Ash vs Evil Dead
93/100 - 98×

Ash vs Evil Dead

Seriálové pokračování kultovní komediálně-hororové trilogie Evil Dead, ve kterém se Bruce Campbell vrací jako stárnoucí Ash Williams, démonobijec, tlučhuba a packal připravený to natřít všem démonům a jiným příšerám, co se mu postaví do cesty. Za seriálem stojí režisér původní trilogie Sam Raimi.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | Starz | 30 minut
žánr
Fantasy, Hororový, Komedie
hrají
Bruce Campbell (Ashley J. Williams), Ray Santiago (Pablo Simon Bolivar), Lucy Lawless (Ruby Knowby), Michelle Hurd (Linda B. Emery), Becca Tobin (Baal)

Recenze epizody Books from Beyond

Recenze epizody Books from Beyond

Pokud byl seriál Ash vs Evil Dead ve své první epizodě úspěšným návratem k hororové klasice a díl druhý nám ukázal, jak seriál dokáže stát i na vlastních nohách, pak epizoda třetí představuje zase to, jak originálně v něm lze obohatit původní filmovou mytologii. A opět to stojí za to.

6 0
15.11.2015

Je až s podivem, jak málo se filmová trilogie Evil Dead vlastně věnovala původu a obsahu svého Necronomiconu, který v každém snímku jakoby dělal pořád dokola to samé (přitom dokonce i remake se své Knize mrtvých stačil věnovat podstatně víc). Ve třetí epizodě seriálu Ash vs Evil Dead s názvem Books from Beyond jsme však konečně nakoukli pod pokličku nejen historii Necronomiconu, ale i jeho pekelného a krví psaného obsahu.

Epizoda Books from Beyond obsahuje spoustu hororových motivů a nápadů, které původní svět Evil Dead sice moc nepřipomínají (s jedinou příjemnou výjimkou Rubyiny kandarianské dýky z prvních dvou filmů), rozhodně to ale není nijak na škodu. Seriáloví fanoušci v tomto dílu sice mohli rozpoznat o něco modernější přístup k bytostem ze záhrobí ve stylu Supernatural nebo Constantina (či původního komiksového Hellblazera, abychom nic nevynechali), tento nový nádech přitom ale nastavenou filmovou mytologii nijak nenarušuje a naopak ji skutečně plynule rozvíjí. Vyvolávací portál do pekla nebo děsivého démona Eliga jsme tak v jednotlivých filmech sice nikdy neviděli, zároveň je ale vlastně naprosto patřičné, že by původní Necronomicon mohl podobné bizarnosti obsahovat.

Konkrétně právě Eligos je pak dalším skvělým příkladem výborných masek a praktických efektů, které seriál využívá. Rozpačitým rozhodnutím by se pak sice mohlo zdát ono digitální 3D zrnění kolem démona, které mu na realističnosti i děsivosti trochu ubírá (když se znovu podíváte na první trailer na seriál, můžete Eliga vidět ještě bez této postprodukce), na druhou stranu se ale pořád jedná o ten nejlépe fungující digitální efekt v celé epizodě.

Stěžovat si u seriálu Ash vs Evil Dead na podprůměrné digitální efekty už je trochu jako mlátit mrtvého koně. Všichni víme, že CGI není silnou stránkou tohoto seriálu a minimálně v rámci první řady už se to asi ani nezlepší. Přesto je ale vážně velká škoda, když nejnovější epizoda vybuduje opravdu skvěle mrazivou atmosféru s úžasně hororovými kulisami a titulní příšerou, jen aby nás z podmanivého příběhu vytrhly až žalostně špatné efekty letících střepů nebo průsvitných lebek hlavních hrdinů. Zůstává otázkou, zda seriál na lepší digitální triky skutečně neměl rozpočet, anebo byla tato práce prostě jen svěřena nedostačujícímu týmu. Tak jako tak nám nezbývá než doufat, že ve druhé řadě už to bude lepší.

S extra porcí hnidopišství bychom si pod drobnohled v této epizodě pak mohli vzít i úlohu samotného Ashe a jeho trvání na strategii hasit oheň ohněm – v tomto případě dalším čtením z Necronomiconu. Zatímco totiž v epizodě Bait Ash využíval svých znalostí o Zlu a byl tak ve střehu proti jasnému nebezpečí, hned v následujícím dílu se z něj stává packal, který se chce z průšvihu dostat vlastně stejným způsobem, jakým se dostal do něj.

Zde by šlo sice argumentovat, že Ashova povaha se měnila i ve filmech a tedy že zatímco v epizodě Bait nejvíce připomínal své já ze Smrtelného zla 2, v Books from Beyond tíhl spíše k velkohubému nešikovi z Armády temnot. Stále tu ale přitom vyvstává podezření, zda se scenáristé pro posouvání příběhu až příliš nespoléhají na to, že si Ashovo chování mohou dle libosti otočit o 180 stupňů. Pravda, Ash možná nemá tolik pod čepicí jako jiní, zároveň to ale není až takový imbecil, aby musel tropit ty samé chyby pořád dokola.

I když jsou tak tvůrčí rozhodnutí ohledně kolísavého vývoje Ashova charakteru možná diskutabilní, jeho interakce se svými dvěma parťáky naopak funguje naprosto perfektně. V tomto ohledu třetí epizoda tematicky navazuje na svého předchůdce a nabízí tak svěží vizi seriálu Ash vs Evil Dead jakožto jakéhosi brutálně zvráceného hororového půlhodinového animáče, na jehož konci nikdy nechybí nějaké to ponaučení titulního mentora jeho učedníkům, které ale přitom vlastně ne vždy dává úplný smysl. Takže ať už se na seriál Ash vs Evil Dead koukáte v sobotu večer obklopeni hororovou tmou nebo v neděli ráno s miskou cereálií, tahle bizarní směsice komedie, hororu, šílené akce a skoro až pohádkové zábavy prostě pořád funguje. A fungovat snad bude i nadále.

Naše hodnocení: 80 %

FOTO: Starz

Zdroj: Starz

Diskuze /2

Misar3

Jak Kelly napadlo, jen tak vzít knihu a majznout démona? Není náhodou více zasvěcená než Ash? Něco jako Ruby?

#2 Hurley
15.11.2015 | 21:58:12
Hurley

#1 Misar3: Myslím, že to byl jen instinkt. A hlavně je otázka, jestli to démona skutečně zahnalo, nebo se jen ukryl…

(jinak titulky k dílu už jsou venku, tak takový věci do spoileru dávat nemusíš :) )

čestný člen redakce
16.11.2015 | 7:06:02
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů