Agent Carter
86/100 - 194×

Agent Carter

V seriálu stanice ABC s názvem Agent Carter se vracíme do světa Marvel Cinematic Universe v době těsně po událostech filmu Captain America: První Avenger, kde sledujeme osudy zakladatelů budoucí organizace S.H.I.E.L.D., agentky Peggy Carter a vynálezce a obchodníka Howarda Starka.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
2 sezóny | ABC | 43 minut
VOD
Disney Plus
žánr
Dobrodružný, Komiksový, Sci-fi
hrají
Costa Ronin (Anton Vanko), Toby Jones (Arnim Zola), Bridget Regan (Dottie Underwood), Neal McDonough (Dum Dum Dugan), Ralph Brown (Johann Fennhoff), Hayley Atwell (Peggy Carter), Dominic Cooper (Howard Stark), James D'Arcy (Edwin Jarvis), Shea Whigham (Roger Dooley), Enver Gjokaj (Daniel Sousa), Chad Michael Murray (Jack Thompson), Lyndsy Fonseca (Angie Martinelli), Wynn Everett (Whitney Frost), Currie Graham (Calvin Chadwick), Reggie Austin (Jason Wilkes)

Postřehy z úvodního dvojdílu

Postřehy z úvodního dvojdílu

V pořadí již čtvrtá epizoda seriálu Agent Carter nás na stanici ABC čeká až za necelé dva týdny, pročež bychom si do té doby mohli zrekapitulovat to, co nám tento seriál nabídl doposud. A začněme hezky jeho úvodním dvojdílem.

30 0
16.1.2015

Bylo nebylo

Fanoušky filmů ze světa Avengers a zejména pak fanoušky Captaina Americy jistě velmi potěšily hned první vteřiny seriálu Agent Carter, ve kterých jsme se setkali s kapitánem Stevem Rogersem těsně před tím, než byl na sedmdesát let pohřben za polárním kruhem.

O spojení seriálu Agent Carter s filmem Captain America: První Avenger by toho šlo napsat opravdu hodně. Mnohem jednodušší a zároveň praktičtější však bude, když si tenhle film pro oživení (anebo vůbec poprvé) prostě pustíte. Ano, první Captain America nepatří mezi ty největší perly ze světa Marvel Cinematic Universe, zároveň ale představuje spoustu mytologických základů, které vám rozhodně nebudou na škodu nejen kvůli orientaci v seriálu Agent Carter, ale i v dalších současných i budoucích filmech.

Captain America: První Avenger ale přitom nebyl jediný film, na který jsme se v úvodu první epizody seriálu Agent Carter dočkali audiovizuálního odkazu. Vidět jsme tu totiž mohli i pár záběrů z marvelovského kraťasu Marvel One-Shot: Agent Carter, který vznikl jako bonus k DVD a Blu-ray uveřejnění třetího Iron Mana v roce 2013.

Tento kraťas, který se stal předobrazem pro náš stejnojmenný seriál, v kostce vypráví příběh poválečné Peggy Carter, která je nucená vykonávat podřadné práce pro Strategické vědecké rezervy, zatímco je utlačována svými šovinistickými kolegy. Jednou se však rozhodne vydat se sama na nebezpečnou misi a tím se jí podaří získat důležitý artefakt. Nedlouho poté si k sobě Peggy zavolá Howard Stark, který s ní chce začít vést novou organizaci jménem S.H.I.E.L.D.

Prakticky až do premiéry první epizody seriálu Agent Carter se tak nějak obecně předpokládalo, že tento seriál bude navazovat právě na onen kraťas a bude tedy vyprávět o tom, jak Peggy Carter a Howard Stark společnými silami zakládají S.H.I.E.L.D. (a stejný pocit nám vnucovaly i záběry z tohoto kraťasu na začátku první epizody, na které Peggy jakoby „vzpomíná“).

Jenže ouha. Když se na první epizodu seriálu Agent Carter podíváme celou, dočkáváme se stejné premisy jako ve stejnojmenném kraťasu. Peggy stále vykonává podřadnou práci pro SSR a po S.H.I.E.L.D.u není nikde ani stopa. Proto si fanoušci brzy uvědomili, že seriál Agent Carter (respektive alespoň její osmidílná první řada) se neodehrává po tomto kraťasu, nýbrž před ním, což by zároveň mohlo znamenat, že pokud bude odklepnuta řada druhá (a zatím to tak vypadá), právě ta už by na onen kraťas navazovat mohla a tím pádem bychom se konečně dočkali zápletky, kdy Peggy Carter a Howard Stark spolu zakládají S.H.I.E.L.D.

Komiksáci, kam se podíváš

Seriál Agent Carter zároveň přišel i s řadou vlastních nových postav, mnoho z nichž však zkušení komiksoví fanoušci zároveň dobře znají. Vedle jasných stálic Howarda Starka a Peggy Carter, kteří byli velmi klíčovými postavami už v původních komiksech, je v přední linii těchto tištěných klasiků i Starkův komorník Edwin Jarvis.

