Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Spletitá historie filmového Drákuly
Nejslavnější upír všech dob nás filmovým světem provází už desítky let a za tu dobu si jej zahrály přední herecké hvězdy, které si připomeneme v následujícím výčtu.
Filmová historie upířího vládce Transylvánie začala už roku 1921 a od té doby si jej střihl bezpočet slavných herců. Na následujících řádcích se podíváme na ty nejdůležitější z nich. V příštím článku se pak zaměříme na seriálového Drákulu.
Max Schreck
Prvním filmovým Drákulou byl sice Erik Vanko, jenž ztvárnil hlavní roli ve filmu Dracula's Death, upíra však pořádně proslavil až německý fantom Max Schreck, který si střihl hlavní roli hraběte Orloka ve slavném snímku Nosferatu, eine Symphonie des Grauens. Režisér F.W. Murnau v tomto filmu sice zadaptoval Stokerův román, kvůli právním tahanicím však pozměnil jména. Schreckův výkon v hlavní roli je obdivuhodný a podle jedné městské legendy je tomu tak proto, že sám hlavní představitel byl upír. Tomuto tématu se pak věnuje film Shadow of the Vampire, ve kterém si Schrecka zahrál Willem Dafoe a díky tomu bojoval o Oscara.
Max Schreck v roli Orloka kraloval. Foto: Prana-Film GmbH
Bela Lugosi
Legendární uherský rodák Bela Lugosi šokoval v roce 1931 všechny kritiky a fanoušky, neboť se svého partu ujal s velkou vervou a podle mnohých je dodnes nejlepším představitelem slavného hraběte. Jeho Drákula se na rozdíl od Schreckova Orloka vyznačuje ledovým klidem a charismatickým vystupováním a během celého filmu dokonce ani nevidíme proslulé upíří tesáky. I tak se Lugosi zařadil mezi nejikoničtější představitele transylvánského hraběte.
Lugosiho Drákula je charismatickým padouchem. Foto: Universal Pictures
Carlos Villar
Ve stejném roce se diváci dočkali i španělské verze upířího dramatu, ve které si hraběte zahrál Carlos Villar. Mnoha fanoušky je podobně jako Lugosi považován za nejlepšího představitele slavného Drákuly, protože odkoukal Lugosiho styl a trochu jej vylepšil. Jeho scény byly natáčeny v noci, díky čemuž vypadají reálněji a Villar (vlastním jménem Villarias) přesně vystihl podstatu hororu v té nejlepší možné míře.
Villarův Drákula v mnohém připomíná Lugosiho. Foto: Universal Pictures
Lon Chaney, Jr.
Zatímco ve druhé epizodě universalovské série Dracula's Daughter jsme se samotného Drákuly nedočkali, ve filmu Dracula's Son si hraběte Alucarda, ze kterého se nakonec zcela nečekaně opravdu vyklube populární upír, zahrál Lon Chaney Jr., jediný herec, jenž ztvárnil všechna universalovská monstra. V roli transylvánského šlechtice se však fanouškům nezavděčil a spolu s Carradinem je považován za jednoho z nejhorších představitelů.
Chaneymu Drákula nesedl. Foto: Universal Pictures
John Carradine
Vedle Chaneyho patří Carradine k nejhorším Drákulům. Ten si hraběte zahrál ve dvou největších crossoverech studia Universal Pictures, tedy House of Frankenstein a House of Dracula. Zatímco v prvním jmenovaném byl využit pro pokusy Dr. Niemanna (Boris Karloff), ve druhém pak zkoumá vampyrismus a svou podstatu. I když oba crossovery působí velkolepě, Carradine v roli Drákuly patří k tomu nejhoršímu, co filmy nabízí.
Carradine se ve filmu House of Frankenstein střetl s Borisem Karloffem. Foto: Universal Pictures
Christopher Lee
Přeskočme do padesátých let, kdy si kostým poprvé navlékl Christopher Lee. Snímek Horror of Dracula natočil v roce 1958 kultovní režisér Terence Fisher a zahájil tím šestnáctiletou ságu čítající devět filmů, z nichž v osmi Lee terorizoval své okolí s vyceněnými tesáky a touhou po krvi. Leeův Drákula vystupuje jako sofistikovaný hrabě, jenž se ale v mžiku dokáže proměnit v krvelačnou bestii prahnoucí po krásných šíjích mladých dam. Vedle úvodního snímku pak rozhodně stojí za připomenutí jeho výkon ve filmu Dracula A.D. 1972, ve kterém svádí boj s potomkem Van Helsinga v podání další hammerovské legendy Petera Cushinga.
Arcinepřítelem Christophera Leeho byl v sérii Drákula Peter Cushing. Foto: Hammer Films
Vedle hammerovské série si Christopher Lee Drákulu zahrál i ve filmu režiséra Jesúse Franca z roku 1970. I když se původně už k roli nechtěl vracet, producenti jej přemluvili a slíbili mu, že jejich film bude velmi věrný knižní předloze. Drákula tak s každou další obětí mládne podobně jako ve Stokerově románu. Přesto je tato adaptace řazena mezi ty slabší, zvláště kvůli přetočenému konci. Lee zde ale hraběte zahrál s bravurou a patří k hlavním plusům celého zpracování. Vedle Christophera pak ve filmu vystupuje i Klaus Kinski, jenž si o dalších devět let později Drákulu rovněž zahrál.
Lee si Drákulu zahrál i mimo hammerovskou sérii. Foto: Korona Film Munich
Ilja Racek
I Čechoslováci natočili v sedmdesátých letech svou verzi Stokerova příběhu a hlavní role se v tomto případě s bravurou zhostil nedávno zesnulý Ilja Racek. V malé televizní inscenaci tak díky jeho výkonu sledujeme jednoho z nejdémoničtějších hrabat všech dob, u nějž je škoda, že kvůli menšímu projektu nezískal větší uznání.
Ilja Racek působil v roli upíra jako naprostý démon. Foto: Česká televize
John Forbes-Robertson
Roku 1974 natočil režisér Roy Ward Baker snímek The Legend of the Seven Golden Vampires, ve kterém se profesor Van Helsing vypravil do Číny a odhalil zde legendu o dalších světových upírech. Ve filmu vystupuje i Drákula, Christopher Lee už však další možnost zahrát si hraběte odmítl, proto jej zde ztvárnil John Forbes-Robertson. Jeho výkon je podobně zdrcující jako svého času Johna Carradinea a snímek byl právě kvůli tomuto herci velmi špatně hodnocen, což nakonec způsobilo zakončení drákulovské série.
Forbes-Robertson nedosahoval Leeových kvalit. Foto: Hammer Films
Jack Palance
Palance se asi nejvíce proslavil svými zápornými rolemi, v nichž se představil například ve filmech Sudden Fear, Shane či Batman. V roce 1974 si zahrál i Drákulu a v britském televizním snímku režiséra Dana Curtise podal velmi obstojný výkon, jenž však kvůli hammerovským adaptacím nakonec zapadl. Palanceův Drákula je na rozdíl od Leeho výbušného démona klidným hrabětem, podnikajícím své kroky s chladnou hlavou, čímž se velmi blíží knižní předloze.
Jack Palance v roli Drákuly nezklamal. Foto: Latglen Ltd.
Klaus Kinski
Kultovní režisér Werner Herzgog natočil v roce 1979 remake klasiky Nosferatu: Phantom der Nacht, ve kterém si hraběte Drákulu, jenž však vypadal spíše jako neoficiální Orlok, zahrál německý fantom Klaus Kinski. Podobně jako Max Schreck, i Kinski v upíří roli vypadal nelidsky a odlišně od ostatních filmových Drákulů. V jeho podání ožil animální upír, který svou cestu do Němec dláždí mrtvolami a neštítí se ani souboje s Van Helsingem. Kinski si upíra zahrál i v italském filmu Nosferatu a Venezia, snímek však totálně propadl.
Pro Kinského znamenal Drákula vrchol kariéry. Foto: Gaumont
Frank Langella
Ve stejném roce jako Klaus Kinski zazářil v zámoří v roli Drákuly Frank Langella, proti kterému se postavil Van Helsing s tváří samotného Laurence Oliviera. Langellův Drákula v mnohém připomíná Palance, a to jak zachováváním ledového klidu, tak neuvěřitelnou oční mimikou.
Langella pojal Drákulu po svém. Foto: The Mirisch Corporation
Gary Oldman
Pro mnoho fanoušků je Gary Oldman nejlepším Drákulou vůbec a jeho pojetí upířího hraběte se blíží spíše k tragickému hrdinovi než k ryzímu padouchovi. Ve filmu Francise Forda Coppoly vidíme Drákulův tragický osud a proměnu z knížete v pekelného upíra a následně i jeho snahu o určité vykoupení. Asi nejdokonalejší adaptace Stokerova románu však doplácí až na přílišnou snahu zavděčit se knižním fanouškům, a i když je Oldman ve svém partu bezchybný, ve filmu jako celku se ztrácí mezi nezajímavě pojatými postavami.
Oldman je dnes nejspíše nejslavnějším Drákulou. Foto: Columbia Pictures
Gerard Butler
Budoucí hvězda filmu 300 Gerard Butler si v roce 2000 zahrál Drákulu v moderní verzi, jež má pramálo společného se Stokerovou knihou. Butler se v roli upíra bere velmi vážně, ve výsledku však působí směšně a po celou stopáž filmu je naprosto k smíchu.
Butler přenesl Drákulu do 21. století. Foto: Dimension Films
Richard Roxburgh
Stephen Sommers ve svém snímku Van Helsing z roku 2004 představil značně akčnější podívanou a do role Drákuly obsadil Richarda Roxburgha. Ten se zcela odlišuje od knižní předlohy a podle mnohých je nejhorším Drákulou vůbec.
Roxburgh se postavil Jackmanovu Van Helsingovi. Foto: Universal Pictures
Luke Evans
Studio Universal Pictures dlouhá léta uvažovalo o nové inkarnaci svého sdíleného vesmíru monster a zamýšlenou vlaštovkou byl snímek Dracula Untold z roku 2014. Tento snímek, jenž vůbec poprvé ukázal Drákulův origin, však propadl a žádný vesmír nezahájil. Luke Evans, jenž si v něm valašského vládce zahrál, však v hlavní roli rozhodně nezklamal, ba naopak. Jeho pojetí budoucího upíra jakožto zoufalého vládce, jenž touží po záchraně své země, je něco úplně jiného, než jsme znali z minulých inkarnací.
Evans by si Drákulu v budoucnu rád zahrál znovu. Foto: Universal Pictures
Kterého filmového Drákulu máte nejraději vy?
Diskuze /3
Za mě : 1. Gary Oldman
2. Evans
3.Roxburgh:)