Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Rod Swyftů
Swyftové jsou v posledních generacích jedni z největších podporovatelů Lannisterů. Tento článek se podívá na to proč a kdo jsou zač. A proč je Lannisterové mají za zbabělá kuřata.
Urozený rod Swyftů z Kukuřičného pole v jižních Západních krajinách nedaleko hranice s Rovinou býval lordský, a to ještě minimálně za Tance draků, ale někdy poté ztratil svou pozici a stali se z nich usazení rytíři s hlavou rodu s titulem rytíř Kukuřičného pole. Ve znaku mají modrého kohoutka na žlutém poli a jejich slova by měla znít: „Vzbuď se! Vzbuď se!“
Nebyli rozhodně bezvýznamní. Sice nikdy nedrželi královský titul a ani není známo, jestli svůj původ datují až k Prvním lidem nebo až k Andalům. Ale třeba ser Addison Kopec, známý jako Bastard z Kukuřičného pole, tedy bastard někoho ze Swyftů, pomohl založit jednu z nejznámějších institucí Sedmi království.
Byl to rychlý, silný, všímavý muž slavný pro své schopnosti s mečem a štítem a byl oddaný králi, tehdy teprve Aegonu I. Targaryenovi. Tudíž ho královna Visenya vybrala jako jednoho z první sedmičky Královské gardy Aegona I., kterou založila, a Addison v ní sloužil až do smrti se ctí. Dokonce se stal lordem velitelem. Jen se neví, jestli ještě za Aegona I., za Aenyse I. nebo Maegora I., protože nebylo řečeno, za vlády kterého krále nakonec zemřel.
Během Tance draků, občanské války rozpoutané po smrti Aegonova prapravnuka Viseryse I. mezi jeho dětmi Rhaenyrou a Aegonem II. o železný trůn, byli Swyftové také ještě důležití a lordi. Lord Swyft tehdy bojoval se svým lenním pánem Jasonem Lannisterem za zelené Aegona II. a byl tak součástí jeho velké armády pochodující ze Západních krajin na východ k hlavnímu městu. Jenže Jason brzy padl, po jeho smrti armáda pokračovala jenom velice pomalu, a když dosáhla jezera Boží oko, pustili se do nich Seveřané a říční lordi.
K tomu velitelé rozhodli, že se nenechají obklíčit na bitevním poli, místo toho postaví obrannou pozici u břehu a pošlou žádost o pomoc do nedalekého Harrenova, kde tou dobou měl být Aegonův bratr Aemond. Jenže jejich havrany postříleli a během čekání říčním lordům dorazily posily. Zápaďané se sice schovávali za zástupy kopiníků, takže přímý útok proti nim by byl velice obtížný, nicméně nepřátelé ho riskli. Ze tří stran, přičemž pomalu Zápaďany tlačili do jezera. Stovky mužů tak padly v rákosí, stovky se utopily, z bitvy se stal nejkrvavější masakr celé války, západní armáda byla úplně zlikvidovaná a mezi padlé se počítal i lord Swyft.
Kdy poté přišli Swyftové o lordský titul, je těžko říct. Možná už byli jen rytíři za vlády Daerona II. Targaryena o zhruba 80 let později. Protože tehdy se turnaje na Jasanobrodské lučině, nechvalně proslulého, když tam došlo k soudu sedmi kvůli potulnému rytíři Dunkovi, v němž padl slibný králův dědic, účastnil i ser Harrold Swyft, a pokud byl hlava rodu, už byl jen rytířem.
A rozhodně to byli rytíři v době, kdy Casterlyově skále vládl Tytos Lannister a kdy byl hlavou rodu ser Harys Swyft. změkčilý, servilní muž, později plešatý s bílými vousy na malé bradě, s velice tlustou manželkou. Podle Tyriona Lannistera bezbradý zbabělec a patolízal nestojící za moc, jehož jediný úspěch byl provdání dcery do rodu Lannisterů. Podle Jaimeho Lannistera velká ropucha. Podle Cersei Lannister někdo, kdo si měl do osobního znaku zvolit červa, protože i kuře je pro něj příliš statečné, a někdo ještě méně schopný než obsah jejího nočníku. Podle Tytosovy dcery Genny někdo, koho měla Cersei spálit po smrti Tywina Lannistera namísto Pobočníkovy věže.
