Postřehy z epizody 217 – White Tulip
Tým Fringe se tentokrát dostává do časové smyčky, když stojí proti geniálnímu vynálezci, který je schopen ohýbat časoprostor a cestovat do minulosti. A to všechno kvůli lásce, kterou ztratil.
Cestování časem
Fringe se tentokrát vrhá na velice populární, sic zároveň i velice nestálé odvětví teoretické fyziky; a sice na možnost cestování časem. O tuhle problematiku pravidelně zakopáváme už díky Pozorovatelům, teprve teď se na ni ale seriál zaměřuje z více technického hlediska. Při první konfrontaci s doktorem Alisterem Peckem Walter poukazuje na to, že ze sebe tento vědec stvořil „Faradayovu síť“, jakousi pokročilou alternativu Faradayovy klece, která člověka chrání před nežádoucími magnetickými poli a radiovými vlnami. A právě díky Faradayově síti je Peck schopen skákat do minulosti.
Od nového dílu tak můžeme začít hádat, jak cestování v čase v seriálu vlastně funguje. Už kupříkladu v epizodě Peter jsme zjistili, že Pozorovatelé jsou schopni časový tok narušit a určité události proto musí následně „spravovat“ (Září zachrání Waltera a Petera před utonutím, když pro něj v alternativní realitě kvůli zapříčinění Srpna není nalezen lék).
Jak se cestuje časem ve Fringe?
Doktor Peck v epizodě White Tulip pracuje s myšlenkou, že pokud se vrátí do minulosti a zachrání svou ženu před smrtelnou autonehodou, může s ní nadále spokojeně žít, díky čemuž se čas přepíše a on neuvízne v časové smyčce (změní své jednání v minulosti, ale zároveň nenaruší vlastní cestu časem, ke které nyní nedojde). Jak nám však bylo řečeno, Peck pro časový skok získává energii z živých tvorů, například pasažérů ve vlaku, podle něj se však nejedná o jejich zabití, protože když skočí do minulosti, tento jeho čin se „vyruší“ a on celý časový úsek prožívá znovu bez nutnosti opětovaného zabití oněch cestujících.
S tím však vzniká problém, že jestliže Peck odstraní události z budoucnosti, vyruší i zdroj energie, díky které časový skok vůbec provedl. Tento jev by ale mohla vysvětlit jedna z teorií v cestování časem, že pakliže cestujeme do minulosti a zasáhneme tak do pravidelného toku času, nenarušíme vlastní časovou linii, ale vytvoříme alternativní realitu, ve které se naše skutky poté realizují. A jak už vám všem asi došlo, slovní spojení „alternativní realita“ už ve spojení s Fringe zní docela povědomě.
Jak to ale ve skutečnosti funguje možná neví ani sami tvůrci; pokud vás ale teorie cestování časem zajímá, můžete si o ní něco přečíst v podrobnějším článku, ve kterém jednotlivé teorie aplikuji na jedné konkrétní populární filmové mytologii. :)
Bílý tulipán
Epizodou nás provází motiv bílého tulipánu, prostřednictvím něhož Walter žádá o radu vyšší moc. A díky tomu, že se události této epizody v podstatě „nestaly“, doktor Peck posílá Walterovi tento bílý tulipán, o kterém se mu zmínil.
Doktora Pecka si mimochodem zahrál herecký veterán Peter Weller, kterého někteří seriáložrouti mohou znát jako ústředního padoucha páté série seriálu 24 hodin, Christophera Hendersona. Weller je však znám především díky své roli RoboCopa, ze stejnojmenného klasického snímku z roku 1987 a jeho pokračování z roku 1990.
Pozorovatele jsme mohli vidět až v samotném závěru epizody, když stojí na protějším chodníku, zatímco Pecka a jeho manželku zabíjí osudné auto. Písmena odpovídající symbolům, které se v epizodě objevily mezi reklamními bloky, dávají dohromady slovo „SECRET“/tajemství.
Zdroj: FOX
Nejlepší epizody
Reklama
Nejoblíbenější postavy
Momentka
Narozeniny herců
-
Jasika Nicole
10.4.1980 | 10.4.2025 -
Anna Torv
15.4.1978 | 15.4.2025 -
Blair Brown
23.4.1946 | 23.4.2025 -
Joshua Jackson
11.6.1978 | 11.6.2025 -
John Noble
20.8.1948 | 20.8.2025
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /0