10 seriálů vážně i nevážně o politice
Deset u nás (alespoň trochu) známých dramatických i komediálních seriálů o politice, politicích a jejich rodinách. Dvacátá desítka seriálů v seriálu o seriálech, ve kterém vám je ve stručnosti představíme a umožníme vám, abyste si je mohli v naší nové seriálové databázi přidat mezi oblíbené nebo je ohodnotit. Stačí kliknout na název seriálu…
The West Wing (Západní křídlo)
Jen další den v pracovně. Jenže v Oválné pracovně. Tým kolem prezidenta Spojených států amerických musí denně řešit bezpočet politických i osobních problémů, krize světové politiky i vzájemnou soutěživost v boji o moc. A přesně o takovém týmu je seriál Západní křídlo.
Yes, Minister (Jistě, pane ministře)
Zákulisní intriky a maléry (jen tak-tak) ministra pro administrativní záležitosti a jeho kolegů, politiků Spojeného království. Slavný nadčasový britský komediální seriál, chválený britskými i českými diváky, kritiky i samotnými politiky.
Veep (Viceprezident(ka))
Ze senátorky Seliny Meyer se stala viceprezidentka. Rychle zjišťuje, že to zdaleka není práce, jakou si představovala, spíše vše, před čím ji všichni varovali. Je na ní a jejím týmu, aby ukočírovala všechny politické hry, schůzky i drobnosti jako dárky ostatním politikům bez větší katastrofy a mediálního skandálu a zvládala přitom i rodinu, pozitivní veřejné mínění a snahu svou pozici i využít na něco užitečného.
Boss (Boss)
Tvrdý ambiciózní chicagský starosta Tom Kane zjišťuje, že trpí nevyléčitelnou nemocí, demencí s Lewyho tělísky. Své funkce se kvůli takové maličkosti pochopitelně vzdát nechce a tak dále zpestřuje život všem kolem a zároveň se snaží maskovat projevy svého onemocnění.
Yes, Prime Minister (Jistě, pane premiére)
Na premiérském křesle podle bývalého ministra Jima Hackera, kterého diváci mohli poznat v seriálu Yes, Minister, konečně sedí ten jediný správný člověk – Jim Hacker. A má plán. Velký plán, který vyřeší všechny problémy Británie naráz.
Oblíbená satirická britcom z let 1986–1988, politické motivy které jsou aktuální i dnes.
Spin City (Všichni starostovi muži)
Být starostem velkoměsta jako je New York není žádná malina. Zvláště pro někoho, ehm, méně schopného. Média a voliči se to ale nikdy nedozví, od toho mají starostové všechny své muže v čele se zástupcem starostu, v tomto případě šikovným a ambiciózním Mikem Flaghertym s obličejem Michael J. Foxe.
Political Animals
Elaine Barrish (Sigourney Weaver) je bývalá manželka exprezidenta a dnes sama ambiciózní politička. Se současným prezidentem, kterého by tajně ráda po volbách nahradila, řeší mezinárodní krize, mnohem častěji ale řeší krize záletného exmanžela a ženícího se staršího a drogujícího mladšího syna. Napodiv by mohla být nápomocná žurnalistka (Carla Gugino), která si kdysi postavila kariéru na psaní o excesech exmanžela…
Commander in Chief (První prezidentka)
Mackenzie Allen (Geena Davis) byla první ženou viceprezidentkou USA a to také jen jako reprezentantka té správné demografie pro voliče při posledních prezidentských volbách. Jako taková byla ve funkci využívána spíše na reprezentativní účely a v rozhodování o čemkoli prakticky neměla slovo. Jenže prezident se náhle ocitá na smrtelné posteli a z Mackenzie se přes nátlak na abdikaci, sexistické řeči a nevůli rodiny stává první americká prezidentka.
The Thick of It (Je to soda)
Britům jde politická satira dobře a dokazuje to i tento úspěšný seriál z roku 2005. Způsobem zpracování není nepodobný seriálů Kancl, tématicky zase Jistě, pane ministře. V Je to soda však odložili i poslední ubrousky, zdaleka se nevyhýbají „politické nekorektnosti“ ani vulgarismům a práce těchto politiků a úředníků tak možná působí ještě realističtěji.
1600 Penn
Problémy amerického prezidenta se netýkají jen potíží s ekonomikou, zdravotnictvím, lobisty a teroristy. Stejně jako pro každého jiného člověka, mohou mít jednoduše podobu nevycválaného syna, nechtěného potížisty, v podobě komika jménem Josh Gad, který k seriálu zároveň píše scénář. A zbytek prezidentovy (Bill Pullman) rodinky to také nevyvažuje.
V desítce chybí hlavně seriál House of Cards, který již byl součástí 10 běžících seriálů s filmovou hvězdou.
Diskuze /2
Veep jen a jen doporučuju! :)
První řada Bosse byla fajn, občas je tam sice moc zbytečného povídání, ale ve výsledku jde i mráz po zádech, co je taťka schopen udělat. Na druhou řadu ještě nezbyl čas, ale seriál je na programu – vřele doporučuji.