Také tehdy plně využíval Tytosovu slabost. Tytos totiž proslul tím, jak se snažil těšit lidi kolem, jak neměl pevnou ruku a jak jím šlo snadno manipulovat. Tudíž si od něj hromada vazalů i Harys napůjčovali spoustu zlata a neměli se k jeho vrácení, což Tytos neřešil. Jenže pak se z války devítigrošových králů vrátil Tytosův mladý dědic Tywin, bohatší o zkušenosti, odhodlaný obnovit status Lannisterů. Začal vyžadovat splácení půjček, k dlužníkům vysílal mladšího bratra Kevana se společností válečných veteránů. A ti, kdo si nemohli dovolit ihned zaplatit, museli do Casterlyovy skály poslat rukojmí, dokud dluh nevyrovnají.
Haryse dostatečně vyděsili, takže uposlechl se slovy, že se „lev probudil“, jenže neměl dost peněz. Tudíž odevzdal svou dceru Dornu, popisovanou jako stejně bezbradou jako otec, s hubenýma nohama a plochou hrudí (na rozdíl od seriálu, kde ji Robert Baratheon označil za hloupou děvku s tlustým zadkem) do Kevanova opatrovnictví. A Kevan se s ní nedlouho nato oženil.
Na rozdíl od Cersei měl totiž Kevan Dornu za něžnou duši, která se cítí pohodlně jen doma s přáteli a rodinou, dobře se stará o děti, celkem čtyři, Lancela, dvojčata Martyna a Willema a dceru Janei, sní o vnoučatech, sedmkrát denně se oddává modlitbám, ráda vyšívá, má ráda květiny, nemusí cestování a nejraději je v jejich domě v Lannisportu. Zkrátka se s Dornou nejspíš upřímně zamilovali, měli dobré manželství i budoucnost. Třeba jejich nejstaršího Lancela po Robertově rebelii udělal nový král Robert Baratheon na naléhání Cersei svým panošem.
Nicméně měl minimálně Tyrion pravdu. Harys se následně snažil hlavně zůstat co nejblíž Lannisterům. Proto se na začátku války pěti králů rozpoutané původně mezi Starky a Lannistery účastnil Tywinova tažení do Říčních krajin, bitvy u Zeleného bodce Trojzubce, kde zvítězili nad Seveřany. Aby brzy zjistili, že jejich protivníci měli jen odvést pozornost od druhé části severské armády, která prorazila obléhání Řekotočí a zajala Jaimeho.
Harys nato zpochybňoval Jaimeho taktiku, protože ten u Řekotočí armády rozdělil do tří táborů, které Robb Stark snadno porazil – podle Kevana to ale bylo rozumné vzhledem k poloze hradu. I tak se Harys cítil poraženě, navrhoval žádat mír. Jak mu ovšem připomněl Tyrion, těžko žádat o mír, když Robb Stark vyrazil pro zajatého otce, jehož mu po ukvapené popravě nemůžou vydat. Tak alespoň navrhoval žádat železný trůn o nové jednotky a postavit novou armádu u Casterlyovy skály, což si také představoval poměrně naivně. Tedy alespoň v knize, v seriálu sice byl v Tywinově velitelském stanu, ale nijak se nevyjadřoval a byla to jediná scéna, kdy se objevil.
Potom se dál účastnil tažení, s Tywinem se dostal až do Harrenova, kde si znepřátelil kuchaře natolik, až mu plivali do jídla. Také přišel o panoše. V hádce ho ubodali žoldáci Chrabří kumpáni, načež Tywin nařídil Harysovi udobřit se s jejich sadistickým vůdcem Vargo Hoatem a stvrdit jejich přátelství políbením.
Z Harrenova s Tywinem pokračoval i ke Královu přístavišti, kam tak tak stihli vtrhnout do bitvy o Černovodu proti Stannisi Baratheonovi, dalšímu ze samozvaných králů. Ani tam neměl Harys štěstí, padl na něj jeho umírající kůň. Alespoň se pro něj obětoval jeho voják Willit. Vytáhl ho ven a bránil ho, dokud sám neutržil smrtelné zranění. Této bitvy se k tomu účastnil i Harysův dědic ser Steffon Swyft a není zaznamenáno, že by došel větší újmy nebo větších úspěchů.
Swyftové potom zůstali v Králově přístavišti. Steffon, Humfrey, Harys a lady Jocelyn Swyft. Ta se stala Cerseinou dvorní dámou a Cersei ji opravdu nemá ráda. Podle ní chrápe, je stydlivá a přihlouplá a Cersei si na ní někdy vylévá vztek. Jako třeba při přípravách svatby nového krále Tommena Baratheona a Margaery Tyrell, s níž úplně nesouhlasila. Nebo ji ráda vystavuje nepříjemným situacím. Třeba když jí přinesli hlavu trpaslíka, která měla patřit Tyrionovi, na něhož po Tywinově vraždě vypsala odměnu – Jocelyn se pozvracela, když se musela podívat na useknutou hlavu pokrytou červy. I přesto jí Jocelyn věrně slouží, hodně času tráví v jejích komnatách a Cersei jí často svěřuje malého Tommena.
