BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora
V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.
Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.
Většina čtenářů nejrůznějších seriálových webů si ráda udržuje přehled o všemožných novinkách okolo jejich oblíbených pořadů, zároveň si však často musí dávat pozor, aby při brouzdání po internetu nenarazila i na nějaký spoiler, prozrazující nechtěné informace z ještě neodvysílaných epizod. Někomu vadí i spoilery malé, například ve formě trailerů, někdo se drží dál jen od těch největších a jiní naopak právě takové cíleně vyhledávají. Jak ale poznat, jaký článek ukrývá jak silný spoiler?
Ale začněme hezky od Adama a nejdřív si připomeňme, co to takový spoiler (nemyšleno v automobilové terminologii) vlastně je.
Spoiler je především informace odhalující rozuzlení nebo dějový zvrat nějakého kulturního díla – filmu či knihy (například kdo je otcem Lukea Skywalkera nebo jestli se Frodovi podaří zničit Prsten moci), načež divák/čtenář přichází o daným autorem úmyslně vykonstruovaný moment překvapení. V rámci seriálů, které představují zpravidla dlouhý řetězec stále nových příběhů, jsou pak jako spoilery označovány i informace z dějů následujících epizod či rozřešení finále jednotlivých sérií.
Spoilerů však může být mnoho druhů s různou intenzitou. U každého nového článku, který v sobě skrývá nějaký ten spoiler, proto odteď uvidíte označení síly spoilerů od jedné do pěti. Co tyto jednotlivé kategorie obnášejí pak vysvětluje následující tabulka:
Takový spoiler nespoiler. Jedná se například o nekonkrétní snímky či záběry z natáčení nebo synopse nové řady seriálu před jejím uvedením.
Prakticky jakékoliv oficiální informace od televize uvádějící určitý seriál. Důvodem zveřejnění takových spoilerů je, pro účel co největší sledovanosti, co nejvíce navnadit, ale zároveň nic zásadnějšího nevyzradit. Do této kategorie spadá většina trailerů či oficiální synopse k jednotlivým epizodám nebo jejich promofotky.
Už poměrně agresivní spoiler, který přesto může mít kořeny ještě v oficiálních zdrojích. Jedná se například o ukázky konkrétních scén z očekávaných epizod či až příliš výmluvné trailery. Často lze tento stupeň také využít, blíží-li se třeba nečekaný návrat některé ze starších postav, například když je její představitel zachycen na fotkách z natáčení. Podobně se může jednat i o situaci, kdy se prozradí, jakým směrem se bude ubírat nějaká podstatnější zápletka, přestože zde ještě není řečeno její rozuzlení.
… to se totiž vyzrazuje až ve čtvrtém stupni. Jedná se o zveřejnění informací, které mají vliv na následující epizody třeba celé série, například kdyby jedna z hlavních postav v polovině řady měla zemřít.
Nejsilnější a zároveň nejunikátnější druh spoileru. Očekávat ho můžeme zpravidla ke konci řady, kdy občas dojde k úniku informací a na svět se dostane rozuzlení finálních epizod. Kupříkladu seriál Lost měl už během let tradici v získávání podrobných synopsí závěrečných epizod před jejich vysíláním. Takové spoilery si nenechávají ujít už opravdu jen ti největší fanatici.
Zdroj: AXN Sci-fi, BBC One
V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Nejste uživatel Edny? Registrujte se během pár vteřin.
Registrace Zapomenuté heslo
Diskuze /0