Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory)
92/100 - 1 139×

Teorie velkého třesku(The Big Bang Theory)

Spolubydlící Sheldon a Leonard a jejich kolegové a dobří přátelé Raj a Howard jsou geeci – někdo by řekl až nerdi. Všichni jsou inteligentní věděčtí pracovníci a milovníci (převážně sci-fi) filmů, her a komiksů a jejich pokusy o sblížení se nebo alespoň o komunikaci se ženami bývají žalostně neúspěšné… a vtipné. Jaká bude reakce, když se přimíchá nová krásná sousedka, herečka/servír­ka Penny?

USA | 2007 | Ukončeno
vysílání
12 sezón | CBS | 22 minut
VOD
Max | O2 TV | Lepsi TV
žánr
Komedie
hrají
Jim Parsons (Sheldon Cooper), Johnny Galecki (Leonard Hofstadter), Kaley Cuoco (Penny), Simon Helberg (Howard Wolowitz), Kunal Nayyar (Rajesh Koothrappali), Melissa Rauch (Bernadette Rostenkowska), Mayim Bialik (Amy Farrah Fowlerová), Kevin Sussman (Stuart Bloom), Carol Ann Susi (Paní Wolowitzová), John Ross Bowie (Barry Kripke), Laura Spencer (Emily Sweeneyová), Sara Gilbert (Leslie Winkleová), Wil Wheaton (Wil Wheaton), Brian George (V. M. Koothrappali), Laurie Metcalf (Mary Cooperová)

Co to je antropický princip?

Co to je antropický princip?

V první epizodě šesté série se v kantýně bavil Sheldon a Leonard o tom, zda Leonard věří antropickému principu. Koho zajímá víc, může si přečíst v následujícím článku.

0 0
1.10.2012

Tento princip tvrdí, že ze samotného faktu naší lidské existence plynou některá důležitá omezení na počáteční podmínky a průběh evoluce vesmíru, jakož i na hodnoty „konstant“ a parametrů ve fyzikálních zákonech.

Jinými slovy, to, že vznikl život, znamená, že nastavení našeho Vesmíru bylo ve všech ohledech mimořádně příznivé, a jakákoliv odchylka od tohoto nastavení by znamenala, že žádný život nevznikne a nikdo ani nebude moci otázku o zrození vesmíru položit.

Fyzikálně možné stavy vesmíru tedy umožňují vznik života pouze ve velmi úzkém rozmezí; stačí nepatrná odchylka a vesmír bude z fyzikálního hlediska dál existovat, ale již v něm nebude možný život. Konkrétně, rychlost rozpínání vesmíru se nemůže příliš lišit od kritické rychlosti. Kdyby rychlost rozpínání byla podstatně menší než kritická, rozpínání vesmíru by se záhy zastavilo a přešlo ve smršťování, takže by zde nebylo dost času pro vznik a rozvoj života. Kdyby se vesmír naopak rozpínal rychlostí podstatně vyšší než úniková, hmota by se příliš rychle rozředila a rozptýlila natolik, že by nemohly vzniknout gravitačně vázané struktury jako jsou galaxie a hvězdy, které jsou potřebné pro vznik složitějších prvků a posléze života.

V době těsně po vzniku vesmíru musel být poměr částic a antičástic takový, aby po jejich vzájemné anihilaci zůstalo právě tolik částic, kolik bylo třeba jako stavebního materiálu hmoty pro nynější vesmír. Tato hmota nesměla být příliš hustá, jinak by vesmír rychle zkolaboval, ani příliš řídká – hmota by se velmi rychle rozptýlila. Hustota musela být taková, aby mohly vzniknout hvězdy, které vytvořily těžší chemické prvky, jež se mohly stát stavebním materiálem planetárních soustav kolem hvězd.

Některé z těchto planet musejí mít optimální vzdálenost od centrální hvězdy a další nezbytné vlastnosti.

Přesné nastavení všech těchto nutných hodnot a specifických podmínek se jeví jako velmi nepravděpodobná náhoda; tím spíše když je nutno „zřetězení“ jednotlivých nepravděpodobných stavů v souvislý sled podmínek, který vyústí ve vznik života a nakonec inteligentního pozorovatele. Nebo je za tím „něco“, co astrofyzice a kosmologii uniká? Právě na to se snaží odpovědět antropický princip.

Zatím není dostatečně prozkoumána situace, kdy bychom současně změnili dva či více parametrů nebo fyzikálních zákonů zároveň. Můžeme si představit takové „šikovné“ změny dvou nebo více parametrů, při nichž by se mohlo stát, že jejich důsledky pro chemický vývoj vesmíru se v jistém smyslu „vykompenzují“. Vedle specifických fyzikálních zákonů s hodnotami parametrů, jak je pozorujeme v našem antropickém vesmíru, tak možná existují další „sady“ zákonů s jinými hodnotami parametrů, které mohou vyústit v evoluci vesmíru sice jiného než ten náš, ale přesto umožňující složité reakce a vznik života… A takové alternativní vesmíry možná skutečně vznikají a existují.

