Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Královo přístaviště
Hlavním městem Sedmi království je úchvatné Královo přístaviště (v originále King's Landing). Ve skutečnosti však není tak líbezným místem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jedná se sice o město, ve kterém sídlí král, avšak všude kolem něj je to samá špína a zločin.
Královo přístaviště je hlavním městem Sedmi království a zároveň hlavním sídlem Korunních zemí na východním pobřeží Západozemí, a proto i sídlem krále. I město samotné se rozkládá přímo u Černovodného proudu na pobřeží Černovodného zálivu, do kterého v seriálu ční výběžek s královskou pevností. Ta je ovšem v knize na pevnině na Aegonově kopci. Vůbec celé město je obklopeno třemi kopci, kterými jsou Rhaenysin s dračí jámou, Visenyin s Velkým septem a již zmiňovaný Aegonův kopec. Všechny kopce jsou pojmenované po třech Targaryenských dobyvatelích. Kolem města pak stojí pevné hradby se sedmi střeženými branami – Dračí, Železnou, Říční, Starou, Lví, Královskou a Boží. Těmi prochází například královská cesta, hlavní cesta vedoucí celým kontinentem od Bouřlivých zemí sousedících s Korunními až po Sever, nebo Zlatá cesta na západ.
Před příchodem Targaryenů však Královo přístaviště nefungovalo jako hlavní město, dokonce vůbec jako město. Nynější Korunní země totiž nebyly původní samostatné království, o něm rozhodl až Aegon I. Dobyvatel po svém přistání a dobývání Západozemí, když na jednom z kopců (později Aegonově) postavil dřevěnou pevnost dávno před děním první řady seriálu. Pevnost sice dlouho nevydržela a on se následně vrátil na Dračí kámen, původní sídlo Targaryenů, ale výstavba nového města pokračovala, vznikaly základy a rozsáhlé sítě tunelů, a když se k vládě dostal jeho syn Maegor Krutý, byla dokončena královská pevnost Rudá bašta, Velké Baelorovo septum jako náboženské centrum víry v Sedm za vlády Baelora Targaryena, nebo například dračí jáma, kde Targaryeni drželi své draky, a která je nyní rozpadlá. A jednou ze slavných dominant je samozřejmě i Železný trůn vyrobený z mečů poražených nepřátel, tak obludně velký a těžký, že musel zůstat v Králově přístavišti, když ho nikdo nebyl schopen za Aegonem na Dračí kámen dopravit. Alespoň ten knižní, seriálový se zdá o něco mobilnější.
Toto rozhodnutí ale znamenalo i nový cíl pro všechny mocichtivé rebely usilující o získání trůnu. Proto muselo Královo přístaviště čelit tanci draků, občanské válce vedoucí ke svržení Aegona II. jeho sestrou Rhaenyre, povstání proti ní, smrti tisíců obyvatel a pěti draků, zanechání města bez vlády a návratu Aegona, o něco později ohrožení rebelií Blackfyrů, rodu založeného legitimizováním bastardů Aegona IV., vyplenění při Robertově rebelii, kdy do města vtrhl Tywin Lannister se svou armádou pod záminkou pomoci Targaryenům, ale místo toho rozpoutal vraždění, znásilňování a rozklad města, a naposledy útoku Stannise Baratheona při jeho pokusu dobýt trůn. A to nejsou jediné problémy.
S přítomností královského dvora a rozrůstáním města nevyhnutelně souvisel i neustálý příliv spousty lidí. V době Robertovy rebelie a svržení Targaryenů mělo už zhruba půl milionu obyvatel, a to s velmi rychlou expanzí hned od začátku, s níž nedokázaly plány držet krok, způsobilo, že místo výstavního místa říše působí nevzhledně, přecpaně a špinavě a nejeden z návštěvníků i obyvatel si stěžuje na zápach, slovy Olenny Tyrell: „Výkalů, co lze cítit i pět mil daleko.“ Ty tam totiž tečou doslova po ulicích chudinských čtvrtí. Například v Bleším zadku, nejznámější chudinské čtvrti, odkud pochází kovářský učeň Gendry, bastard krále Roberta, Davos Mořský, pobočník krále Stannise, nebo Karl Tanner, vzbouřenec Noční hlídky, jenž tvrdil, že byl nájemným vrahem v nejnebezpečnější části. A zapomenout se nesmí ani na všudypřítomné špehy pracující pro každého, kdo si to může dovolit, hlavně pro Varyse, Malíčka a královnu Cersei.
Na druhou stranu velké množství lidí zajišťuje i dostatek zákazníků a pracovníků pro nejrůznější podniky. V přístavišti je proto možno najít kovárny, pekárny, krejčí, rybáře, hostince, trhy a nevěstince rozličných úrovní, s jimiž jsme se v seriálu seznámili nejlépe. Ty nejlepší vlastní Malíček, v knize pak Chataya, příjemná žena z Letních ostrovů. Alespoň do chvíle, než v páté řadě zacvrlikali svými zbraněmi Vrabčáci.
Během války pěti králů se však populace Králova přístaviště ještě zvýšila o uprchlíky a přišla na řadu další z problémových otázek, bezpečnost. Kvůli přelidněnosti bylo v přístavišti vždycky nebezpečné vycházet po setmění a i během dne se hodilo mít u sebe nějakého ozbrojence. Celou oblast hlídá přibližně 2 000 zlatých plášťů, jak se přezdívá městské hlídce, v ulicích a na hradbách, jenže to, i přes navyšování stavů, zvlášť v době nepokojů, zdaleka nestačí. Ukázalo se to například při vzpouře ve druhé řadě, kdy i přes snahu hlídky, osobní Královské gardy Joffreyho a působení lannisterské domácí stráže došlo k brutalitám jako roztrhání Nejvyššího septona a pokusu o znásilnění Sansy Stark, v knize pak místo Sansy k padesátinásobnému znásilnění Lollys Stokeworth a zmizení mladého Tyreka Lannistera. A spoustě dalších úmrtí a zranění.
A pro případ jiných útoků? Ani tam na tom v současnosti město není nejlépe. Přístup z Černovodného zálivu střežila královská flotila, zničená při útoku Stannise Baratheona (v seriálu ne tak drasticky), a v Královském lese rozkládajícím se na jih od města a Robertem bohatě využívaném na lov se usídlily některé z horských kmenů přivedených Tyrionem do války.
Je tedy mezi vším nebezpečím, špínou, problémy, intrikami bujícími v úzkých uličkách a Lannistery důvod pro cestu do hlavního města? A s tím, že jako hlavní město je cílem každého vládychtivého rebela, důvod zůstat? Zeptejte se Starků.
Foto: HBO, marc simonetti's Portfolio
Konec Game of Thrones
Prequel
Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Clive Russell
7.12.1945 | 7.12.2024 -
Kristofer Hivju
7.12.1978 | 7.12.2024 -
Ralph Ineson
15.12.1969 | 15.12.2024 -
Paul Kaye
15.12.1965 | 15.12.2024 -
Yuri Kolokolnikov
15.12.1980 | 15.12.2024
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /44
Dobrý…
Výborný článok :D
jj, je to super!! Ale chtělo by to nějakou mapu :D Aby se v tom člověk lépe vyznal… Vím že tu je už jedna, jako pozadí. Ale ta je taková nepřehledná :)
#4 rockysiburger #43 miselin#3 tomsn40: Přesně , Spíš by to chtělo mapu města. Jinak super práce!!!!
#7 LadyKamčatak #39 mikjanDobrý článek. Je vidět že si George R. R. Martin pro svoji ságu vymodeloval svůj svět i s historií do překvapujících podrobností. Nenapadá mě žádný román který by se tomu byť jen přibližoval.
#10 Magrata #30 Stráťa #35 georgezz #40 Eddard1Perfektní článek už se moc těším na nové a přidávám se ke komentáři tomsna, mapa by byla super! :)
#4 rockysiburger: Tady je přímo z knihy, tuším že z knihy Clash of Kings, vyskytují se tam ale i místa relevantní obzvlášť pro tento díl (např. Chataya's):
http://www.hejorama.com/…ding_map.gif
A tahle se mi líbí víc, akorát škoda, že není v lepší kvalitě.. http://vignette4.wikia.nocookie.net/…ision/latest?…
#37 Zdenny7 #39 mikjanJinak super článek, struktura, návaznost a smysluplnost vět je někde uplně jinde než většina článků co tu čtu (jako jsou popisy postav atd..). Doufám, že takto postupně plánujete popsat všecha důležitá místa co se vyskytují v seriálu! :) Zkrátka dobrá práce :)
#9 Xavik #11 Ann Taylor#8 LadyKamčatak: Samozřejmě, že toho bude víc. :) Každopádně, co se týče popisů postav, tam je to psaní o něco složitější, protože to píšeme přesně tak, jak se to odehrává v seriálu, takže to není moc záživné. Ty popisy postav jsou určeny spíše pro to, aby si člověk osvěžil to, co dělala postava v předchozích sériích. :)
#5 Rafan: Jako třeba Tolkien? Určitě není jediný, ale svět, který vymyslel, je opravdu úžasný.
#19 Rafan#8 LadyKamčatak: Ono popisy postav jsou přijde mi i něco úplně jinýho a upřímně, ani bych je psát nechtěla. Dělám to pro CSI (i když tam už jsem možná rok o žádné nic nepřipsala) a jedna postava mi zabere pět hodin překladu zdrojů, načítání informací a skládání tak, aby to za sebou dávalo smysl, pak ještě korektura a pak to nechat odležet a znova přečíst a opravit chyby ve slohu, je toho dost. Postavy jsou prostě moc živý, mají charakter a je na nich moc co popisovat, samy skoro vydají na příběh, místo nebo pojem je lehčí :)
Super članok, dobra robotka, len tak ďalej :-)
Popis postav je opravdu těžké . Sám jsem to už zkoušel :)
Výborný článek. Těším se na další. :-)
Hlavně u popisu kopce můžeš zůstat neutrální. Je těžký popsat objektivně postavu a nepsat zároveň co si o ní myslíš (ozvlášť u postav z ice-fire ságy). A obzvlášť když v knížkách některým postavám nemůžeš věřit, když nejsou POV a v seriálu už nevíš tuplem. Nechtěl bych psát popis třeba takové Cat, kterou mám rád a xy lidí jí prostě nesnáší (nejen za to že nesnášela Jona) :)
Klobouk dolů. Jde vidět, že si na tom dávate opravdu záležet. Skvělá práce, už se nemohu dočkat dalších článků :)
viete mi niekto povedať čo sa stalo s brandonom starkom?
#18 sFík#17 Soven: Jaime ho vyhodil z okna věže a ochrnul
#21 Soven#10 Magrata: Předpokládám že máte na mysli Pána prstenů. Připouštím že tam jsou společné znaky jako vlastní řeč Elfů, nebo Trpaslíků a mapa Tolkienova světa. Však tak maniakálně popsaný svět s jeho historií a rodokmeny rodů. To se teda hned tak nevidí. Martin by k románu mohl vydat učebnici dějepisu :-).
#20 sFík#19 Rafan: Sice s pomocí dalších lidí tato učebnice dějepisu a zeměpisu existuje (krom toho že pak sama o sobě existuje i kuchařka světa ice and fire) :D
#22 Ann Taylor#18 sFík: ale to ja viem, ja chcem vedieť kde sme ho videli naposledy a prečo sme ho ešte v piatej serii vôbec nevideli?
#23 DramaQueen #24 Stardos#20 sFík: A existuje i k Tolkienovi, ale teda přečíst Silmarillion je zabíračka… :D
#28 sFík#21 Soven: naposledy se setkal s Dětmi a dosáhl svého cíle z vizí… :) jeho dějová linie v knížce nepostupuje tak rychle jako ostatních, takže se tvůrci rozhodli ho z páté série úplně vynechat…
#21 Soven: Brandon se nemá objevit v 5 sérii , protože jeho dějová linka došla do stejné linky jako v knize .
Rafan: Tolkien byl první kdo si do nejmenších podrobností propracoval svůj fantastickej svět. Taky myslim že jeho svět je větší, tedy podrobněji propracovanej. Je ale třeba říci že Tolkien si pro zábavu vymýšlel nějakej fantastickej svět a pak ho napadlo napsat příběh kterej by do něj zasadil.
Sloven: Viděli jsme ho za zdí, došel až k dětem lesa, jeho další osudy zatím neznáme. V knihách je na stejném místě. Pokud bude něco o něm v seriálu, tak to bude předbíhat knihy.
dobre dik že ste dali vedieŤ
Perfektní těším se na další. Snad bude i díl o noční hlídce :)
#29 Ann Taylor#22 Ann Taylor: Silmarilion je dobrej, pokud se teda člověk rozhodne přeskočit ten šílenej začátek a přejde rovnou k legendám :D protože to čtení o stvoření světa jsem nedával, obvykle jsem se v půlce stránky musel rozhodnout jestli si tu stránku přečtu znovu nebo přeskočím :D
S tím Branem je to pochopitelné, škoda že se nerozhodli ukázat nám, kam odvedla Oša Rickona.. Jediný co víme, že šli do Posledního Krbu k Umberům a ne do Bílého přístavu k Manderlyům. Celkově nechápu co scénáristi páchají na severu. Nikde nikdo neřekl jak to dopadlo s lordy a kdo je mrtev a kdo naživu (?)