Na druhou stranu se Cersei pokusila využít Haryse. Po otcově smrti se stala regentkou nezletilého Tommena a jmenovala Haryse jeho pobočníkem (v seriálu zůstala tato pozice naopak dlouho neobsazená). Chtěla ho využívat proti strýci Kevanovi, jenž měl o vládě úplně jiné představy, byl to slaboch, nehrozilo, že jí bude odporovat nebo cokoli podnikne sám. Však během setkání Malé rady býval zmatený, nerozuměl, o čem se mluví. Třeba když slyšel, že Martellům brzy dovezou lebku Gregora Cleganea po jeho osudovém souboji s Oberynem Martellem, zmateně se zeptal, zda to znamená, že je Clegane mrtvý. Dostalo se mu sarkastické odpovědi, že nejspíš je, protože oddělit hlavu od těla je často smrtelné, a Harys zjevně nepochopil ani to, že si z něj dělají legraci.
Naštěstí pobočníkem nezůstal dlouho. Když zemřel nemocný správce pokladny, Cersei Haryse degradovala na lorda pokladníka. K vládě se krátce vrátil s velmistrem Pycellem až když Cersei zatkla církev (neprozřetelně církvi udělila spoustu oprávnění v bláhové naději, že v ní najde spojence), ale v podstatě jen proto, aby požádal o pomoc Kevana.
Pod Kevanovou pevnou rukou pak pokračoval jako lord pokladník, i když byla pokladna prázdná, a dostal za úkol uklidnit Železnou banku Braavosu. Se všemi nepokoji v Západozemí po trůnu žádala splátky ohromných dluhů. Napsal proto bankéřům v Myru žádosti o půjčky, na radu Kevana i magistrům v Pentosu, což nepomohlo. Potom navrhl zvýšení daní, což zase zamítl Kevan. Říše už tak byla plná rebelií a půlka lordů měla daně za tyranii. Místo toho Haryse poslal do Braavosu jednat s bankou osobně (v seriálu tam Cersei poslala Mace Tyrella).
Zkrátka se Kevan Haryse zbavil, na rozdíl od něj měl určitou naději dát říši dohromady. Akorát to nepotřeboval Varys s vlastními plány na destabilizaci, a tak ho nechal zabít (v seriálu to byl Pycelle). Kevanovy poslední myšlenky přitom patřily Dorně a jejich dětem.
Z nichž už ale zbývali vlastně jen Martyn a Janei. Willema zavraždili na začátku války Karstarkové, když padl do zajetí v Řekotočí (v seriálu zabili i Martyna, v knize místo něj Tiona Freye, syna Genny Lannister) a Lancel se přidal s nově nalezenou fanatickou vírou k církvi.
Jen Harysův syn Steffon a jejich příbuzný Humfrey prozatím nevnímají žádné nebezpečí. Oba vyjeli spolu s Jaimem po válce ukončit obléhání Řekotočí Freyi, když se Řekotočí jako jedna z posledních pevností v Říčních krajinách po likvidaci Starků odmítla vzdát železnému trůnu. Steffonovi Jaime udělil velení zásobovacího konvoje a zdá se, že Steffon není o mnoho působivější než jeho otec. Během zastávky v Derry třeba přehrál bitvu o Černovodu s jídlem u večeře. Jenže Bratrstvo bez praporců, jež v knize kolem Trojzubce nahání a věší nepřátele, zejména strůjce vražedné rudé svatby, kde padli Starkové, Jaimeho urputně hledá, a tak ani pro ně nemusí budoucnost vypadat úplně růžově.
Členové rodu Swyftů (k začátku seriálu):
- ser Harys Swyft, rytíř Kukuřičného pole
- lady Dorna Swyft, dcera Haryse, manželka Kevana Lannistera, matka Lancela, Willema, Martyna a Janei
- ser Steffon Swyft, syn a dědic Haryse
- lady Joanna Swyft, dcera Steffona
- lady Shierle Swyft, dcera Haryse, manželka sera Melwyna Sarsfielda
S neznámými příbuzenskými vztahy:
- lady Jocelyn Swyft
- ser Humfrey Swyft
Foto: HBO, FFG
Konec Game of Thrones
Prequel
Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Conleth Hill
24.11.1964 | 24.11.2024 -
Kristian Nairn
25.11.1975 | 25.11.2024 -
Michael Feast
25.11.1946 | 25.11.2024 -
Hafþór Júlíus Björnsson
26.11.1988 | 26.11.2024 -
Michael Condron
28.11.1985 | 28.11.2024
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /0