Holky za mřížemi (Orange Is the New Black)
92/100 - 223×

Holky za mřížemi(Orange Is the New Black)

Dramatický příběh částečně odrážející skutečný příběh sepsaný ve stejnojmenném biografickém románu spisovatelky Piper Kerman. Hlavní hrdinka se dostala na patnáct měsíců do vězení za pašování peněz drogového kartelu.

USA | 2013 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | Netflix | 42 minut
VOD
Netflix
žánr
Drama
hrají
Taylor Schilling (Piper Chapman), Laura Prepon (Alex Vause), Natasha Lyonne (Nicky Nichols), Taryn Manning (Tiffany Doggett), Yael Stone (Lorna Morello), Kate Mulgrew (Galina Reznikov), Uzo Aduba (Suzanne Warren), Danielle Brooks (Tasha Jefferson), Samira Wiley (Poussey Washington), Lea DeLaria (Carrie Black), Nick Sandow (Joe Caputo), Matt Peters (Joel Luschek), Laverne Cox (Sophia Burset), Jessica Pimentel (Maria Ruiz), Laura Gómez (Blanca Flores)

Dva rivalové v ringu

Dva rivalové v ringu

Orange is the New Black ve své oranžové podstatě nahnáno ze zářivé modři nápravného zařízení z Austrálie? Minimálně základy se určitě otřásly. Zveřejňujeme velmi podrobný rozbor seriálů Wentworth a Orange is the New Black.

4 0
2.5.2015

Kdo neviděl oba seriály, v textu by mohl najít drobné náznaky spoilerů, i když jsem se je snažila alespoň v přímém důsledku eliminovat.

Článek je zveřejněn i na webu Wentworthu pod názvem Wentworth znovu nalézá ztracenou slávu

Seriály byly vypuštěny do světa se svojí premiérou ve stejný rok, nicméně na opačném konci světa. Orange měl jednoznačně lepší start se svým PR a podporou rozrůstajícího se gigantu Netflixu, zatímco Australané si hráli na svém písečku a poté bezpečně vypustily diamant do světa. Hned od začátku ale bylo jasné, že ač mají tyto dva seriály stejné téma, nápravné zařízení pro ženy, jsou naprosto a zcela odlišného charakteru a zařazení. Wentworth totiž zajistil, slovy sloupařky Amandy Rodriguezové že „Orange is the New Black vypadá jako milostné melodrama ze střední školy“. Na sociálních sítích se hned ustanovily dva silné tábory, které vyzdvihují přednosti jednoho seriálu nad tím druhým.

Je dobré si udělat průřez oběma seriály a poukázat na silné a slabé stránky obou seriálů. Jde o takové srovnání, kde není cílem říct, který je lepší, protože to dle mého nejde, ale uvědomit si sílu, kterou obě vězeňské verze disponují a co je pro diváky tím silným motivem pro to, je sledovat.

Ústřední postavy

Wentworth postavil základ na ženě od rodiny, která byla utiskovaná, bitá a donucena bránit svoje blízké. Stala se lvicí, která chtěla ochránit své mládě a byla za to potrestána uvrhnutím do vězení.

Orange postavil základ na nerozvážnosti mladé, svobodné nerozumnosti, zbrklosti a divokosti. Následky pro člověka, který si buduje budoucnost o deset let později jsou zdrcující.

Čím se ale seriály neliší, že další linku neudržují čistě jen na ústřední postavě, zatknuté v první epizodě. Tím ale veškerá podobnost opět končí, protože zatímco v OITNB dva nejsilnější charaktery prožívají milostný román s jakousi prožitou minulostí, dvojice nejsilnějších dvou žen ve Wentworthu jsou úhlavními rivalkami v boji o moc.

Síla křoví

Nesmíme ale zapomenout, že oba seriály jsou postaveny i na příbězích ostatních lidí, ve vězení se pohybujících. Ovšem nejen ve vězení, ale i postav žijících na svobodě, které jsou jakýmkoliv způsobem spjaty s tímto prostředím.