#29 Ann Taylor#28 sFík: No právě, já se asi půl roku dostávala přes prvních čtyřicet, peklo! Člověk se ztrácel v každym odstavci :D
#27 V Ales: Bude ;)
#5 Rafan: Už jsem ji tu několikrát zmiňoval ale musím zase – Ericsonova Malazská kniha padlých. Hlavní série (bez doplňujících knih ze stejnýho světa mimo hlavní příběh) má skoro 8500 stránek v angličtině (v češtině odhadem trochu víc), svět s několika kontinenty (6 o kterých se zmiňuje, děj probíhá na čtyřech?), myslím že osm hlavních ras plus různý „podrasy“ vzniklý křížením atd… Propracovaná magie a status „božství“ kde i bohové umírají a noví vznikají. V porovnání s Martinem je to trošku jinej druh Fantasy, v SoIaF se magie vyskytuje minimálně a mnohem víc se politikaří a používají různý jiný postupy ze skutečnýho světa. Taky se Martin narozdíl od Ericsona motá hlavně kolem šlechty zatímco v Malazu je většina postav vojáky armády bez slušnýho původu a vychování… Ale co se rozsahu a propracovanosti týká tak za Martinem rozhodně nezaostává, možná spíš naopak.
#33 RafanAdmini nechcete udělat něco s tím „odmázáváním enteru“? Člověk napíše text hezky rozdělenej na odstavce a pak mu z toho stejně vznikne takovej hnusnej „wall of text“…
#34 DramaQueenCo třeba udělat podobný článek o Zdi? :-)
#30 Stráťa: Hm Malazská kniha padlých. Přiznávám že to vůbec neznám. Budu se muset na netu o tom něco zjistit. Díky za informaci.
#31 Stráťa: po
enteru
musíš
dát
ještě
mezeru
:)
(návod máš přímo hned pod odeslat komentář a náhled, když klikneš na ten odkaz texy)
#5 Rafan: Nenapadá? A co středozem od Tolkiena, ten to má tak propracované, že na to často čumím z otevřenou pusou.
Zajímavý článek, ale domnívám se, že pro seriálové diváky není zrovna dobré, že jsou v něm naházená některá jména Targeryenů bez větších souvislostí, protože jim to více neřekne. Pro čtenáře knih je to v pohodě ti už vše znají a mají načteno. Příkladem může být zmíněn Baelor Požehnaný i když v souvislosti se septem a poté o kus dále zmíněn tanec s draky, který se odehrál za vlády jiných Targeryenů dříve.
Domnívám se, že by bylo lepší tento článek uveřejnit až později, protože je v něm dost informací co by se měli vysvětlit dříve.
Ale rozhodně neříkám, že je to špatný článek !!!
Jen bych si spíše představoval jinou posloupnost článků, např.
#7 LadyKamčatak: Tady máš mapy v lepší kvalitě: http://www.icefire.cz/…grafie/mapy/
a další zajímavá mapa, již sem jí tu někdy kdysi postoval: http://quartermaester.info/
#36 Zdenny7: Jo, to by bylo určitě super, ale dávat dohromady historii Západozemí, na to tu asi bohužel nikdo nemá čas. Spíš to má být vysvětlení pojmů jako co to je, kde to je a stručně jak to vzniklo, popřípadě co to znamená pro děj. Snažím se právě proto necpat tam moc věcí, co by musely být vysvětlované extra a v seriálu se vůbec neobjeví, a když už, tak aby bylo jasné, co to je, i bez dalšího rozebírání. Jako třeba tady mi přijde, že pro pochopení stačí, aby se dalo poznat, že Maegor, Aegon a Baelor byli Targaryenští králové, protože v tomhle kontextu je jenom důležité, že něco postavili nebo válčili, nebo že v minulosti si město prošlo několika rebeliemi. Některé pojmy ještě vysvětlené budou, ale historie a jednotlivé události jako takové jsou moc rozsáhlá látka.
#4 rockysiburger: #7 LadyKamčatak: Nejlepší mapa města je tady:http://beckermayer.com/…89383299.jpg
#5 Rafan: Hvězdé války ty jsou taky hodně podrobně propracované není to teda jako román. Bude pokračování bud 2016 nebo 2017
#36 Zdenny7: Sice s tebou souhlasím, že tohle členění by bylo přehlednější, ale Edna se spíš zaměřuje na seriál, než na knihu. Pokud se ale někdo víc zajímá o historii Západozemí, tak bych mu doporučila web icefire.cz, třeba letopisy tam mají moc pěkně zpracované http://www.icefire.cz/…-zapadozemi/
Tuhle zimu Královo přístaviště nepřečká
#3 tomsn40: http://www.icefire.cz/…grafie/mapy/
Nooo, už není