Článek připraven podle blogu Vojtěcha Ullmanna.

Zdroj: CBS

Diskuze /19

Emma02

Ako sa na to pozerám som rada, že som sa dala na ekonómiu :D

1.10.2012 | 21:24:23
Naranyan

Na novou epizodu se teprve chystám, ale koukl jsem sem a vidím už diskuzi k tomtu článku. No.. Taky jsem vystudoval ekonomii ;). A přesto mě teoretická fyzika trošičku zajímá. Trošku mě zklamalo, že to sem překopírovali jak to leží a běží a né svými slovy. Ono se to totiž dá podat přecijenom maličko jednodušeji :). (V zásadě na antropickém principu není nic zas tak složitého).

2.10.2012 | 18:54:35
Marketka

Naranyan, já chápu, že ti to přijde jednoduchý…

Tak nejdřív, pěkně dlouho trvalo, než jsem našla vhodný článek. Celý článek jsem prošla a redakčně upravila – když se podíváš lépe, uvidíš, že jsem vynechávala věty, které to celé zesložiťovaly. A pak jsem samozřejmě napsala mail autorovi, jestli mu nevadí převzetí jeho slov a ten s tím (za což mu děkuji) souhlasil. Pak samozřejmě najít vhodný obrázek.

Takže sice to vypadá, jako práce na pět minut, ale věř mi, byla tak na hodinu.

čestný člen redakce
2.10.2012 | 19:21:07
Naranyan

Marketka: Jeminkote, jen doufám, že to nevypadalo jakkoli kriticky apod. Pokud jsi to tak vzala, moc se ti omlouvám. Samozřejmě jsem vždycky velice respektoval práci všech lidí kolem seriálů (titulky, weby, sbírání novinek).

Jen jsem si spíš povzdechl a pusmál se pod vousy, jak mnohem snáze a stravitelněji se to dalo napsat, aby to snáz vstřebali třeba i „obyčejní“ náctiletí. Hned dodávám, aby zas nebylo pochopeno špatně, v žádném případě si nehraju na borce (jsem jen hloupý nadšený laik) – při čtení Elegantního vesmíru od Briana Greena jsem nebyl schopen pochopit pro úvod do teorie strun vůbec nejjednošší a nejbazálnější látku – pravý princip (teorie) relativity.

A dodám ještě, tím bych tě rád pochválil 8-), zvolila si vynikajicí zdroj. Na čsfd, jeden člověk, se kterým občas hodně debatuju je vědcem v AV ČR zabývající se ionizujicím zářením a ten pravil, že pan Ullman nejenže je seriozní zdroj, ale mezi fyziky (vědci) v ČR jeden z nejznámějších a nejrespektova­nějších. Celkem mě překvapuje, že ti tento český „bůh“ fyziky vůbec odpověděl :-D.

2.10.2012 | 19:29:21
Marketka

Naraynan, v pohodě :-)

Jenom jsem chtěla vysvětlit, že to není copy paste.

Můj problém je, že mám univerzitní matematické vzdělání a takže tenhle článek mi přišel už docela srozumitelný :-) asi bych potřebovala někoho méně nestranného :-)

a za pochválení volby článku děkuji, dlužno dodat, že jeho autor mi odpověděl velmi rychle a byl to velmi příjemný email. Ale ono to tak bývá, že vynikající vědci mívají pochopení pro to, když někdo „z veřejnosti“ se zajímá o jejich obor…

čestný člen redakce
2.10.2012 | 19:55:38
Michalor

Jenom pro info me je 13 ve skole mame fyziku dva roky a nic tomhle tam jeste vubec nebylo a presto sem rozumnel skoro vsemu :D

2.10.2012 | 19:59:48
Marketka

Michalor, žejo? :-) díky :-) Třeba z tebe roste fyzik ;-)

čestný člen redakce
2.10.2012 | 20:04:50
Michalor

Nojo uvažoval jsem na jakou kariérní dráhu se v budoucnu vydám a tohle jsem začlenil mezi své možnost. :D tak uvidíme stát se mlže vše

2.10.2012 | 20:06:48
Qwertuska

Tak mne je 12, fyziku mame 2. rok a o tomhle jsem poprve slysela v tehle epizode a taky to celkem chapu. Jenom to u me zase vyvolalo otazku: jake je to nebyt? I o cestovani casem se premysli lip, protoze tam vzdycky muzu rict ze to proste nejde. Vsichni premysli co je po smrti, ale jake by bylo vubec se nenarodit???

2.10.2012 | 20:57:59
Naranyan

Marketka: Překvapilas ;).. Matematické vzdělání v jakém směru ? Jinak. Matematika i fyzika je krátká na téma, které antropický vesmír jako předstupínek načíná a sice TOE. Tam už je dle mého třeba zapojit další vědní disciplíny (třeba i filosofii) ne proto, že by dokázaly principy TOE popsat, ale jako prostředek ke správnému začátku.

Michalor: Tak to ti přeju, jak všemu krásně rozumíš :). Jednou o tobě možná budeme číst.

Qwertuska: Doufám jen, že to nebude vypadat hnusně, ale těžko se to vysvětluje jinak.

  1. Nebýt ? Taková otázka je absolutně irelevantní.
  2. Cestování časem je naopak velice dobře možné (fyzikálně dokázaná je možnost cestování do budoucnosti) a v určitých principielních zásadách i do minulosti v rámci našeho (vesmírného) časoprostoru.
  3. Co je po smrti leží na „dogmatickém“ schizmatu fyziky a teologie. Ani jedna z disciplín se ale, naprosto logicky, nemůže věnovat nebytí, protože to je irelevantní.
2.10.2012 | 21:31:57
Michalor

Hele dneska jsem si asi trikrat pustil ten dil a nemyslite, ze by Rajesh mohl byt… gay? Kdyz bude Stuart jedna z hlavnich postav a zitra si vyrazi do kina…

3.10.2012 | 20:33:16
Marketka

Si na to vsaď ;-) Sázka na Raje – gaye má příznivý kurs.

čestný člen redakce
4.10.2012 | 9:32:21
Michalor

To mě nebaví ale myslim že by to bylo celkem zajímavý

4.10.2012 | 15:47:42
Qwertuska

Naranyan:

  1. Proč irelevantní? Náhodou je to vlastně to stejné jako co bude po smrti, jenom to je co bylo před životem. Jaký je v tom rozdíl?
  2. Jasně, já už mám vlastně asi 10 teorií a u pěti z nich jsem ještě nanarazila na nic co by je vyvrátilo. Netvrdím, že to nejde, ale říct že to nejde je nejlepší způsob jak se zbavit těch myšlenek. Vlastně nevím, proč bychom nemohli cestovat do budouctnosti, já se zabývám minulostí. Kdyby totiž šlo cestovat v čase zpátky, už bychom to věděli, ne? A kdyby se nic nesmělo změnit, tak co by se stalo kdyby to ten někdo změnil?
  3. Jestli jsem to dobře pochopila, tak tím pádem je irelevantní i co bude po smrti. Jak už jsem řekla, nevidím v tom žádný velký rozdíl. Odkud jsme přišli, tam se zase vrátíme.

Nechci se hádat, ale tohle je můj názor a pokud je něco vědecky doloženého, co by řeklo že to není možné, řekni mi prosím co. Ale prosím, trochu pochopitelněji, je mi 12 a většinu vědeckých termínů a spoustu cizích slov si musím vygůglovat… díky.:)

5.10.2012 | 3:10:34
Naranyan

Qwertuska: No, stejně už tady asi diskuze pokračovat nebude, ale to je fuk. Ne, samozřejmě to nemyslím jakkoli zle, ba naopak ! Je rozhodně chvályhodné, že tě takové věci zajímají a rád se s tebou o nich pobavím za takových 8–10 let :).

6.10.2012 | 15:47:06
Qwertuska

Naranyan: Taky jsem to memyslela nijak zle a jestli to tak vypadalo, tak se omlouvám. Počkám si 8–10 let. :D Ale jestli si to přečteš, řekni mi prosím alespoň proč irelevantní?

9.10.2012 | 21:15:45
Naranyan

Qwertuska: Je to sice kapku zavádějící, ale v podstatě to vystihuje podstatu problému – proč je nebýt irelevantní… http://cs.wikipedia.org/wiki/Jsoucno Jinak co je po smrti osobně beru přísně exaktně.

11.10.2012 | 17:06:25
Qwertuska

Naranyan: diky za odpoved. ;)

15.10.2012 | 13:37:43
tom8811

odkud je ten první obrázek který znázorňuje ty různé vesmíry?

25.12.2012 | 16:05:09
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec The Big Bang Theory

Seriál The Big Bang Theory je u konce. Strávil s námi krásných dvanáct let, díky nimž jsme se bavili příběhy nevšední party. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.

Nepřehlédněte

Výkonný producent Steve Holland odpovídá na otázky ohledně finále seriálu

Výkonný producent Steve Holland odpovídá na otázky ohledně finále seriálu

Seriál The Big Bang Theory je u konce a Steve Holland prozradil, jak výkonní producenti plánovali finále seriálu, proč se v něm odehrálo to, co se v něm odehrálo, a jak jsou se zakončením spokojení.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Partneři

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů









Reklama