Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Rod Stokeworthů
Kousek od Králova přístaviště se nachází zámek Stokořín, kde sídlí rod Stokeworthů. Jedná se o rod, který je věrný Železnému trůnu.
Rod Stokeworthů je urozený rod z Korunních zemí. Přísahal už před stovkami let věrnost Královu přístavišti a žije v zámku Stokořín ve městečku Stokořín, ležícím na sever od hlavního města. Ve znaku má bílého beránka držícího zlatý pohár na zeleném poli a jeho motto je „Jsme hrdí, že můžeme být věrní“. Což se usilovně snaží dokázat už od dob, kdy začali Targaryeni budovat jednotnou říši.
Na začátku dobývání Západozemí armáda Aegona I. čítající 3 000 vojáků a tři draky přistála u ústí Černovodného proudu a Stokořín byl s Růženínem prvními pevnostmi, které jim stály v cestě. Jejich obyvatelé se pokusili o obranu, ale když se jim tváří v tvář takové síle podařilo shromáždit jen malou posádku, oba rody, Rosbyové i Stokeworthové se vzdali bez boje. A když později padly i Šerodol a Panenské jezírko nedaleko, jejich armády se přidaly k Targaryenům a z jejich vládců se stali přímí targaryenští vazalové.
Po dobytí kontinentu pak Targaryenové postavili hlavní město v místě svého vylodění, okolní pozemky přidali do nového administrativního celku nazvaného Korunní země a jako jejich součást tak byli Stokeworthové přímými poddanými Železného trůnu a ne jednoho z velkých urozených rodů. Patří proto k důležitým zásobitelům hlavního města (například ve válce pěti králů, když Říční krajiny a Rovina následovaly rebely, byly potraviny od Rosbyů a Stokeworthů celou polovinou všech dodávek) a jejich spojenectví si trůn vždy velmi vážil.
Jejich vliv ale v dračích časech sahal ještě mnohem dál – například lord Alyn Stokeworth sloužil jako pobočník krále hned v druhé generaci, Aenysovi I. I když to pro něj nedopadlo zrovna dobře. Po Aenysově korunovaci se totiž rozhořelo několik rebelií a prvním z rebelů byl psanec známý jako Rudý Harren, jenž tvrdil, že je vnukem krále Harrena Černého zabitého Aegonem Dobyvatelem. Alyn proti němu osobně vedl tažení a úspěšně ho i s jeho muži obklíčil, jenže Harren před svou smrtí z rukou Alynova panoše stihl lorda Stokewortha zabít.
V době vlády Aegona III. se pak další členka rodu Stokewrothů, lady Falena, stala první milenkou prince Aegona, budoucího krále Aegona IV. Udělala z něj muže, když mu bylo pouhých čtrnáct let a ona byla o celých deset let starší, avšak jednou je našel rytíř Královské gardy v posteli, princův otec Viserys, budoucí král Viserys II., provdal Falenu za svého zbrojmistra Lucase Lothsona a přiměl svého bratra Aegona III. jmenovat ho lordem Harrenova, aby ji dostal ze dvora. Princ nicméně začal navštěvovat Harrenov a situace se moc nezměnila.
Krátce na to se Stokeworthové zapletli s Targaryeny znovu, v době nástupu Viseryse II. na trůn.Ten ho zdědil po svém synovci Baelorovi I., který byl známý svou zbožností, jež říši až ubližovala, a lady Maia Stokeworth začala rozhlašovat, že Viserys krále otrávil, aby se mohl chopit moci. Dodnes nebylo možné s jistotou tuto domněnku vyvrátit, avšak mnozí zůstávali přesvědčeni, že i pokud to byla pravda, byl to čin nutný k tomu, aby Baelor svým náboženským vytržením dál neohrožoval mír a vládnoucí rod.
A kruh se uzavřel, když po smrti Viseryse na trůn nastoupil Aegon IV. a jmenoval jako svého pobočníka Lucase Lothsona. Ke dvoru se tak s ním vrátila i Falena se svou dcerou Jeyne, jež se stala další Aegonovou milenkou, podle pověstí byla i jeho dcerou a podle jiných pověstí si nový chlípný král užíval dceru i matku najednou.
Ovšem přestože nakonec Aegona IV. začaly dívky z rodu Stokeworthů, stejně jako všechny ostatní, nudit, jejich význam stále neklesal. V následných časech, kdy se Blackfyrové několikrát pokusili sebrat Targaryeům trůn, se v Bělostěnách pod rouškou turnaje začala rodit druhá Blackfyrova rebelie. Na poslední chvíli ji rozdrtil lord Krvevran za přispění malého prince a sítě informátorů a právě Stokeworthové byli jedním z rodů, který mu přišel na pomoc a opět prokázal svou věrnost.
