Hra o trůny (Game of Thrones)
95/100 - 2 315×

Hra o trůny(Game of Thrones)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
VOD
Max | O2 TV
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Ghiskarci

Ghiskarci

Jak to bude s Ghiskarci a jejich regionem v budoucnu, nelze po divokých událostech seriálu i knih odhadnout. V minulosti už však museli přežít ledacos a nejspíš můžeme říct, že ghiskarský lid se své kultury nevzdává jednoduše.

20 0
2.2.2019

Ghiskarci jsou lidé v regionu Ghis ležícím na východním pobřeží Zálivu žalu v Essosu ohraničeným ze severu Astaporem, z jihu Ghiskarskými úžinami a zahrnujícím několik ostrovů včetně Nového Ghisu.

Kdysi Ghiskarci vládli Starému impériu rozkládajícímu se po velké části Essosu, když Valyrie ještě byla mladá a divoká. Rozrostli se z pradávného města Ghis, které se stalo hlavním městem impéria, a získalo značnou vojenskou, ekonomickou i kulturní moc. Dokonce expandovalo i na jih do Sothoryosu. A přestože se nazývalo impérium, nedochovaly se zprávy, zda mu vládli císaři. Pouze dle titulů, o kterých mluví dnešní Ghiskarci, je možné usoudit, že mu vládlo osm regionálních vládců pod jedním císařem.

Před 5 000 lety se však Ghiskarci dostali do konfliktu s Valyrijskými svobodnými državami, když Valyrijci osedlali draky a rychle sílili. Ghiskarci totiž chtěli vlastní draky a svedli s Valyrijci pět velkých válek. Vyhráli sice několik bitev, ale proti drakům neměli příliš šanci. V poslední velké válce Valyrijci zničili ghiskarské legie, vypálili Ghis, posypali ghiskarská pole solí a sírou, aby se přeživší nemohli vrátit, a celé impérium zkolabovalo. Většina původní ghiskarské krve pak zmizela spolu se svým náboženstvím, kulturou a jazykem.

Přeživší se samozřejmě pokusili znovu postavit, co mohli, ale nikdy se jim nepodařilo svůj národ obnovit. Pouze se k moci dostaly ghiskarské kolonie Astapor, Yunkai a Meereen, města, která se stala centrem celosvětového obchodu s otroky, a bylo založeno ostrovní město Nový Ghis. Tamější elity si pak přisvojily titul pánů a začali kupovat, plodit a cvičit otroky. A po zkáze Valyrie, kdy padl největší nepřítel Ghiskarců a kdy zároveň Dothrakové zničili jejich kolonie dál ve vnitrozemí, se rozšířili po Zálivu otrokářů a pokusili se alespoň tam obnovit ze Starého impéria co nejvíce. Nedá se však říct, že měli velkou šanci.

Současní Ghiskarci jsou totiž směska východu, potomci ras zotročených ghiskarským impériem a později Valyrií, kteří dávno sloučili aspekty všech možných kultur, z nichž pochází, a učinili tak původní ghiskarskou kulturu nerozeznatelnou. Jazykově i etnicky se od ní už příliš vzdálili. Mají tak tmavě jantarovou kůži a husté drátovité vlasy a nachází se mezi nimi všechny etnické skupiny jižního a východního Essosu. Jsou však pyšní na svůj (byť někdy jen domnělý) ghiskarský původ a užívají původní symbol Starého Ghisu – harpyji, která je v každém z nových měst pozměněna na jejich vlastní symbol. A i urození občané se zvou Synové harpyje.

Původní ghiskarština je již většinou pozapomenutá a většina současných Ghiskarců hovoří jazykem svých pokořitelů, vysokou valyrijštinou, protahovanou vrčivým přízvukem a okořeněnou otrokářským argotem. Pouze písmo si v určitém smyslu zachovali – stále používají glyfy. Někteří pak mluví smíšeným jazykem, který zkombinoval ghiskarštinu s vysokou valyrištinou a všichni používají jen pár slov z původního jazyka, jako například „mhysa“ znamenající matka.

