelezne Ostrovy urcite nemaji 20tisic maji tak 10 az 15 :)
#14 luciusvorenus: Jenže to je právě to. S Martelly se spojit nechtěli, protože s Martelly se nesnáší. A u Martellů chtěl za Viseryse bojovat Oberyn, jenže Doran chápal, že je prohráno, nechtěl dál riskovat životy a prolévat krev, takže začal vyjednávat s Jonem Arrynem. Navíc Martellové ještě nebyli nijak zvlášť nadšení tím, že Rhaegar hodil bobek na Eliu a rozpoutal to všechno kvůli nevěře, a bojovali v podstatě hlavně proto, že si Šílený král nechal Eliu a děti jako rukojmí, takže museli.
#27 Ann Taylor #28 MightRider #32 Argetlam KrálovrahA k té armádě můžu ještě říct tohle – Martin sice může být fanoušek historie, mít super nápady a propracovaný zápletky, ale taky neodhadne všechno a občas silně přehání a sám si to uvědomuje. Když mu jednou ukázali útesy a on v realitě viděl, jak obří by byla Zeď, prohlásil prý, že její výšku teda sakra přehnal. A o armádách prý taky řekl, že lituje, že je napsal tak veliké, že je to moc. Takže jo, je úplně klidně možný, že se to zdá přehnané, ale přesto napsané :)
#26 Ann Taylor: *nesnáší staletí a to jen tak nezahodíš.
#26 Ann Taylor: Je jen dobře, že to se Zdí přehnal. Kdyby byla menší, tím, jak se neustále roztápí a nikdo už nepřiloží ruku k dílu, by byla celkem nízká.
Co se týče armád, zas tak přehnané to není. Nevím teda, jakou rozlohu má Sever, ale desetitisícové, ba možná i statisícové vojska se dali dát dohromady už ve středověku. A Západozemí má předpoklady na to, aby ho obývalo tak, já nevím, řekněme, 20 miliónů lidí. Že by? Nebo by to mohlo být míň?
„Rytíři z Údolí, zůstanou tam, kam patří, tedy v Údolí!“
O elitním rytířstvu z Údolí se mluví docela vážně. Možná Údolí nemá velikou armádu, ale její území je snad jedno z nejlepších na bránění. Orlí hnízdo (The Eyrie) je se stočlenou posádkou nedobytné. Taky třeba slavní rytíři z Ninestars, rod Templetonů. Ovšem o útočných schopnostech, to nedokážu mluvit.
Dornové mají určitě slušnou střeleckou jízdu a když ví, jak ji použít, střelecká jízda pozabíjí klidně i půlku armády (když je dobrá, má dost střel a je jí hodně) a totálně zničí morálku. Těžká jízda pak udělá svoje. Ale pravdou je, že Dornové asi moc těžké jízdy mít nebudou, protože jedním ze základů těžké jízdy je těžká zbroj, a v té by se v Dornské poušti upekly. A samozřejmě kopíníci, sami jsme viděli, co s kopím dokázal Oberyn. Jestli je alespoň polovičně tak dobrá i kopínická profesionální armáda, může mít klidně cenu 30 000.
„Kdyby záleželo na počtech, tak by svět ovládali matematici.“
Takže vždy nezáležá na počtech, ať si mají Tyrellové 100 000, jestli je z toho polovina žoldáků, tak to rovnou mají armádu kur*v, protože u žoldáků platí: „Kdo platí, ten má“
Taky jsou důležité zkušenosti, jak vojáků, tak velitele, taky terén, morálka, výcvik, počasí a pořádek. Vskutku, zkuste ovládat stotisícovou armádu na poli. Zkuste si třeba i padesátitisícovou, nebude to lehké.