A další a nejspíš poslední vysoké příčky zanedlouho dosáhl lord Manly Stokeworth, z něhož se stal lord velitel Městské hlídky Králova přístaviště. Ovšem měl i tu smůlu, že byl velitelem v době Robertovy rebelie, a je pravděpodobné, že zemřel během vyplenění města lannisterskou armádou. Stejně tak pravděpodobné je, že byl manželem ovdovělé lady Tandy, protože podle Malíčka Tanda zrovna nemiluje Lannistery, a jisté, že ho na popud Jona Arryna po smrti vystřídal nechvalně známý Janos Slynt.
Ovšem Stokeworthové byli i tak odhodláni dál žít podle svého motta a dokázat, že zůstanou věrní trůnu, i když se ho zmocnila nová dynastie. Lady Tanda dál dodávala do hlavního města potraviny i platila daně a často se objevovala u dvora se svými dcerami, vdanou lady Falyse a svobodnou prostoduchou Lollys. A když Lollys už dávno překročila věk na vdávání, začala i často zvát muže, o kterých tušila, že nebudou nejžádanějšími partiemi, na opulentní hostiny, aby je přiměla zasnoubit se s ní. Takhle zkoušela například uhnat Petyra Baeliše nebo Tyriona Lannistera.
Jenže už během začátku příběhu, při povstání v Králově přístavišti po odplutí princezny Baratheon do Dorne v druhé řadě, stáhl zuřící dav Lollys po cestě z přístavu z koně a později byla nalezena nahá bloudící po městě a v naprostém šoku poté, co ji znásilnila půlstovka mužů.
Od té doby bylo ještě těžší najít pro ni jakéhokoli ženicha, ale nakonec si ji vzal Tyrionův kumpán a čerstvě pasovaný rytíř ser Bronn z Černovody (v seriálu z jejich svatby sešlo a místo toho odjel s Jaimem Lannisterem). Získal tak majetek i postavení, vůbec mu nevadil Lollysin novorozený bastard, a když Cersei Lannister zakázala, aby byl pojmenován Tywin, Bronn ho schválně pojmenoval Tyrion Tanner – v překladu znamená koželuh a je patrně odvozené od faktu, že ke znásilnění Lollys došlo za koželužnou.
A protože je Falyse nejspíš neplodná, tak i přes zjevný úpadek kdysi vznešeného rodu a o poznání chladnější vztah se Železným trůnem může někdo jiný docela vzrůst.
Členové rodu Stokeworthů (k začátku seriálu):
- lady Tanda Stokeworth, lady Stokořína
- lady Falyse Stokeworth, starší dcera a dědička Tandy a nejspíš Manlyho
- ser Balman Brych, manžel Falyse
- lady Lollys Stokeworth, mladší dcera Tandy a nejspíš Manlyho, v seriálu zasnoubená se serem Wyllisem Brackenem
- ser Bronn z Černovody, v knize manžel Lollys
- Tyrion Tanner, v knize Lollysin bastard stovky otců a zatím jediný dědic Stokeworthů
Foto: HBO
Konec Game of Thrones
Prequel
Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Alexander Siddig
21.11.1965 | 21.11.2024 -
Conleth Hill
24.11.1964 | 24.11.2024 -
Kristian Nairn
25.11.1975 | 25.11.2024 -
Michael Feast
25.11.1946 | 25.11.2024 -
Hafþór Júlíus Björnsson
26.11.1988 | 26.11.2024
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /7
Díky za super práci ;)
Lollys bola v knihe ohromne tučná.
mozem sa opytat doplnite este historiu zapodozemia o to ako sa theon dostal na zimohrad ?
#4 Ann Taylor#3 mety: Zmínky o Greyjoyově rebelii jsou u rodu Greyjoyů a nějaké budou i v článku o Železných ostrovech, ale souhrnnou historii o vládě Roberta nemá smysl dělat, protože o ní ani nebylo nic moc publikováno, bylo to jen pár let míru kromě právě jejich krátké a neúspěšné rebelie.
#5 metydakujem aspon somsi nasiel greyjoyov a musim uznat aj tento aj vsetky clanky mas dobre a viem ze mi to asi nevyzradis ale mozem sa spytat v tomto cakaniu do buduceho leta asi kolko a asi o kom spravis clanky . plus dakujem za odpoved #4 Ann Taylor:
#6 Ann Taylor#5 mety: To dopředu moc říct nejde, tak podrobně to naplánované není. Ještě je několik rodů, které v poslední řadě zazněly nebo rovnou vystupovaly, a pak se uvidí, co vymyslíme.
Když vidím všechny ty Stokoříny, Šerodoly, Panenská jezírka, tak mě jako čtenáře anglické verze napadá, že byste tady mohli udělat i něco jako „Slovník“, kde by byl původní anglický název a jeho různé české ekvivalenty.