Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Seriál Extrapolations svým způsobem proměnil klasický příběh Dr. Suesse ve sci-fi horor
Extrapolations svým dramatem o změně klimatu nejen informuje a vzdělává, ale také děsí tím, že svým způsobem proměnil klasický příběh Dr. Suesse ve sci-fi horor.
Ačkoli pořad Extrapolations od Apple TV čerpá inspiraci především z reálných fenoménů změny klimatu, jeho ztvárnění sci-fi hororu má mnoho společného s klasickým příběhem Dr. Seusse. Poté, co první epizoda Extrapolations připraví půdu pro svůj zastřešující příběh vyprávěním fiktivního příběhu o dopadech rostoucích teplot, seriál na něj v každé epizodě navazuje zobrazením důsledků klimatických změn. Díky ilustraci dopadu ekologické krize může seriál v některých dílech působit až děsivě.
Přes všechny prvky environmentálního hororu v kombinaci s reálným vědeckým podtextem v ději však Extrapolations dává divákům naději v podobě optimistického lidského jádra ve všech svých příbězích. Dokonce i v některých nejtemnějších pasážích, kde pojednává o geopolitickém dopadu klimatických změn na země třetího světa, končí seriál povznášející notou, která divákům připomíná, že nikdy není pozdě zasazovat se o změnu. Vzhledem k této rovnováze mezi hrůzou a nadějí v pohledu na změnu klimatu seriál téměř připomíná příběh Dr. Seusse.
Foto: Apple TV+
Extrapolations zrcadlí zápletku Loraxe (a ukazuje jeho sci-fi hororovou povahu)
Na první pohled vypadá Lorax od Dr. Seusse jako fantasy komedie, která popisuje problémy životního prostředí z pohledu vhodného pro děti. Bližší zkoumání základních témat však naznačuje, že její zobrazení degradace životního prostředí v rukou obchodního magnáta není o nic méně děsivé než v Extrapolations. Jak příběh Dr. Seusse, tak televizní sci-fi pořad poukazují na to, jak bezmyšlenkovitá kapitalizace zbytečných, ale chytře prodávaných výrobků často v dlouhodobém horizontu škodí životnímu prostředí.
Zatímco Loraxův Once-ler vyčistil les, aby získal zisky z výrobku, který nikdo nepotřebuje, mocné korporace v seriálu prosperují díky tomu, že z ekologických problémů lidstva dělají výdělečný podnikatelský záměr. Dokonce i jejich hlavní poselství je podobné, protože oba příběhy se snaží nejen vyděsit a pobavit diváky svým pohledem na konflikt mezi ochranou životního prostředí a ekonomickým růstem, ale také inspirovat ke změně. Například Lorax čtenářům připomíná, že „pokud se někdo jako vy nebude starat, nic se nezlepší“, zatímco původní televizní pořad společnosti Apple říká „nemůžeme to vzdát a jít domů… už jsme doma“.
Foto: Universal Pictures
Diskuze /0