Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Skutečná historie seriálu The Empress od Netflixu
Seriál The Empress od Netflixu vypráví příběh o počátcích života císařovny Alžběty Rakouské. Před jeho uvedením byla nejznámější filmovou adaptací Alžbětiných osudů trilogie Sissi s půvabnou Romy Schneider. O sedm desetiletí později Netflix nabízí nový pohled na tento velký milostný příběh.
První (a v současné době jediná) sezóna The Empress se zaměřuje na osudové setkání mladé bavorské vévodkyně Alžběty a rakouského císaře Františka Josefa. Jak už to u dobových dramat bývá, seriál mísí historické pozadí s fikcí, nesnaží se o maximální historickou přesnost, ale spíše podává strhující milostný příběh, který si podmaní srdce i mysl diváků. Kdo však byla skutečná Alžběta a jaké boje musela na vídeňském dvoře podstoupit, aby se stala legendární rakouskou císařovnou, obdivovanou po celém světě i o půldruhého století později?
Realita vs. fikce
Třetí dítě a druhá dcera bavorského vévody Maxmiliána Josefa a jeho manželky Ludoviky, vévodkyně Alžběta Amálie Evženie – známá také jako Sisi – byla vskutku okouzlující a svobodomyslná dívka, která žila se svou rodinou v ústraní na zámku Possenhofen a snila o štěstí a pravé lásce. Na vídeňském dvoře mezitím autoritářská matka Františka Josefa, arcivévodkyně Žofie uvažovala o prominentním spojenectví pro svého syna. Spěch s hledáním manželky pro dvaadvacetiletého panovníka byl částečně vyvolán nedávným pokusem o jeho zavraždění, po němž by Rakousko zůstalo bez přímého mužského dědice.
Bavorský královský rod Wittelsbachů však nebyl Žofiinou první volbou. Mladý císař František Josef byl poměrně vybíravý, nelíbila se mu ani pruská princezna Anna, ani saská princezna Sidonie. To vedlo jeho matku k tomu, aby oslovila svou sestru Ludoviku a domluvila zasnoubení Františka Josefa s Ludovičinou nejstarší dcerou Helenou. František Josef se vydal do malého rakouského městečka Bad Ischl, kam měla vévodkyně Ludovika se svou dcerou přijet na oslavu jeho narozenin. Mladý císař netušil, že na tuto cestu vezme jeho teta i svou mladší dceru, patnáctiletou Alžbětu, která Františku Josefovi, do které se nakonec František zamiluje.
Jak moc je seriál Netflixu věrný skutečným historickým událostem?
Odpověď zní – do jisté miry. Oslava v Bad Ischlu ve skutečnosti nebyla první událostí, kdy František Josef viděl své sestřenice. Technicky vzato k prvnímu setkání Alžběty a Františka Josefa došlo v červnu 1848, kdy vévodkyně Ludovika s dětmi navštívila svou sestru, arcivévodkyni Žofii, v Innsbrucku. Tehdy byla Alžběta příliš mladá na to, aby vzbudila zájem budoucího císaře, který byl příliš zaneprázdněn řešením revolučních událostí, jež hrozily pádem monarchie. Romantizovaná verze jejich setkání vylíčená v seriálu je jedním z mnoha mýtů, které kolem Alžběty a jejího života kolují. Samotný návrh na zasnoubení byl učiněn mnohem formálnějším způsobem, a to prostřednictvím arcivévodkyně Žofie, která oslovila svou sestru a domluvila dohodu mezi rodinami o sňatku Alžběty a Františka Josefa.
Brzy po svatbě Alžběta zjistila, že pohádka byla pouhou iluzí. Od prvních dnů po nástupu na trůn se mladá císařovna cítila jako v pasti na myši, přísná etiketa a dvorské příkazy dusily svobodomyslnou Sisi, zatímco svévolně kontrolující tchyně začala ze své neteře okamžitě dělat „skutečnou“ císařovnu. Alžbětiny střety s arcivévodkyní Žofií a manželovým bratrem Maxmiliánem, údajně toužícím zmocnit se trůnu, však nebyly tak jednostranné, jak je často líčeno v císařovniných životopisech.
Tragédie císařovny teprve začala aneb čím se seriál může dále inspirovat
Dramatický závěr první série The Empress zanechává diváky jako na jehlách, když je Alžběta, odhodlaná po vypjatém rozhovoru s manželem a tchyní odjet domů do Bavorska, zjistí, že je těhotná. Pokud seriál dostane další sérii, tak příběh Alžbětiných životních osudů nepochybně poslouží jako bohatý zdrojový materiál pro mnoho dalších sezón.
Vztahy mezi Alžbětou a její tchyní Žofií se postupně zhoršovaly, protože tchyně byla přesvědčena, že mladá a svobodomyslná císařovna nedokáže královským dětem zajistit odpovídající výchovu. V četných životopisech popisujících Alžbětin život je Žofie často líčena jako panovačná a po moci toužící tyranka, která svou snachu bezohledně podřizuje své vůli. Skutečnost je však mnohem odlišnější. Žofie byla skutečně ambiciózní žena, která královské povinnosti stavěla nade vše ostatní. Alžběta naopak stále více zanedbávala své oficiální královské povinnosti a oddávala se izolovanému a rozmarnému životnímu stylu.
Od 60. let 19. století trávila císařovna čas na cestách, svého manžela vídala jen zřídka a s dětmi se téměř nestýkala. Toto chování bylo mezi rakouskou šlechtou široce odsuzováno, i když se František Josef nesnažil putování své ženy omezovat. V roce 1857 během jedné z cest do Uher zemřela na infekci její nejstarší dcera – dvouletá Žofie. Smrt prvního dítěte Sisi natolik šokovala, že výchovu starších dětí (Gisely a Rudolfa) zcela předala tchyni. Navzdory všeobecnému přesvědčení nebyl vztah korunního prince Rudolfa k matce nijak zvlášť vřelý. Když si však třicetiletý princ v roce 1889 vzal život, Alžbětou to otřáslo a od toho dne po zbytek života nosila jen barvy smutku.
Další výrazná postava seriálu, mladší bratr Františka Josefa arcivévoda Ferdinand Maxmilián Habsburský byl skutečně aktivní postavou rakouského dvora. I když neexistují přímé důkazy o Maxmiliánových úmyslech svrhnout Františka Josefa, skutečnost, že Maxmilián byl pod vlivem nejpokrokovějších liberálních myšlenek, představovala pro staršího bratra dřímající hrozbu. Napětí mezi oběma bratry pomalu narůstalo, a tak císař raději poslal Maxmiliána pryč a jmenoval ho místokrálem Lombardsko-benátského království (dnešní Itálie). Na počátku 60. let 18. století byl Maxmilián korunován císařem Mexika, což bylo výsledkem podpory francouzské intervence v zemi. Zanedlouho se Maxmilián setkal s odporem mexických republikánů vedených Benitem Juárezem. Po stažení francouzských expedičních sil z Mexika byl císařův osud zpečetěn, byl zajat a následně popraven, a to navzdory prosbám všech evropských monarchů, amerického prezidenta Andrewa Johnsona, Giuseppe Garibaldiho a Victora Huga.
Alžbětu potkala vlastní tragická smrt v roce 1898 v Ženevě, kde na ni spáchal atentát italský anarchista Luigi Lucheni. Na svou osobní bezpečnost nikdy příliš nedbala a odmítala se nechat hlídat během svých četných cest, což nakonec vedlo k jejímu předčasnému skonu. Po smrti své milované ženy se císař František Josef údajně na několik měsíců odmlčel. Alžbětin portrét visel v jeho pracovně až do konce jeho života jako věrné znamení věčné lásky, která tyto dva spojovala od onoho osudového setkání v Bad Ischlu. Jejich milostný příběh změnil dějiny Evropy a odstartoval kaskádu událostí, které nakonec vedly k začátku Velké války.
Císařovna Alžběta byla v mnoha ohledech kontroverzní osobností. Vždy však zůstala výjimečnou ženou, která i po 150 letech vzrušuje, mate a fascinuje představivost generací.
Všech šest dílů seriálu The Empress si můžete pustit na Netflixu.
Foto: Netflix
Diskuze /0