V High Maintenance se prodávají drogy po celém New Yorku
Seriál High Maintenance začínal jako webseriál, ale po svém úspěchu se dostal až na HBO. Pojďme se podívat, jak se uvedl.
High Maintenance není vlastně žádnou novinkou. Celkově se totiž jedná již o jeho sedmou řadu. Předešlých šest řad totiž běžel na Vimeo. Seriál na Vimeo vznikl již v roce 2012, kde si vysloužil 19 epizod, a po svém úspěchu dostal od HBO šanci ukázat svůj potenciál naplno.
@1Bobesh1
Webový seriál se přesouvá na televizní obrazovky a to rovnou na HBO. Předchozí webepizody jsem neviděl, takže je pro mě seriál úplnou novinkou a musím přiznat, že si mě ničím nezískal. Jedná se o situační komedii, ve které blíže poznáme lidi, kterým náš poslíček dodává trávu.
Tahle tématika se dá velmi nápaditě využít, jenomže tady to využití není zrovna moc dobré a rozhodně není vtipné. Seznámíme se sice s řadou postav a v každé epizodě zažijeme řadu zajímavých případů. Vlastně to svou podstatou jde přirovnat k Terapii od HBO, až na to, že šlo psychologické drama, což dávalo větší smysl než tahle situační komedie. Většinou se dočkáme jen dlouhých nikam nespějících dialogů. Nezáživné, prostě díky, ale nikdy víc!
20 %
@zlatodeni
High maintenance – Zelený servis, chcete-li. Stanice HBO je jistojistě známá svými nemálo osobitými výběry seriálů; uveďme třeba True Detective, či neméně oblíbený seriál True Blood, nutno tedy podotknout, že právě High Maintenance je opět nemálo originální seriál z pera Russella Gregorya.
Příběh nás tady vztahuje do života neobyčejně obyčejného – a pro jistotu nejmenovaného – drogového poslíčka, který své živobytí založil právě na přísunu zelené lásky obyvatelům města, které nikdy nespí. Člověk by řekl, že je pointa prostá, ovšem nahlédnutí do každodenní rutiny výše zmíněného člověka ovšem tak prosté není. Scenáristé se, jak už to bývá u takových seriálů zvykem, opravdu ničeho nebojí – už v pilotním díle tedy můžeme vidět opravdu naturalistické scény, které divák sleduje minimálně s otevřenou pusou.
Podle oficiálního sdělení se má jednat o komedii. Hm. Jsem spíš toho názoru, že seriál sám o sobě zobrazuje tragédie a dramata obyčejného života – které se, samozřejmě, nevyhýbají ani závislákům –zabalené do jakéhosi balicího papírů tvořeného černým humorem a obrázky konopí. Seriál sám o sobě však určitě nepopře jakési kouzlo čehosi nového a ryze originálního. Možná až moc.
60 %
@TheDarkKnight
Je to o dealerovi trávy? Huličích? Homosexuálech? Divných existencích? Netradičních životech? Neobvyklých životních příhodách? Je to pastiš?
Pastiš je nejvýstižnější termín pro změť všeho výše zmíněného zpracovaného do půl hodiny formou artového vedlejšího projektu HBO. Ten vypadá, jak kdyby se američtí pozérští tvůrci snažili napsat něco formou Petra Šabacha. Namísto podivných zároveň vtipných příhod ze života jsou zde jen podivné příběhy postrádající autenticitu.
Nepochopitelně zvráceným způsobem ale všechna ta změť nesmyslnosti diváka uhrane a vtáhne do děje natolik, že – i když ví, na jaký nesmysl se dívá – chce prostě vidět víc a hlouběji probádat osudy jednotlivých prezentovaných osobností.
71 %
@Remi91
HBO tentokrát při výběru nového projektu zabrousila do vod webseriálů a vytáhla neortodoxního kandidáta v podobě huličské odyseje ulicemi současného New Yorku. High Maintenance je představená očima The Guye, pohodového dealera oblíbené zelené rostlinky. Ze zásady prodává své zboží pouze u zákazníků doma a dokáže být správně diskrétní. Díky tomu tak máme možnost vidět velký počet různých charakterů napříč veškerých spektrem obyvatel Velkého jablka. Různorodost je jeden ze základních znaků seriálu. Během jednoho dílu máte šanci vidět kvanta velice odlišných postav, náhled do jejich způsobů života a často se stane, že objevíte nečekané tajemství, osobní postoje nebo hodnoty, které se na obrazovkách stanic Velké pětky jen tak nepředstavují. V tomto ohledu byla HBO vždy progresivní.
Dalším velkým pozitivem je pak pro mě skvělé zvládnutý scénář. Dialogy zde tvoří zásadní roli ve veškerém dění. Během dvou tří minut dokážou zahrnout stejné množství příběhu jako celé epizody některých akčních seriálů. Nemlátí se zde prázdnou slámou. Vše se hezky posouvá stále dopředu, a když vás nějakým způsobem nezaujme jedna postava, během několika minut se již seznamujete s druhou. The Guy působí jako hlavní charakter, ale jen málokdy se na obrazovce ohřeje delší dobu. Spíše funguje jako spojovací článek pro ostatní. Pro někoho to pravděpodobně bude negativum, protože se zde nehraje na klasický přístup hlavní a vedlejší postavy, ale na kolektivní příběh většího počtu lidí. Toto pojetí je pro mě velice vítaným osvěžením a na konci pilotu jsem byl více než spokojený. Doporučuji také zhlédnout veškeré webepizody, neboť na ně příběh navazuje a máte možnost potkat již viděné postavy. High Maintenance je pro mě čerstvým větrem, který dokázal získat můj zájem od své první minuty a stojí za to si tuto jízdu vyzkoušet na vlastní kůži.
80 %
Celkové hodnocení: 58 %
Jak se vám líbila tahle dealerská komedie?
Foto: HBO
Diskuze /1
Chápu, že to víceméně není novinka a spousta diváků to už znalo před uvedením v tv, ale myslím, že jich to taky spoustu dřív nevidělo, a tak nevím, jestli byl dobrý nápad hned do „pilotu“ rvat, jak si to tam dva chlapi drbou do prdele. Hnus velebnosti. Celkem mě to odradilo od dalšího sledování (a to jsem fanda tvorby Allan Balla, kdyby se někdo cítil ukřivděně a chtěl mě nařknout z homofobie :) ) a celá ta homo postava dost nudná, nesympatická, což taky nepomáhá, protože to nevypadá na jen epizodní postavu. Nebudu ale ignorant, ještě dvě epky tomu dám.