I tak se ale snaží na svůj původ, nebo alespoň domnělý původ, co nejvíce odkazovat. Bohatá otrokářská elita se starými jmény a tlustými peněženkami si v bojových jamách ráda hraje na války se svými otrockými vojáky, předstírají, že jsou hrdinové Starého Ghisu, nebo sedí na vrcholcích pyramid ve stylu Starého Ghisu a pijí meruňkové víno, oslavují slávu Starého impéria a považují se za jeho krev.

Urození muži také dle původního stylu nosí vlasy natupírované, naolejované a nakroucené do fantastických tvarů jako rohy nebo křídla, nosí pláště (žluté s našitými měděnými destičkami), vyšívané lněné tuniky, skládané lněné suknice a sandály. Lidé z nejbohatší třídy pak nosí tokary, úmyslně nepraktické oblečení, které dotyčného nutí držet je rukou a chodit jen malými krůčky, aby naznačil, že nepotřebuje obě ruce a rychlou chůzi, protože nepotřebuje pracovat. Rádi si také dopřávají bohaté jídlo a dle starých receptů konzumují kachní vejce, dušené chobotnice a psy, včetně psích plodů.

Samozřejmě i uctívají bohy Starého Ghisu a krev prolitá v bojových jámách je pro ně nejlepší oběť bohům. Ovšem bojové jámy nejsou chrámy – jako chrámy slouží zvláštní pyramidy Chrámy milostí obývané kněžkami – Milostmi, které nosí své hávy v barvách podle své funkce.

Zelená milost je nejvyšší kněžka a každý chrám (je pravděpodobné, že každé město má jeden) má patrně jednu – současná nejvyšší kněžka Meereenu je Galazza Galare. Zelené milosti jsou léčitelky, jedna z nich v Meereenu je Ezzara. Rudé milosti jsou chrámové prostitutky, které každou noc čekají v zahradách rozkoší, dokud si je nevybere muž. Bílé milosti jsou urozené dívky příliš mladé pro paláce rozkoše, v Meereenu pomáhají Zelené milosti. Dále existují Růžové milosti, Zlaté milosti a Fialové milosti, ale jejich úkol není znám. Není vyloučeno, že některé z nich se obdobně jako Tiché sestry v Západozemí starají o mrtvé, kteří jsou u ghiskarců pohřbíváni v kryptách pod zemí.

Mezi ty, kdo o sobě prohlašují, že jsou potomci Starého Ghisu a Synové harpyje, pak patří například Naklozové a Ullhorové z Astaporu, Dhazakové, Galareové, Ghazeenové, Hazkarové, Kandaqové, Loraqové, Merreqové, Nagganové, Pahlové, Quazzarové, Reznakové, Rhazdarové, Uhlezové, Yherizanové a Zhakové v Meereenu a Ahlaqové, Erazové, Faezové, Myraqové, Qaggazové, Rhaeznové, Yunzakové, Zherzynové v Yunkai.

Foto: HBO

Diskuze /3

Kapitán Preclík

Hele, jenom drobná technická, ty ‚drátovité vlasy‘ bych spíš přeložil jako ‚rozježené‘; jinak dobrá práce :)

#2 mirako #3 Ann Taylor
3.2.2019 | 20:15:23
mirako

#1 Kapitán Preclík: řekl bych, že je to tak správně napsaný, prostě typický tvrdý kudrnatý vlasy afričanů.. rozježené vlasy ne, to jsou vlasy, které jsou neupravené, rozcuchané, např. když ráno vstaneš z postele.. ;)

3.2.2019 | 21:19:54
Ann Taylor

#1 Kapitán Preclík: Zrovna tenhle překlad jsem hledala extra v českém vydání, a i když to Březáková celkově zvorala, tohle použila takhle, takže jsem to převzala od ní ;) Prostě vlasy jak drátěnka, nejenom hodně kudrnatý, ale i jiná textura. Jak píše mirako, afro vlasy, wiry v originále.

webmaster
3.2.2019 | 23:35:48
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů









Reklama