V původních komiksech byl Edwin Jarvis komorníkem ne Howarda, nýbrž jeho syna Tonyho Starka a v mnoha ohledech až příliš připomínal Alfreda Pennywortha ze světa konkurenčního Batmana. Když se tedy začal připravovat první filmový Iron Man, z postaršího britského komorníka Edwina Jarvise, kterého by si mnoho diváků mohlo spojovat právě s oním životním přítelem a spojencem temného rytíře, se stal J.A.R.V.I.S., umělá inteligence a bezpečnostní systém, který Stark sám sestrojil. A co je na tom všem nejzajímavější, toto nové pojetí Jarvise po filmu brzy přejaly i nové komiksy.

Svět Marvel Cinematic Universe se myšlenky Edwina Jarvise z masa a kostí ale přece jen nevzdal a představuje nám ho tak prostřednictvím seriálu Agent Carter jako komorníka Howarda Starka, Tonyho otce. Díky tomu můžeme předpokládat, že právě tento Jarvis během časté Howardovy nepřítomnosti vychovával malého Tonyho, což ho nakonec přimělo vštípit Jarvisovi nesmrtelnost tím, že vytvoří umělou inteligenci s jeho jménem. Schválně si pusťte nějakého toho filmového Iron Mana nebo první Avengers a poslouchejte, jak se Tony s J.A.R.V.I.S.em baví. Vyloženě jako malý zhýralý kluk se svým sluhou (ostatně tak to dělá i jeho otec).

U Jarvise to ale stále nekončí. Dalšími postavami, se kterými se tvůrci inspirovali v komiksech, jsou i šéf newyorské základny SSR Roger Dooley (v komiksech agent S.H.I.E.L.D.u) nebo Hugh Jones, ředitel společnosti Roxxon Oil, kterého si přiblížíme níže. Jak si ale zároveň mohli někteří fanoušci všimnout, hned v první epizodě seriálu Agent Carter jsme se setkali s další postavou, kterou jsme mohli vidět v jednom z předchozích fil­mů.

Touto postavou je doktor Anton Vanko, který v době událostí seriálu Agent Carter stále ještě pracuje pro Howarda Starka. Z Antona a Howarda se pak v průběhu 60. let stali dokonce kolegové, kteří spolu vyvinuli obloukový reaktor, který se o mnoho desetiletí později stal základem pro Iron Manovu zbroj.

Howard však obloukový reaktor ohlásil za pouze jeho vynález a Anton byl deportován zpět do Sovětského svazu. Když pak nebyl pro Sověty schopen sám vyvinout vlastní obloukový reaktor, byl na 15 let poslán na Sibiř. Do Moskvy se vrátil až v 90. letech po pádu železné opony se svým synem Ivanem. Antom pak umírá v roce 2010, stále zatrpklý a plný hněvu vůči Howardu Starkovi. Ivan (Mickey Rourke) se proto rozhodne pomstít svého otce a zabít Tonyho Starka, Howardova syna. Tím se z něj stane Whiplash, hlavní Iron Manův protivník ve filmu Iron Man 2.

V původních komiksech jsou dvě postavy jménem Anton Vanko, které po příběhové stránce přesto nemají v podstatě nic společného. Novější Anton Vanko alias Whiplash byl předobrazem pro postavu Mickeyho Rourka v Iron Manovi 2, s podobnou touhou zničit Starka ve jménu svého otce. Mnohem zajímavější je ale původní komiksový Anton Vanko z 60. let.

Zde byl Anton Vanko geniální sovětský vědec, který sestrojil mocný bojový oblek (ne nepodobný zbroji Iron Mana) se schopností ovládat elektřinu. Jako Crimson Dynamo byl Vanko vyslán do USA porazit svůj americký protějšek – Tonyho Starka. Když se ale Crimson Dynamo a Iron Man střetli, Vanko prohrál. Ze strachu ze sovětské vlády se pak rozhodl zůstat ve Státech a dokonce začal pracovat pro Starka, načež se oba vědci dobře spřátelili. Sovětský svaz však poslal tehdy nejlepší agentku KGB – Black Widow, aby ho zneškodnila. Vanko proto záhy umírá (čímž zároveň zachraňuje život Starkovi), jeho zbroj si však v budoucnu vystřídá celá řada nových Iron Manových protivníků.

Stahují se mračna

Pokud nepočítáme Vanka, o kterém těžko říct, zda se v seriálu Agent Carter projeví jako záporná postava, nám tyto první dvě epizody představily hned dvě zločinecké skupiny, se kterými bychom se v budoucnu měli potýkat. A zatímco jedna z těchto skupin o sobě jako o hlavním padouchovi dala vědět naprosto zřetelně, u druhé záleží pouze na tvůrcích seriálu, jak s ní naloží.

Onou druhou zločineckou skupinou je totiž samotná společnost Roxxon Oil. V seriálu byla tato firma představena pouze jako konkurence Stark Industries, která proti ní a Howardu Starkovi vede průmyslovou špionáž. Oproti tomu v komiksech je Roxxon Energy Corporation gigantický konglomerát a v podstatě ta nejvlivnější společnost na světě, která má prsty ve všech možných špinavostech a jejíž ředitel Hugh Jones ze sebe ve volných chvílích rád dělal superpadoucha a zatápěl tak nejrůznějším světovým hrdinům.