#29 luciusvorenus#28 MightRider: 20 milionu lidí to asi nebude ,,,s takového počtu nevolníků by tu byla uplně jinak veliká vojska …:D ale jinak celkově mi u toho světa chybí rozloha pro srovnání s naším když Bolton stál a říkal ramsemu ,že sever je 750 mil tam 300 tam 400 tam a stály kousek od zimohradu což je ve středu tak sever je oněco větší než česko což na to ,že to je půlka kontinentu moc není
sorry česko ne spíše Francie nebo Anglie
#31 WILLIAM_MOINSPIELD#30 luciusvorenus: v těchto zemích žije okolo 50 mil. lidí a to ještě přídou imigranti, tolik lidí by na severu být nikdy nemohlo, takže velikostí to je ok :)
#26 Ann Taylor: Co je to za blbost? Martellové naopak Targaryeny podporují a Doran Martell nejvíce ze všech. Proto nechce válku mezi Lannistery a Martelly. Protože čeká, až připluje Daenerys a on se k ní přidá. V knize to sám řekl a poslal svého syna přísahat Dany věrnost za celé Dorne. A podle ukázek z další knihy je dost možné, že podpoří Aegona, koneckonců je to jeho synovec.
#33 Ann Taylor#32 Argetlam Královrah: No v rebelii se jim moc bojovat nechtělo, protože ji rozpoutal Rhaegar totálním zostuzením Elii, takže se na něj a jeho rodinu dost po právu naštvali. Jenže museli dodat muže, protože král si Eliu držel v baště. To není blbost, to je fakt. V té době byla totiž Elia ještě živá, král ji držel jako rukojmí, aby si zajistil, že se nepřidají k rebelům, a oni zuřili na Rhaegara, co to rozpoutal a co udělal jejich princezně. Teprve pak došlo k tomu, co provedl Tywin a Hora a co schválil Robert, tudíž se pro ně strana rebelů stala nepřijatelnou a nepřátelskou. A Daenerys už pak přirozeně za nic neviní, v té době ještě nebyla ani na světě a v Západozemí nezpůsobila nic, ideální pro podporu. A Aegon jako rodina by byl jasnej. Právě proto, že je jeho vlastní rodina. To na věci nic nemění.
#34 Ann Taylor #36 Argetlam Královrah#33 Ann Taylor: Pak i dává smysl, že Oberyn chtěl bojovat dál za Viseryse, protože radši pořád Targaryeni (když blázen Aerys byl už po smrti), než ti bastardi, co mu zmasakrovali rodinu. Ale dokud byla Elia živá, pifka mířila na Rhaegara.
#35 AviaRa#34 Ann Taylor: On nepochopil že píšeš o Rebélii a né „současném“ stavu v Západozemí :D
#33 Ann Taylor: Jo, takhle. To pak jo… myslel jsem, že píšeš o událostech po začátku seriálu, ale před smrtí Viseryse.
Počet lidí v armádě rozhodně není rozhodující. Stačí se podívat do středověku: Při křížových výpravách dorážely do Jeruzaléma relativně malé počty vojáků, ale byli to tzv. železní rytíři a proti nim neměly Arabové žádné velké šance. Jeden evropský voják se tenkrát vyrovnal přibližně deseti arabům. Stotisícová armáda také není žádné extra přehánění. Při první bitvě na Moravském poli bylo Maďarů prý okolo 140 000!! A nám se podařilo vyhrát, i když nás bylo jenom „pouze“ 100 000. Takže ty čísla mohou být velice zavádějící. Článek je rozhodně velmi zajímavý, dost faktů naznačuje, že GRRM se při tvorbě Tyrellů značně inspiroval ve Francii, tam také prvně vládli majordomové a až Pipin I. se nechal korunovat králem. Navíc Francie byla ve středověku považovaná za zemi rytířů, což jí kolikrát prospělo a kolikrát velice uškodilo.
Lidi ty armády nevíme jak ten kontinetn je velký a k severu. S robem nešla celá severská armáda, ale jenom tak přibližně polovina. Proto sever disponuje stále vojskem a velká část armády se vrátila na sever přes bažiny. Jen část jich zůstala mrtvá ve dvojčatech. Inak při válce dobyvatele ze severu šlo vojsko o 30 000 až 40 000 vojácích.