Hra o trůny (Game of Thrones)
95/100 - 2 314×

Hra o trůny(Game of Thrones)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
VOD
Max | O2 TV
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Boash

Boash

Boash byl bůh uctívaný v Lorathu. Docela obskurní, velmi specifické náboženství s jinde nevídanými principy, které poměrně násilně vymřelo. Čemu jeho stoupenci věřili a proč tento kult nevydržel déle?

8 0
24.2.2023

Boash zvaný Slepý bůh bylo božstvo uctívané ve Valyrii, kde možná toto náboženství dokonce vzniklo, a později na ostrově Lorath. Jde o monoteistické náboženství silně zaměřené na filozofii a snahu pozvednout člověka do vyšší úrovně, spíše než o systém směřovaný k regulaci fungování běžného života. Alespoň podle toho, co je o něm známo.

Vyznavači Boashe nejedí maso a nepijí víno, chodí bosí, oblečení jen v košilích ze srsti a usní. Věří, že všechen život je posvátný a věčný a všichni jsou si rovnými božími stvořeními – muži a ženy, páni a poddaní, bohatí a chudí, otroci a majitelé, i lidé a zvířata. Kněží Boashe jsou dokonce eunuchové a nosí kapuce přes oči k uctění Slepého boha, protože věří, že pouze v temnotě se otevře jejich třetí oko a budou tak moci spatřit vyšší pravdy stvoření, které se skrývají za iluzemi materiálního světa.

Velmi zajímavou součástí jejich učení je i naprosté zřeknutí se vlastního já. Věří, že jen osvobozením se od marnivosti a malicherností může člověk doufat ve splynutí s božstvím. Proto odkládají svá jména a mluví o sobě ve třetí osobě jako o muži nebo ženě místo používání osoby první. Tento řečnický zvyk se navíc na Lorathu rozšířil mezi obecnou veřejnost a existuje dodnes. Vyšší vrstvy tam považují za velice vulgární mluvit o sobě přímo, a tak používají třetí osobu.

A proto takovou mluvu používal i Muž bez tváře, když vystupoval pod identitou Lorathana Jaqena H'ghara. Seriál, zdá se, přenesl tento zvyk na celý řád Mužů bez tváře, ale přesto, že ti také odkládají svá jména, dělají to z jiného důvodu. Snaží se tak potlačit vlastní identitu a osvojit si schopnost přijmout identitu jakéhokoli člověka, jaká je pro jejich práci potřeba, tedy v knize tento styl mluvy nepoužívají. Bylo by to i kontraproduk­tivní, protože musí vždy perfektně splynout s okolím. Kdežto na Lorathu jde o náboženskou snahu osvobodit se od celého já a stát se víc než nízkým člověkem, odložit vše přízemní, co lidi váže.

Tato sekta se vytvořila ve Valyrii a 1322 let před její zkázou Valyrii opustila, aby našla místo, kde budou platit jen její pravidla a kde budou moci její členové doopravdy žít v souladu se svým přesvědčením, aniž by kolem panovala i jiná, když Valyrie dovolovala vyznávat libovolné bohy, nebo aniž by se museli podřizovat požadavkům neslučujícím se s jejich hodnotami.

Doputovali až na Lorath, hlavní ostrov Lorathských ostrovů v Chvějivém moři, a založili tam svůj chrám. Dá se to asi považovat jako moment, kdy byl Lorath založen jako valyrijská kolonie, ale neví se, jestli už tehdy platili Valyrii za privilegium samostatné vlády nad ostrovem, nebo zda se od ní pokoušeli úplně odtrhnout a Valyrie k Lorathu upřela zrak až později, když na ostrovy začalo přicházet čím dál více lidí bez ohledu na postavení nebo vyznání.

Z počátku ovšem vyznavači Boashe využili bludiště, která na ostrovech stála už od dávných časů a patrně je vystavěla neznámá rasa Tvůrců bludišť, a udělali z nich svá městečka, chrámy a hrobky k uctění Boashe. Tak to vydrželo pětasedmdesát let.

Pak začali na Lorath ve stále vyšších počtech přicházet lidé z ostatních zemí a ostatních vyznání, včetně uprchlých otroků, kterým se zamlouvalo přesvědčení o rovnosti. Nejprve se podřídili následovníkům Boashe, a tak nadále vládli jeho kněží a přetrvávala jejich pravidla. Jenže pak nově příchozí členy kultu přečíslili. O náboženství začal upadat zájem, i kněžím se zalíbily světské radosti a bohatství, Lorath se pomalu přeměňoval na běžné město, kde se o rovnosti mluví možná tak před bohem. A nakonec nižší třídy povstaly v rebelii. Lidé už o Boashe vůbec nestáli, zmasakrovali akolyty kromě několika, kteří utekli do velkého chrámu v bludišti na menším ostrově Lorassyon, a Lorathu se chopili sami.

Na Lorassyonu akolyté zůstali ještě po většinu dalšího století, ale už kult nedokázali obnovit. Nepřilákali žádné nové následovníky, a protože kněžstvo bylo obřadně kastrováno, nakonec vymřeli. Není přitom známo, jestli existují nějací vyznavači Boashe i jinde, ale zdá se, že s posledním na Lorassyonu zemřel i Boash.

Foto: Talpress

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů









Reklama