Zajímavostí také je, že komiksový Hugh Jones byl jedním z lidí, kteří nechali zabít Howarda Starka. Tento motiv by teoreticky mohl být vzhledem k naznačené rivalitě mezi Starkem a Jonesem použit i ve světě Marvel Cinematic Universe, je to ale nepravděpodobné, protože z filmu Captain America: Návrat prvního Avengera víme, že Starka nechala zabít Hydra v devadesátých letech. Jones by proto musel být jednak členem Hydry a jednak by si na svou pomstu musel čekat přes čtyřicet let.

Nyní už ale konečně k tomu, kdo se hned v první epizodě seriálu Agent Carter prezentoval jako skutečný nový nepřítel. Řeč je samozřejmě o záhadné skupině Leviatan, pro kterou pracovali záhadní němí muži, skrze které chtěl Leviatan Howardu Starkovi vyfouknout jeho vynálezy a zdiskreditovat ho.

Vzhledem k tomu, že biblický Leviatan byl obří mořskou příšerou, nabíledni je spojení s nám už dobře známou organizací Hydra. A taková teze by vskutku nebyla daleko od pravdy, neboť komiksový Leviatan je skutečně jakousi sovětskou Hydrou, která vyrostla z trosek studené války.

Organizace Leviatan je na stránkách komiksů relativní novinkou, takže toho o ní zatím moc nevíme. Nejvíce se projevila ve své válce proti Hydře a Nicku Furymu (mluvíme totiž o době, kdy samotný S.H.I.E.L.D. byl rozložený). Dávalo by ale smysl, pokud by si seriál Agent Carter z myšlenky komiksového Leviatanu vzal ono téma sovětské organizace, neboť několik let po konci války začala být otázka konfliktu se Sověty skutečně velmi aktuální. Stejně tak by se jako soušást Leviatanu mohl později ukázat být Anton Vanko. Zdali tomu tak ale bude nebo ne, na to si asi ještě budeme muset chvíli počkat…

Zdroj: ABC

Diskuze /13

spirda

Nečekal jsem, že postřehy budeš psát i u Agent Carter …super práce. Díky! :)

16.1.2015 | 14:41:39
DeLeTe

Super :)

16.1.2015 | 15:12:28
FraGyver

Vyčerpávající článek, bomba. Tohle je přesně ten typ bonusů k seriálu, který mám rád. Borci, co tehdá překládali Fringe, tohle taky dělali. Kolikrát se na to člověk těšil víc než na samotné titulky. :) Takže každopádně díky za tohle, snad budou i ty další takhle podrobný.

#7 iHyi
16.1.2015 | 15:43:06
Lampú

Zbožňuju tyhle postřehy…miluju Marvel Universe a tohle mi všechno tak krásně ujišťuje, napovídá a dává mi komiksy a seriál do souvislostí…opravdu dokonalá práce :)

16.1.2015 | 17:11:10
vod0

paradní článek, diky

16.1.2015 | 17:15:51
Emiel

Výborne, díky. Nestíham, ale toto som si musel prečítať :)

16.1.2015 | 17:22:20
iHyi

#3 FraGyver: Shodou okolností právě Hurley tyhle článek psal i na Fringe ;-)

#9 FraGyver
čestný člen redakce
16.1.2015 | 18:32:06
Afromen

Super postřehy. Díky. Ještě by mě zajímalo, co si kdo myslí o té scéně, kdy Jarvis mluví se Starkem a říká mu, že Peggy nic netuší a že to byla dobrá volba. :D

16.1.2015 | 18:36:47
FraGyver

#7 iHyi: Tak to jo, tak je jasné, proč mi to připomnělo Fringe :D

16.1.2015 | 18:50:55
alexiens

Zbožnuju postřehy, dík.

16.1.2015 | 21:18:06
F_mishka

Moc děkuji za postřehy, díky nic jsem více v obraze. Je neuvěřitelné, jak někdo může být takováto chodící encyklopedie, klobouk dolů.

21.1.2015 | 10:34:35
Skottz

Neviem, ci je to postreh a ci spravny. Ale mne pomerne dost vyrazil dych nazov mliekarenskej spolocnosti Daisy Clover … Nie je to nahodou prave meno Skye?

#13 Skottz
21.1.2015 | 14:40:26
Skottz

#12 Skottz: Aha, tak nie. Skye je pravdepodobne Daisy Johnson (myslel som, ze jej otec v komixoch bol Clover, ale bol to zrejme nejaky Calvin Zabo). Pardon za zmatky :)

21.1.2015 | 14:45:47
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Hlídejte si nás

Postřehy z epizod

Postřehy z finále druhé řady

Postřehy z finále druhé řady

Druhá série Agentky Carterové je již za námi a přesto nám zůstává několik otázek nezodpovězených. Mnoho z nich se točí kolem Rady a nechybí ani velká překvapení ze závěru epizody.

Reklama

Momentka

Momentka

Nejoblíbenější postavy

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů









Reklama