Orange is the New Black ukazuje silné příběhy a hlavně v retrospektivě se snaží přiblížit diváka k odsouzeným ženám. Negativní stránku bych snad osobně viděla v tom, že tyto dějové linie se snaží až okatě citově ovlivnit a svým způsobem ospravedlnit čin, za který byla postava odsouzena. Třeba samotná Piper, obětí slepé víry, veskrze veškeré hispánské ženy, obětí systému a násilnickým mužů, a tak dále. Sledováním každého osudu jednotlivých postav se dostanete do jakéhosi stavu sympatie a porozumění a nutí vás si postavu oblíbit. Platí to veskrze u všech, možná až na pár výjimek, každý si asi vzpomene na Vee. Ale to je ten problém, negativní a skrze zkažený člověk v této společnosti znenadání opravdu vynikne. Myslím, že to je kamenem úrazu Orange.

Měla bych ale upozornit, že takové nastavení je zcela záměrné a ve Spojených státech cílené v mnohých směrech. Už dlouho se totiž celosvětově řeší nastavení měřítek tamějšího vězeňského systému a tento seriál diskuze ještě víc rozproudil a umocnil. A to se mu musí upsat ve prospěch.

Wentworth nezůstává pozadu, spousta žen má za sebou neméně silný příběh. Jejich osudy jsou ale posunuty zcela do opačné roviny a upřímně řečeno, sympatické náznaky v prvé chvíli nemůžete očekávat ani náhodou. Činy, za které jsou odsouzené, jsou vyobrazeny nepokrytě, se syrovostí a naprosto jasnou zprávou, jste tam, kde jste, protože si to zasloužíte.

Co se dozorců týče, tak zde najdeme opět lehkou shodu a to sice, dozorci jsou také lidi. A nemůžete očekávat, že i když stojí na druhé straně mříží, jsou jednoznačně lepšími lidmi, než ti, které střeží.

Rasová (ne)snášenlivost

Tady se musíme pozastavit nad jedním faktem. Původ země, kde se seriál natáčí. Musíme tento fakt vzít jako majoritní hledisko a pracovat s tím. Ač se US tváří politicky jako velice tolerantní země, její obyvatelé dávají do světa zcela odlišný signál. Ve vězení se to projevuje silnou rasovou segregací a i divákovi je to tak bez obalu představeno. Jejich vzájemná tolerance je nadále smývána spíše lokálními vztahy a oblíbeností, nicméně jako skupiny jsou jasně vyčleněny.

Wentworth je oproti tomu v šedé zóně. Většina žen je tam bílých, je to určeno skladbou australského obyvatelstva, ale můžeme tam najít i ženy asijského původu, zmíním třeba korejskou přítelkyni Franky, jménem Kim, nebo mezi dozorci herce Robbieho Magasivu, hrajícího pana Jacksona, který je rodilý Samoan (polynéské ostrovy). Rasové dělení tam není explicitně vyznačováno, i když občas v pozadí můžete zahlédnout, že některé skupiny jsou primárně tvořeny jednou rasou.

LGBT otázka

Pro neznalce této zkratky, jedná se o lesbickou, gay, biseuxální a transgender komunitu. Wentworth jasně a zřetelně vystavěl příběh na heterosexuální ženě, která nemá prakticky ani žádné vedlejší tendence přizpůsobit se okolí. Uvidíme, jak se bude vyvíjet tato tendence v dalších sériích, ale mě osobně by tento fakt obecně zklamal. Bea je silná ve svých zásadách a tento plottwist by byl jen zvratem, který by seriál poškodil. Jak ale v dřívějších dobách musela být každá skupina složena z bělocha, černocha a bílé ženy, dnes je v takovém seriálu složena parta z heterosexuálního jedince, jednoznačně homosexuálního jedince a transgender osoby. Oba tyto seriály dodržely sestavu s naprostou přesností.

Největší pozornost je samozřejmě strhnuta k postavám transgender. Zde došlo k určité odlišnosti v obsazování postav. Orange is the New Black v tomto směru sáhnul k herečce, která si touto změnou skutečně prošla. Jde o Laverne Coxovou, která se narodila jako muž a změnou si prošla v průběhu svého života. Nyní vystupuje jasně a hlasitě ve prospěch transgender komunity a snaží se o transparentnost a propojení zatím spíše opomíjeného a některými lidmi silně opovrhovaného světa s okolím.

Wentworth šel do tohohle tématu s větší opatrností a do role obsadil muže, herce Socratisa Ottu, který se svoji roli musel důkladně naučit a chování transgender člověka prostudovat. Musí se mu ale uznat, že to zvládl s velkou graciézností a na internetu se od té doby šíří debaty o jeho skutečné sexuální orientaci, myslím, že to je ovšem v kontextu s jeho hereckým podáním irelevantní.

V obou seriálech se dočkáte trochu té romantiky a trochu toho napětí, v tomhle bodě ale romantika jasně vítězí v Orange, čímž zásadně nastavuje jasnou tvář v konceptu celého seriálu. Násilí je spíše silnou stránkou Wentworthu a myslím, že zabitím slibně rozjeté milostné linky mezi Franky a Ericou si seriál vesměs celkem uškodil.

Napříč sériemi

Doposud máme odvysílány jen dvě série, přičemž třetí série Wentworthu momentálně probíhá a na Orange se netrpělivě čeká. Doposud ale odvysílané série nám ale daly alespoň částečný náhled, kam se bude děj ubíhat a jak se budou seriály rozcházet, nebo scházet.

Další řádky berte spíše jako moje osobní hodnocení. První sérii dost dominoval Wentworth, příběh byl silný a velmi tvrdý, člověk nemohl odhadnout, co se stane dál a zvraty byly velice zásadní. Konec první série byl celkem citově vysilující a zničující. Možná to byla škoda, protože tím se Wentworth pro druhou sérii dost vyčerpal. Orange na druhou stranu v první sérii trochu pokulhával. Ne, že by nebyl excelentní, ale zvraty nebyly úplně překvapivé a vše to bylo spíše o seznámení. To ale byla jen lehká pro průprava pro strhující druhou sérii. Tyto dva seriály si tedy v jednotlivých sériích naprosto prohodily role. Důležité zmínit, že spousta fanoušků Wentworthu opravdu odpadla právě díky již výše zmíněnému uzavření vztahu Franky a Ericy. V době oznámení, že postava Ericy nebude nadále součástí týmu, klesla sledovanost téměř na polovinu. Byl to citelný zásah.

V třetí sérii se ale Wentworth zase otřepal z předešlého neúspěchu a opět nabývá na síle. Do seriálu přišlo pár velice slibných postav a evidentně to bylo jen ku prospěchu. Nezbývá, než si počkat na třetí sérii OITNB, ale jak již zveřejňované upoutávky slibují, bude to opravdu strhující.

Celkový pohled

Z předchozích popisů je zřejmé, že Wentworth je oproti Orange is the New Black opravdu seriálem o vězení. Vše je tam ponuré a je vidět, že svět nemá v úmyslu se mazlit s lidmi, kteří překročili hranici zákona. Prostředí OITNB vás nutí naopak něco provést a nechat se zavřít a dostat se do té úžasné party lidí, prožít dobrodružství a román.

Oba seriály se spíše vymezují ať už jedním nebo druhým směrem od skutečné reality. Oranžová je spíše růžová a modrá je spíš černá.

Zdroje fotek: Netflix, Soho

Zdroj: Netflix

Diskuze /3

Ojika

Opravdu těžké říci, který seriál je lepší, protože oba dva jsou skvělé. Dle mého názoru ale vyhraje OITNB. :)

2.5.2015 | 17:40:29
Sigin

shlédnuté oba .. a nevím nelze porovnávat jsou tolik odlišné a každý má něco do sebe..

6.5.2015 | 23:28:02
Sigin

takze oprava po shlednutí wentworth 3×01 musim rict ze je to asi lepsi .. libi se mi to jak je to tam podavane tak jak to je a neni to tolik zaobalovane v miru a lasce =) ale uvidim jak mi prekvapi oitnb ve treti rade =)

7.5.2015 | 21:57:04
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Novinky

Začala poslední série seriálu

Začala poslední série seriálu

Je tomu již pár dní, kdy světlo světa spatřila sedmá série z dílny Netflixu o vězeňkyních z Litchfieldu. Jak již bylo dopředu avizováno, jde o poslední sérii, kterou bude seriál ukončen. Na co se můžeme těšit?

Reklama

Fotky z instagramu

Fotky z instagramu

Nejoblíbenější postavy

Zajímavosti

Crazy Eyes v talk show Stephena Colberta

Crazy Eyes v talk show Stephena Colberta

Herečka Uzo Aduba byla hostem večerní talk show Stephena Colberta, ve kterém prozradila něco o sobě a Suzanne „Crazy Eyes“ Waren, kterou hraje. V článku si rozhovor můžete přehrát s českými titulky.

KNIHA 'OITNB' K PRODEJI V ČR

Knihu ‚Oranžová je nová černá‘ si můžete objednat u společnosti Grada právě ZDE

Sledujte nás na sociálních sítích

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů









Reklama