Šedesátá léta - mezníky a doba
Bouřlivá šedesátá léta přinesla spoustu zlomových okamžiků dějin a také kulturní revoluci. V tomto článku se vám pokusíme nastínit, co tuto dobu definovalo a přiblížit tak, co létu lásky 1967, ve kterém se náš seriál odehrává, předcházelo.
V 60. letech, kdy v USA dozníval poválečný rozmach a studená válka rozhodně nekončila, se do popředí draly dva světy. Proti poslušnosti a okázalosti tu stála nonkonfirmita a snaha se odlišovat, v jejímž čele stáli hippies, kteří odmítali podřízenost a bojovali proti pravidlům barvami, zábavou, rock'n'rollem, ale i drogami, sexem a občanskou neposlušností. Bořili tabu, odmítali rasismus a sexismus a toužili po svobodě pro každého, po individuální svobodě a odmítali slepou poslušnost vůči komukoli.
Hned počátek 60. let Spojeným státům přinesl s mladým prezidentem Kennedym jednu velkou éru naděje a optimismu. Ta ovšem netrvala dlouho, i když Američany ovlivnila na dlouhá léta a zformovala několik generací. První velké zklamání přinesl debakl v Zátoce sviní, následováný úspěšným atentátem na prezidenta Kennedyho a od té doby naději a optimismus pravidelně nahlodávala revolta a beznaděj.
Boj za rovná práva pro všechny a desegregaci Spojených států, v jehož čele stál baptistický reverend Martin Luther King Jr., je jednou z nejviditelnějších kapitol této dekády (ač má své kořeny v bojkotu autobusové dopravy v Montgomery v roce 1955). Birminghamské nepokoje, pochod na Washington zakončený Kingovou slavnou řečí „Mám sen“, politika nenásilí oproti rasovým nepokojům, Malcom X a jeho zavraždění patří mezi hlavní mezníky této doby.
Odpor proti válce ve Vietnamu byl pro komunitu hippies možná mnohem větší rozbuškou v sudu prachu, než téma segregace. Povinné odvody, útěky do Kanady a návraty zmrzačených veteránů způsobovaly spíše deziluzi než hrdost k příslušnosti ke svému národu. Rozpolcenost této doby krásně ukazují Zemeckisovo oscarové drama Forrest Gump (1994) a neméně oceňovaný Stoneův depresivní pohled v Narozen 4. července (1989) a také muzikálové drama s písněmi Beatles Across The Universe (2007).
Dalšími důležitými událostmi dějin 60. let v USA byl vznik hnutí za podporu gayů a lesbiček inspirované hnutím za podporu občanských práv a hnutím za rovnoprávnost žen. K tomu připočítejme hnutí za rovnoprávnost hispánských komunit, které stojí ve stínu svého bratříčka za podporu práv černých Američanů. To bylo více slyšet nejen kvůli politice nenásilí, ale i pro z druhé strany stojící Černé síle zastupované Malcomem X a Černými pantery.
To vše vedlo ke zvýšení kriminality, za kterou stáli samozřejmě i členové hippie komun, z nichž mezi nimi vyčnívá Charles Manson a jeho Rodina. Jejich osudy je seriál Aquarius inspirovaný, nebude se jich však přímo držet. O této kapitole si ale povíme něco více příště.
Kdybychom měli shrnout 60. léta pár slovy, byl by to pravděpodobně psychedelický kolotoč kulturní a sexuální revoluce, který šel ruku v ruce s bojem za práva jednotlivců všech ras a pohlaví, ať už cestou poklidnou nebo násilnou.
Diskuze /4
Nechcete udělat nějaký soundtrack k seriálu? Je tam hodně fakt dobrých písniček, které nevím jak se jmenují, a celkově by to bylo fajn :) Btw, dobrý článek :)
#2 KevSpa#1 Spectacular: Je to samozřejmě v plánu, ke každé epizodě. ;-)
#3 Spectacular#2 KevSpa: Tak to mě opravdu potěšilo :D
#4 Lucifrid#3 Spectacular: Vydáno :) a díky :)