Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory)
92/100 - 1 139×

Teorie velkého třesku(The Big Bang Theory)

Spolubydlící Sheldon a Leonard a jejich kolegové a dobří přátelé Raj a Howard jsou geeci – někdo by řekl až nerdi. Všichni jsou inteligentní věděčtí pracovníci a milovníci (převážně sci-fi) filmů, her a komiksů a jejich pokusy o sblížení se nebo alespoň o komunikaci se ženami bývají žalostně neúspěšné… a vtipné. Jaká bude reakce, když se přimíchá nová krásná sousedka, herečka/servír­ka Penny?

USA | 2007 | Ukončeno
vysílání
12 sezón | CBS | 22 minut
VOD
Max | O2 TV | Lepsi TV
žánr
Komedie
hrají
Jim Parsons (Sheldon Cooper), Johnny Galecki (Leonard Hofstadter), Kaley Cuoco (Penny), Simon Helberg (Howard Wolowitz), Kunal Nayyar (Rajesh Koothrappali), Melissa Rauch (Bernadette Rostenkowska), Mayim Bialik (Amy Farrah Fowlerová), Kevin Sussman (Stuart Bloom), Carol Ann Susi (Paní Wolowitzová), John Ross Bowie (Barry Kripke), Laura Spencer (Emily Sweeneyová), Sara Gilbert (Leslie Winkleová), Wil Wheaton (Wil Wheaton), Brian George (V. M. Koothrappali), Laurie Metcalf (Mary Cooperová)

Výzkum Amy Farrah Fowler: kdo chce vědět podrobnosti?

Výzkum Amy Farrah Fowler: kdo chce vědět podrobnosti?

Minulý týden jsem Vás informovala o tom, že Amyin výzkum, jehož otištění v prestižním časopise Neuron Amy tak rozradostnilo a jehož oslavu Sheldon tak zazdil, má reálný podklad. Webmaster Clear, která má díky svému studiu k tomuto tématu blízko, pro Vás, které by zajímaly podrobnosti, zjistila víc.

0 0
21.1.2012

V časopise Trends in Neuroscience vyšel v roce 2004 odborný článek, jehož autorem byl doktor Mayank R. Mehta na Oddělení neurologie na Brown University

v Providens. Tento vědec je v současnosti zaměstnancem univerzity v Los Angeles, kde získala svůj PhD. titul i představitelka seriálové Amy, Myim Bialik. Článek nese název: Cooperative LTP can map memory sequences on dendritic branches, v překladu: Kooperativní dlouhodobá potenciace může mapovat paměťové přenosy na dendritických větvích.

Na obrázku autor článku Mayank R. Mehta   

Pro vaši představu, jak takový článek vypadá, jsem přeložila úvodní „introduction“ část článku:

Hebbovo synaptické učení vyžaduje koaktivaci presynaptického a postsynaptického neuronu.

Za některých podmínek však může být informace vztahující se k postsynaptickému akčnímu poteciálu

silně degradována ještě před tím, než se dostane k distální dendritické synapsi. Mohou tyto synapse stále vykazovat Hebbovu dlouhodobou potenciaci (LTP*)? Nedávné výsledky ukazují, že k LTP opravdu může na distálních dendritech v CA1 oblasti hipokampu docházet, i když zde není přítomen somatický dendritický trn. Místo něj přispívají místní dendritické výběžky k depolarizaci, která je pro dlouhodobou potenciaci vyžadována. Vznikla teorie, že v blízkosti synapsí může docházet k dočasným sousedním spojům.

  • LTP – Long-term Potentiation – dlouhodobá potenciace

A teď trochu na vysvětlenou… Nervové buňky spolu komunikují prostřednictvím výběžků. Posílají si takovou tichou poštu, v níž první neuron předává informaci pomocí svého axonického výběžku – jakéhosi ocásku, který je dlouhý až dva metry. To z nich dělá rekordmany mezi buňkami. Druhý neuron přijímá informaci pomocí svého krátkého výběžku – dendritu. Místu, kde krátký výběžek nervové buňky čeká zprávu od jiné buňky, říkáme synapse.

Někdy ale může dojít k zeslábnutí přenášené informace po cestě, než dorazí ke spojení obou výběžků. Informace ale nezanikne docela a může docházet k dočasným spojům dvou sousedních dendritů, které si tak informaci předají. Pokud je blízko axonu jiný dendrit, může informaci převzít a předat jí dál. Tak se signál, i když zprostředkovaně, dostane na místo určení. Děje se tak na glutamátergních zakončeních v hipokampu. Hipokampus je mozkové centrum odpovědné za lidskou paměť a jeho buňky jsou citlivé na působení kyseliny glutamové. Ano, jde o nechvalně známý glutamát z čínských polévek.

Cílem vědecké práce bylo ověření navržené teorie. Bylo dokázáno, že pokud jsou dva krátké výběžky blízko sebe, může opravdu dojít k přenosu informace, která by cestou vyhasla, a můžou tak zprávu předat dál.

Na obrázku můžete vidět klasický přenos informace z jednoho neuronu na druhý:

Zdroj: CBS

Diskuze /3

Komanc

Jestli si dobre vzpominam na skolu, tak je to Hebbovo a ne Hebbianovo uceni (pan se jmenoval Hebb ne Hebbian) :)

21.1.2012 | 21:53:46
Clear

Oj, děkuju za připomínku, opraví se. :)

21.1.2012 | 22:54:52
Marketka

Komanc: wow :-) děkuji za připomínku, už jsem to opravila. Posílám karmu za všímavost.

čestný člen redakce
21.1.2012 | 23:33:07
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec The Big Bang Theory

Seriál The Big Bang Theory je u konce. Strávil s námi krásných dvanáct let, díky nimž jsme se bavili příběhy nevšední party. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.

Nepřehlédněte

Výkonný producent Steve Holland odpovídá na otázky ohledně finále seriálu

Výkonný producent Steve Holland odpovídá na otázky ohledně finále seriálu

Seriál The Big Bang Theory je u konce a Steve Holland prozradil, jak výkonní producenti plánovali finále seriálu, proč se v něm odehrálo to, co se v něm odehrálo, a jak jsou se zakončením spokojení.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Partneři

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů









Reklama