Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 314×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
VOD
Max | O2 TV
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Kůň

Kůň

Koně jsou známá zvířata, ve světě Písně ledu a ohně a Hry o trůny sehrávají důležitou roli a rozhodně tam není kůň jako kůň. Tento článek se podívá na to, o jakých koních se příběh zmiňuje.

0 0
25.10.2024

Během psaní tohoto článku jsme neměli jasno v překladu středověkých výrazů pro zejména britské válečné a jezdecké koně. Pokud je tedy někdo ze čtenářů zná, neváhejte se o ně podělit.

Kůň je stejně jako v našem světě čtyřnohý býložravý lichokopytník. Vyskytuje se skoro po celém známém světě Písně ledu a ohně a Hry o trůny (není známo, jestli je dovezli i na Sothoryos a jestli je mají na ostrovech v Letním moři), kde používají koně k dopravě, v boji, jako symbol postavení a jako zdroj. Koně, hřebce coby samce, valachy, když je vykastrují, což je činí klidnějšími a vhodnějšími pro práci, klisny coby samice. Existuje také mnoho plemen koní, z nichž ale bylo jmenováno jen málo.

Například píseční oři z Dorne. Menší než běžní váleční oři, neunesou tíhu brnění, ale podle Dornů vydrží běžet celý den a půl bez únavy. Mají dlouhý krk, úzkou hlavu, jsou štíhlí, rychlí, obvykle ryšaví, zlataví, černí nebo bílí a považují je za velice krásné. Daeron I. Targaryen ve své knize Dobytí Dorne poznamenal, že Dornové milují své písečné oře jako děti a rytíř Skvrnodřeva je prý ustájil přímo ve své síni. Však na jednom černém hřebci s ohnivou hřívou a ocasem třeba přijel princ Oberyn Martell do Králova přístaviště, jeho dcera Nymeria jezdila na zlatém a i ostatní Martellové, pokud potřebovali koně, používali právě písečné oře.

Vedle toho jsou známí někteří příbuzní koňů. Jako poníci, menší, mohutnější, vhodní pro tažení dvoukoláků, nošení nákladu a pro menší jezdce. Muly, kříženci osla a kobyly, které se obvykle nemůžou dál rozmnožovat, i když někdy se to samici podaří. Jsou cenění pro jejich výdrž a všestrannost, jsou to skvělá pracovní zvířata, dá se na nich i jezdit, vyhlášené jsou hlavně v Údolí, kde je používají pro výstup po nebezpečné horské stezce do Orlího hnízda. Jen se nehodí do boje. Nebo zebroni, trochu vzteklí kříženci koňů a zeber z Dálného východu Essosu, tedy jsou menší než koně, mají pruhovanou černobílou srst a jsou odolnější než koně, vydrží dlouho i na velmi chudé potravě. Podle účelu, ke kterým se používají, se ale koně rozdělují ještě dalším způsobem.

Pro rytíře a válečníky to jsou velcí váleční koně, konkrétně podle středověkých názvů destrier, courser, charger a rounsey. Destrier je vysoký, silný, „velkolepý“, bujný. Jezdí na nich obvykle rytíři, kterým dodávají majestátní vzhled na turnajích, protože jsou to jedni z nejodolnějších koňů, co se týče sportovních disciplín, akorát ve sněhu mohou klouzat a přímo do bojů je berou jen vzácně. Bývají to tak nejcennější koně z dobrých chovů, dobře cvičení, drazí. Courser je o něco menší ale rychlejší, hodí se na válku i na lov, vlastně jsou to běžní váleční oři, ale rytíři a šlechta je používají i pro rytířská klání. Stejně jako charger je menší válečný oř vhodný na dlouhá válečná tažení i pro turnaje, takže je mají třeba i v Zálivu otrokářů. Zatímco potulní rytíři, panoši a obyčejní vojáci mají hlavně rounsey, což je silný a schopný oř, dobrý pro válku i pro nošení nákladu, ale bývá to běžné, levnější plemeno.

Potom jsou jezdečtí koně, pro něž používají středověké výrazy palfery a garron. Z palfrey dělá schopnost stabilní, pomalé jízdy pohodlného koně pro dlouhá cestování, dobré plemeno může být stejně drahé jako destrier, a tak na nich často jezdí šlechta. Akorát se nehodí pro boj nebo klání. A garron je zase ideální kůň do složitého terénu a jediný rozumný kůň pro jízdu za Zdí. Je menší, schopný dobře si poradit s nepravidelným terénem a zimou, hlavně ve velké zimě se mu daří lépe než palfrey a mnohem lépe než destrier, kteří vyžadují lepší krmivo a mají problémy ve sněhu. Proto je k jízdě i nošení nákladů hojně používá Noční hlídka, divocí a severské horské klany, které dokonce vyrobily zvláštní sněžnice pro jejich kopyta.

A potom jsou silní koně pro práci. To jsou vedle mul a poníků tažní koně, vhodní pro únavné, těžké úkoly a případně pro jízdu, pokud není k dispozici lepší, ale vůbec ne do boje. A například stot má být výrazně podřadný kůň vhodný pro nenáročné úkoly na farmě.

Jsou proto velmi cenění ve většině kultur Západozemí i Essosu, dá se asi říct, že ve všech kulturách kromě těch z menších ostrovů. Jako třeba Braavos, kde se koně nevyplatí, protože celé město stojí na kanálech v laguně, nebo na Železných ostrovech, kde nejsou žádné dobré pastviny, ostrovy jsou příliš kamenité, většina železných jsou nevalnými, pokud ne rovnou špatnými jezdci, a pokud někdo koně má, tak garron nebo chlupaté poníky vyšlechtěné tak, aby mohli přežít na chudé pastvě. I vozíky tam místo tažných koní tahají spíš ještě odolnější a užitečnější voli.

Naopak ve zbytku Západozemí se koně používají pro většinu přepravy a pro práci. Očekává se, že každý rytíř si pořídí vlastní zbroj a koně, a proto jsou na ně rytíři a šlechtici velmi pyšní. Je také obvyklé pořizovat i zbroj pro koně, která má zabránit tomu, aby o něj jezdec v boji nebo v turnaji rychle přišel. Dokonce i někteří rytíři Noční hlídky si přivádí své destriery namísto koní na Zdi. Podle Staré chůvy ze Zimohradu na koních jezdí i Jiní (bílí chodci), a to na mrtvých bledých koních. Jsou proto i ve znacích mnoha rodů. Třeba Brackenové mají rudého hřebce a kdysi měli být chovateli koní, Risleyové černého rytíře na černém koni, Rooteové dvouhlavého hnědého koně, Ryswellové černou koňskou hlavu s rudou hřívou a očima.

A v Essosu mají koně ještě mnohem víc využití, vlastně je Essos původní přirozené prostředí koní, protože do Západozemí je přivedli První lidé, kteří přišli z Essosu.

V Qohoru jsou například častou obětí Černé kozy Qohoru. Ve Volantisu bohatí používají vozy tažené čtyřspřežím. Sarnorové, než je Dothrakové vyvraždili, používali krvavě rudé koně k tažení válečných zkosených vozíků. Celá kultura a existence kočovných Dothraků závisí na koních, na kterých tráví většinu života, mají je i jako boha i jako zdroje obživy a i lodím říkají dřevění koně. Dokonce se říká, že Traviny v centrálním Essosu, kde se dnes rozkládá Dothracké moře, kdysi dávno obývali kentauři, což by mohli být jak opravdoví pololidští, polokoňští tvorové, tak i popis jezdců na koních lidmi, kteří koně ještě nezkrotili.

Foto: HBO

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama