Finále seriálu se neobešlo bez přepisování faktů
Příběh na Mandalore a přežívání Ahsoky po rozkazu 66 nám bylo částečně popsáno i v knize Ahsoka, kterou seriál nyní částečně popírá. Tvůrci se neubránili tomu některé již zavedené věci přepsat a stejně tak se nedrží pár faktů řečených v seriálu Rebels. O jaké změny vlastně jde?
Kniha Ahsoka je jednou z mála, kterých jsme se v poslední době dočkali i v češtině. Původně bylo autorce knihy E. K. Johnstonové řečeno, aby v ní ve flashbacích z Mandalore nepopisovala akci, kdyby případně došlo k dokončení epizod. Tvůrci tak chtěli zamezit tomu, aby nedošlo k rozporům v ději, které ale nakonec sami způsobili. Tak se na ně nyní podívejme.
Když v knize předával Anakin Ahsoce meče, nebavili se o jejich vylepšení, jelikož jim barvu samozřejmě změnit neměl a meče měly zůstat zelené. Místo toho měl svou bývalou učednici varovat před tím, jak je Maul nebezpečný a také ji připomněl, aby dávala pozor.
Zajetí Maula mělo probíhat trochu jinak.
V knize jinak Ahsoka lapila Maula do paprskového štítu, podobně jako byli chyceni Anakin s Obi-Wanem při záchraně Palpatina. Během zajetí Maula měla mít navíc Ahsoka po ruce své meče, které ale v seriálu během boje ztratila. Rozkaz 66 měl navíc začít již na Mandalore během Maulova zajetí, čehož měl využít a následně uniknout. Na Mandalore pak měla Ahsoka poskládat také hroby, do nichž měla dát své meče i Rexovo brnění, aby to vypadalo, že se zabili navzájem, což se ale nestalo. Místo toho skončila dvojice na křižníku, který následně havaroval na neznámém měsíci.
Menší rozpor máme také se seriálem Rebels, kde se Rex nadále označuje za kapitána, byť byl povýšen na velitele. To se samozřejmě dá brát i tak, že jej v posledním díle degradovali a navíc nechtěl mít s tímto postem nic společného, ale minimálně jeho povýšení mělo být zmíněno v epizodě Stealth Strike, kdy je zajat Impériem a oni sledují jeho profil. O degradaci by v tomhle případě Impérium samozřejmě vědět nemělo, jelikož byl křižník zničen a nikdo nemohl informovat vnější svět o Rexově zběhnutí.
Z Mandalore jsme se oproti knize přesunuli na nepojmenovaný měsíc.
Důležitějším faktem ale je, že Rex přímo v seriálu řekl, že si čip vyndal sám a proto se nevzbouřil proti Jediům. Čip si měl vyndat spolu s dalšími klony, ale k tomu v seriálu nedošlo. Tohle je tedy pravděpodobně největší ze změn, ale je otázkou, jestli k horšímu nebo lepšímu. Dává podle vás větší smysl, aby si Rex vyndal čip hned po té, co se dozvěděl informace od Pěťáka nebo se vám líbí více zpracování v seriálu, kde tak učinila Ahsoka?
Co říkáte na to, že se tvůrci rozhodli ignorovat některé informace z knihy a seriálu?
Foto: Disney, Lucasfilm
Nejlepší epizody
Reklama
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny herců
-
Catherine Taber
30.12.1979 | 30.12.2024 -
Clancy Brown
5.1.1959 | 5.1.2025 -
Dave Fennoy
20.1.1952 | 20.1.2025 -
Phil LaMarr
24.1.1967 | 24.1.2025 -
Anthony Daniels
21.2.1946 | 21.2.2025
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /15
Jak se lucasfilm atd. vypořádá s kanoničností knihy? Nyní by všechny knihy, filmy, seriály, komiksy a hry měly být na stejné úrovni kánonu, ale co potom se vzniklými odchylkami, které bijí do očí? Upraví díl rebels a knihu(, jako třeba u episody 4 – Han střílel první)? :-)
O těch čipech a Rexovi jsem četl poměrně hodně debat a nakonec jsem se osobně spokojil s následujícím vysvětlením (jasně, tvůrci to tak na 99 % nezamýšleli, ale vzhledem k okolnostem to dává smysl):
Mě se nejvíc líbilo vysvětlení v sérii Republikové/Imperiální komando od Karen Travissové (dnes Legendy), kde žádné čipečky nebyly a klony prostě jen plnily rozkaz označující vedení armády za zrádce odsouzené k likvidaci. Pomáhat si prostě nějakým čipem mi přijde hrozně hloupé :(
#4 dovahkiin#3 Nordík: Podle mě je to naopak uvěřitelnější, když bys několik let bojoval po boku někoho kdo by ti několikrát zachránil život a vice versa, viděl by si že bojuje pro Republiku a neváhá pro ní položit život, šance na to že po nich po vydání rozkazu nezačneš střílet by bylo nemalá. Tedy tomu věřím alespoň.
#5 Nordík #14 pidalin#4 dovahkiin: Tak v těch knížkách nebyli Jediové jenom svatouškové, ale klidně klony obětovali, přece kvůli tomu byli vytvořeni, takže né všichni kloni uctívali Jedie a neměli s nimi dobrý vztah. Každopádně tam to bylo právě i o svobodné vůli a záleželo, kdo klony cvičil. Přece jen tohle jsou knížky o elitě, komandech vycvičených Mandaloriany a byli do nich vtloukány nějaké kodexy cti a tak vůbec a zrovna ta ústřední skupinka měla s Jedii dobré (místy až více než přátelské) vztahy. Mě prostě ta idea nějakého čipečku spíš leze na nervy. Kromě jiného ve filmech ten rozkaz 66 vyznívá jako hrozně tajná věc, ale ve výsledku to byl všem známý rozkaz. Knížku nemám po ruce, ale podle fandom legendy wikiny: „V případě, že Jedijští důstojníci budou jednat proti zájmům Republiky, a po obdržení specifických rozkazů prokazatelně vydaných nejvyšším velitelem (Kancléřem), odstraní velitelé Velké Armády Republiky tyto důstojníky s použitím smrtící síly a velení VAR se vrátí nejvyššímu veliteli, dokud nebude ustanovena nová struktura velení.“ Prostě kdyby do toho netahali nějaký přiblblý čip, tak by za mě autoři udělali líp :)
#6 dovahkiin#5 Nordík: Já neříkám že byli všichni svatoušci, i kdybych vycházel jen z kánonu a nebral v potaz legendy tak jediové jako Pong Krell by si těžko vysloužili nějaké sympatie od klonů. Ale musí se brát v potaz taky povaha samotného Palpatina, někdo kdo trpěl nejspíš extrémní formou potřeby kontroly nad vším by jen těžko nechal něco tak vitálního na samotné vůli klonů. Takže i z toho pohledu dává smysl fakt že měl kontrolu nad čipy které klony donutily poslechnout rozkaz 66 chtě nechtě. A co si pamatuji čipy dávaly smysl i z pohledu kontroly bez tohoto rozkazu, to že je měly klony jako omezování chování které kontrolovalo agresivní choutky Jango Fetta, to není žádná berlička ale celkem smysl dávající argument, proč je čipovat. Jako o nic nejde a nikomu neberu názory, já to vidím takhle, mně to nevadí a dokonce mi to dává smysl, ale je to jen subjektivní pohled, nic víc. Nicméně, argumenty proč by to mohlo dávat smysl i někomu jinému jsem zkusil napsat a podporuji diskuzi.
#10 Hunter2013Ti co píšou fandom wiki to musejí mít veselé.
Lucasfilm Story Group na to pěkně serou, evidentně. Dopustit tohle. Ach jo.
#2 téčko171: Takovéto vysvětlení toho, co řekl Rex v rebels dává smysl. Díky za názor
#6 dovahkiin: Moc smysl to nedává. V Galaktickém Imperiu Stormtroopeři čipy neměli, ani jsem o jejich zavedení nijak neslyšel a u nich by to bylo více na miste. Za vlády Císaře se uplatnovala ještě tvrději kontrola nad obyvatelstvem. A opravdu si jich nikdo z milionů klonu nikdo nevšiml před Fivesem? Určitě si jejich existence muselo všimnout více klonů.. Zvlášt když byly k dispozici na Kaminu záznamy v „Lost missions“, mohli si je klidně najít v databázích. A pokud měli čipy kontrolovat chování Janga, proč Rex po sundání zůstal dobrým charakterem, nebo jakto, že byli navzdory čipům i nadále případy zrady jako třeba na Christophsis nebo dezerce?
#12 dovahkiin #15 JabbaTa věc s čipama přišla mnohem později, v legendách ještě před Disney se klonoví adepti učili všechny rozkazy nazpamět. Tvůrci ohledně toho moc nevychytali, když to domýšleli..
Pokiaľ viem, George vždy hovoril, že filmy sú canon. Aj Dave to spomínal s tým, že doplnil že aj animované seriály a filmy sú canon. Takže predpokladám, že film a seriál má navrch. Teda ak niečo nesedí, tak film má pravdu.
#10 Hunter2013: Těžko říct, Stromtroopeři jsou zase něco jiného protože jako kloni nemuseli mít nějaké vrozené insubordinační defekty (to jen spekuluji) ale především dostali pravděpodobně nehezkou dávku brainwashingu, navíc nevím jak je to v kánonu ale v Legends byli vojáci impéria obecně loajální impériu a třeba taková 501. pod Vaderem byla složená z vojáků hrdých na to komu a pod kým slouží i proto že oproti tomu jak Vader rád sem tam přiškrtil oficíry tak řadoví vojáci měli jeho respekt a on zase jejich, není těžké si představit že takhle se cítila valná většina. A jestli si hrál single kampaň druhého Battlefrontu, tak tam členové speciálních jednotek naprosto jasně věřili v Impérium, dokud nebyli svědky toho jak Impérium obětuje celou planetu v rámci nějakého kontingenčního plánu, ale to se stalo až na samém sklonku války. Řadový voják pravděpodobně při případné genocidě nedostal vysvětlení zabijte je, nemáme je rádi, ale spíše něco ve smyslu nepřítel Impéria. Je to prostě služba a loajalita, stejně jako to funguje v armádě jakékoliv diktatury, ale v podstatě i u demokracií. Klony a Stromtroopery nejde takhle černobíle srovnat. Týče se čipů, to co se řeklo, tedy že ty čipy slouží k potlačování nějakého chování a to že k tomu ve skutečnosti nesloužily je dost pravděpodobné, ale byla to skutečně dobrá výmluva proč je použít a za mě to přesně k tomu mohlo sloužit. Sám si řekni co je pravděpodobnější, že bys svého přítele bez přemýšlení zabil protože ti někdo řekl že je zrádce, nebo že bys to udělal protože bys měl extrémně silný pud k tomu, kterému nejde odolat? Jako je až moc snadný hodit vše do jednoho pytle protože Disney, ale tohle je věc kterou mohl Filoni plánovat ještě před Disneym. Ve filmu je taky zmínka genetické úpravy kvůli poslušnosti, tak to ber jako zmínku o čipu, i když nepřímou.
S loajalitou stormtrooperů bych si nebyl až zas tak jistý. Myslím si, že je to jeden z důvodů proč mají tak skvělou mušku. Prostě střílí kolem a doufají, že přežijí :D
#4 dovahkiin: Klony jsou klony, uměle je vytvořili a vypěstovali, to že jsou věrný palpatinovi se dalo vysvětlit líp než ňákym čipem, kterej jde navíc vyndat aniž by to klona zabilo.
#10 Hunter2013: Mě se tahle verze s „hodnými klony“ obecně moc nelíbí. Už jsem starej, ale jako mlaďoch jsem četl nějaké knížky (bohužel už nevím co to bylo) a tam byl Rex po 66 povýšen a stal se velitelem elitní imperiální jednotky „Vaderova pěst“, což mi přijde logičtější. Ale jasně – Disney a spol. vyměkli, odstranili to z kánonu a stvořili si hodného, milého, klonového dědečka…